پرونده هاي مدافعان حقوق برابر....  
 

منصوره شجاعی


نام و نام خانوادگی: منصوره شجاعی

سن: 50سال

شغل: کتابدار بازنشسته

محدوده فعالیت در جنبش زنان: عضو مرکز فرهنگی زنان ؛ کمپین یک میلیون امضاء و گروه مدرسه فمینیسیتی زنان

پرونده اول:

نحوه دستگیری: در روز 7 بهمن ماه 1387 در فرودگاه هنگام خروج از کشور به قصد شرکت در یک کارگاه آموزشی روزنامه نگاری در دهلی نو هند به همراه دو عضو دیگر مرکز فرهنگی زنان دستگیر و منزل وی مورد تفتیش قرار گرفت.

تاریخ دستگیری: شنبه 7 بهمن 1385

وضعیت پرونده: در روز 7 بهمن ماه 1387 در فرودگاه هنگام خروج از کشور به قصد شرکت در یک کارگاه آموزشی روزنامه نگاری در دهلی نو هند به همراه دو عضو دیگر مرکز فرهنگی زنان دستگیر و ماموران امنیتی به همراه خود وی به منزل او آمده و خانه اش را مورد تفتیش قرار دادند و بسیاری از مدارک ضروری او از جمله دفترچه های بانكي او را ضبط کردند (به بهانه آن که مسئول امور مالی مرکز فرهنگی زنان بود). پس از آن به بند 209 زندان اوین منتقل و در 9بهمن 1385 یعنی پس از دو روز با قید کفالت آزاد شد. یک بار به صورت تلفنی بعد از آزادی از زندان احضار شد که وي درخواست احضاریه کتبی طبق روال قانونی را کرد که با تهدید جلب مواجه شد. به همین بهانه در روز 16 اسفند 1385 به منزل او وارد شده و خانه او را تفتیش کردند ولی او را نیافتند اما این بار احضاریه ای کتبی برای او و دو تن دیگر آمد که طبق آن؛ روز 19 اردیبهشت 1386 به دادگاه مراجعه کرده و مجددا مورد بازپرسی قرار گرفتند. وی پس از آن تاریخ سه بار دیگر مورد بازجویی قرار گرفت که بار آخر در آبان 1386 به آنها اعلام شد تحقیقات وزارت اطلاعات به پایان رسیده و پرونده به دادگاه ارجاع داده شده است. اما هنوز دادگاه آنها برگزار نشده است.

حکم صادره: هنوز دادگاه برگزار نشده است.

پرونده دوم:

نحوه دستگیری: دستگیری در کارگاه آموزشی کمپین در خرم آباد به همراه 24 نفر از شرکت کنندگان و آموزشگران در کارگاه.

تاریخ دستگیری: 23 شهریور 1386

وضعیت پرونده: وی توسط 10 پلیس مسلح مرد و سه پلیس زن در تاریخ 23 شهریور در منزل یکی از داوطلبان کمپین در هنگام برگزاری کارگاه آموزش حقوقی کمپین به همراه 24 نفر دیگر دستگیر شد و به مدت 12 ساعت در بازداشتگاه اطلاعات خرم آباد نگه داشته شد. در ارتباط با این پرونده یک بار از سوی بازجوی وزارت اطلاعات مورد بازجویی در تهران قرار گرفت اما هنوز تفهیم اتهام نشده است و وضعیت پرونده نامشخص است.

پرونده سوم:

دلیل احضار: به دلیل اقدام برای شرکت در مراسم روز زن در دبی که از رفتن وی و همراهش نیز ممانعت به عمل آمد.

وضعیت پرونده: منصوره شجاعی به همراه وکیل خود نسرین ستوده برای شرکت در مراسم روز زن ( 8 مارس سال 86) به دعوت تعدادی از زنان ایرانی اهل جنوب لارستان و اوز ایران که ساکن دبی هستند، در تاریخ 19 اسفند 1386 عازم دبی بودند که ماموران در فرودگاه مانع از سفر منصوره شجاعی می شوند و پاسپورت ایشان را ضبط می کنند. وی به مدت 5 ساعت در فرودگاه مورد بازجویی قرار می گیرد. در سئوال و جوابی که از سوی وزارت اطلاعات صورت می گیرد، به آنان می گویند که شرکت در هر نوع جلسه خارج از ایران به مصلحت منافع ملی نیست. به نظر می رسید پرونده ای باز نشده و صرفا از سفر ممانعت به عمل آمده است اما برای تاریخ 24 تیرماه 1387 به دادگاه احضار شدند و پرونده ای جدید برای وی و نسرین ستوده که
بازگشت به سایت مدرسه فمینیستی

    تماس با ما    درباره ما    مدرسه فمینیستی    اخبار کمپین    اسناد کمپین    مقالات کمپین    پرونده هاي مدافعان حقوق برابر    کمپین یک میلیون امضا چیست؟