مقالات کمپین....  
 

۱۸سالگی‌ام بوی مرگ می‌دهد/ نینا وباب


کمپین رشت: می‌گویند نوجوانان آرزو دارند هرچه زودتر بزرگ شوند، می‌گویند روزها را می‌شمارند تا به ۱۸ سالگی برسند. اما بهنود، پسری که در ۱۷ سالگی جوان دیگری را در یک نزاع خیابانی با ضربه‌ای به قتل رسانده می‌گوید، ۱۸سالگی‌اش بوی مرگ می‌دهد وقتی می‌داند دیر یا زود اعدام خواهد شد.

طبق آمار رسمی، بهنود شجاعی یکی از ۷۱ نوجوانی است که به‌دلیل ارتکاب جرم‌های مختلف در ایران محکوم به اعدام شده‌اند. در‌حالی‌که نسرین ستوده، وکیل دادگستری می‌گوید موکل ۳۰ ساله‌ای دارد که در ۱۳ سالگی مرتکب جرم شده است و به‌صورت اتفاقی با او در رشت آشنا شده، او معتقد است احتمال زیادی وجود دارد که در بسیاری از زندان‌های شهرستان‌ها پرونده‌هایی باشند که دوران حبس را سپری می‌کنند یا مجازات‌های سنگینی از‌جمله اعدام را تحمل می‌کنند بدون ان‌که نامشان در مطبوعات اعلام شود.

براساس بند ۵ ماده‌ی ۶ کنوانسیون بین‌المللی حقوق شهروندی و سیاسی (ICCPR) و ماده‌ی ۳۷ کنوانسیون حقوق کودک (CRC)، دادن حکم اعدام برای جرایمی که توسط افراد زیر ۱۸ سال به انجام می‌رسد ممنوع است. دولت ایران به‌عنوان امضا‌کننده‌ی این میثاق‌های بین‌المللی و طبق ماده‌ی ۹ قانون مدنی، که مقررات عهودی که ایران می‌پذیرد در‌حکم قانون داخلی است، موظف است مجازات اعدام افراد زیر ۱۸ سال را متوقف کند. اما براساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، بیشترین تعداد اعدام افراد زیر ۱۸ سال در ایران رخ داده است.

محمدلطیف، پسربچه‌ای است که در سن ۱۴سالگی نوجوان دیگری را در یک نزاع خیابانی به قتل رساند. شیرین عبادی، یکی از فعالترین حقوقدانان ایرانی و برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل که وکالت محمدلطیف را برعهده دارد معتقد است حتی براساس قانون مجازات اسلامی، حکم اعدام موکلش غیرقانونی است. زیرا مقام‌های ایرانی سن "بلوغ فکری" را برای پسران براساس شرع اسلام ۱۵ سال می‌دانند و محمدلطیف در سن ۱۴ سالگی مرتکب قتل شده است. او در ادامه می‌گوید از ۴ مرجع عالیرتبه؛ آیت‌الله بهجت، آیت‌الله مکارم شیرازی، ایت‌الله موسوی اردبیلی و آیت‌الله نوری همدانی استفتا کرده است که در مسوولیت‌پذیری جرم، رشد عقلی و فکری متناسب با جرم ضروری است.

باوجود این فتاوی و باوجود این‌که آیت‌الله شاهرودی در سال ۱۳۸۲ طی بخشنامه‌ای از تمام قضات خواست صدور حکم اعدام را متوقف کنند، اما قضات به بهانه‌ی این‌که بخشنامه اعتبار و قوت قانون را ندارد و این دستور به‌صورت قانون از تصویب مجلس و شورای نگهبان نگذشته است به صدور حکم اعدام ادامه می‌دهند.

به‌اعتقاد موافقان، اعدام برای عبرت دیگران اجرا می‌شود نه اصلاح مجرم. درحالیکه کودکانی‌ که مرتکب قتل شده‌اند معمولاً طرح و نقشه‌ی قبلی نداشته‌اند و حتی جرمشان گاهی هنگام شوخی یا درگیری‌های کودکانه اتفاق افتاده است.

براساس قانون مجازات ایران، سن مسوولیت کیفری برای پسران ۱۵ سال تمام قمری و برای دختران ۹ سال تمام قمری است. واین بدان معناست که با کودکی که مرتکب جرم شده مانند فردی بالغ برخورد می‌شود.

در سال‌های اخیر به دلیل فشارهای بین‌المللی، مقامات ایرانی برای افراد زیر ۱۸ سال حکم اعدام صادر می‌کنند، اما اجرای حکم را موکول به ۱۸ سالگی مجرم می‌کنند و به مراجع بین‌المللی م
بازگشت به سایت مدرسه فمینیستی

    تماس با ما    درباره ما    مدرسه فمینیستی    اخبار کمپین    اسناد کمپین    مقالات کمپین    پرونده هاي مدافعان حقوق برابر    کمپین یک میلیون امضا چیست؟