کمپین یک میلیون امضا چیست؟....  
 

پاسخ به پرسش های متداول در مورد کمپین یک میلیون امضاء


در اینجا سعی خواهد شد تا به برخی از پرسش هایی که اغلب در ذهن کنشگرانی که تازه به کمپین یک میلیون امضا پیوسته اند یا افرادی که قصد امضای بیانیه را دارند، ایجاد می شود به اختصار پاسخی داده شود تا اگر شما هم این پرسش ها را در ذهن دارید یا در حین جمع آوری امضا با این پرسشها مواجه می شوید بتوانید پاسخی برای آن بیابید. اگر در انتها هنوز سوالی در ذهن دارید می توانید سئوال خود را در بخش پیشنهادات که در زیر همین مطلب درج شده مطرح کنید تا ما نیز در همان بخش تا جای ممکن به آنها پاسخ دهیم.

واژه «کمپین» به چه معناست؟

واژه «کمپین» را در زبان فارسی برخی به «کارزار» ترجمه کرده اند. «کمپین» یا «کارزار» به مجموعه فعالیت های برنامه ریزی شده حول یک هدف خاص و در محدوده ای مشخص گفته می شود. در واقع «کمپین» یا «کارزار» فعالیت دسته جمعی گروه ها و سازمان های رسمی و غیررسمی و نیز افراد مختلف است برای دستیابی به یک هدف خاص و مشترک در یک زمان معین. جمعی که متشکل از گروه های مختلف با گرایش ها و تفکرات و عقاید مختلف است اما بر سر موضوعی خاص و معین ( اینجا تغییر قوانین تبعیض آمیز علیه زنان) به توافق رسیده اند و برای رسیدن به آن با شیوه ها و روش های مسالمت آمیز گوناگون تلاش و مبارزه می کنند.

«کمپین یک میلیون امضاء برای تغییر قوانین تبعیض آمیز» چگونه شکل گرفت؟

در 22 خرداد 1385 تجمعی صلح آمیز توسط گروه های مختلف زنان در میدان هفت تیر برگزار شد.یک هفته پیش از این تجمع که در سالگرد 22 خرداد، روز همبستگی زنان ایران، برگزار می شد، دفترچه های تاثیر قوانین بر زندگی زنان که شامل تبعیض های قانونی بود که تجمع کنندگان خواهان تغییر آن بودند در سطح شهر تهران توسط زنان پخش شد. پس از این تجمع ، که در واقع به منظور اعتراض به قوانین تبعیض آمیز برگزار و با شرکت گسترده زنان و مردان برابری طلب همراه شد، گروه های مختلفی از زنان دور هم گرد آمدند و برای پیگیری مفاد قطعنامه آن تجمع، در نشست های متعدد به تبادل نظر و مشورت پرداختند و سرانجام پس از سه ماه (از خرداد تا شهریور85) کمپین یک میلیون امضا از دل همین نشست ها و مشورت ها پی ریزی شد. و در پنج شهریور 1385 این کارزار دسته جمعی، حرکت خود را از مقابل ساختمان رعد در تهران رسما آغاز کرد. کمپین در ابتدا با گردهم آمدن پنجاه و چهار نفر و با امضای 118 نفر از حامیان و فعالان اولیه کمپین که گروه ها و تفکرات مختلف و متفاوتی را شامل می شدند، اعلام موجودیت کرد و از همان روز، بی وقفه بر تعداد اعضا و فعالانش افزوده شد و تا به امروز با افت و خیزهایی، رشد و گسترش خود را ادامه داده است.

اسناد کمپین یک میلیون امضاء

حاصل سه ماه نشست و همفکری فعالان جنبش زنان از گروه های مختلف و از برخی شهرستان ها، تنظیم "سه سند نهایی" بود. این سه سند پایه و اساس کار در کمپین را معین می کند و هر فردی با داشتن هر نوع تفکر، ایدئولوژی و عقیده ای اگر این سه سند را قبول کند عضو خانواده بزرگ کمپین می شود.

اولین سند «بیانیه» کمپین است که هنگاه گفتگو با مردم، هر شهروندی که تمایل داشته باشد آن را امضا می کند.
دومین سند «طرح» کمپین است که در آن روش و اهداف کمپین به اختصار مشخص و تعریف شده است.
سومین سند دفترچه هایی با نام «تاثیر قوانین بر زندگی زنان» است که هن

پرسش خود را می توانید در اینجا مطرح کنید.
بازگشت به سایت مدرسه فمینیستی

    تماس با ما    درباره ما    مدرسه فمینیستی    اخبار کمپین    اسناد کمپین    مقالات کمپین    پرونده هاي مدافعان حقوق برابر    کمپین یک میلیون امضا چیست؟