جنبش یک میلیون امضا: (روایتی از درون)/ نوشین احمدی خراسانی
نسرین ستوده: حکم حبس برای فعالان حقوق زنان خلاف اصل آزادی عقیده و بیان است
جمعي از فعالان زن استان گيلان به لايحه‌ي حمايت از خانواده اعتراض کردند
دو سالگی کمپین در رشت
دومین سالرزو کمپین یک میلیون امضاء
اصفهان ، میزبان جمعی از فعالین حقوق زنان
اضافه شدن امضای دکتر نادیه العلی به کمپین
فیلترینگ مجدد سایت مدرسه فمینیسیتی و دیگر سایت های کمپین
دومین کارگاه « آموزش مقابله با خشونت خانگی»
آغاز به كار وبلاگ كمپيني ها در ايلام
فیلترینگ گسترده رسانه های کمپین یک میلیون امضاء
راه اندازی وبلاگ زنان شهرستان آمل، رسانه ای دیگر در کمپین
وبلاگ جمعی از داوطلبان کمپین یک میلیون امضاء در زابل راه اندازی شد
برگزاری اولین کارگاه خانواده برابر و سومین کارگاه کمپین در یزد
برگزاری پنجمین کارگاه آموزشی کمپین در کرج
راه اندازی وبلاگ فعالان کمپین یک میلیون امضا در کرج
آغاز به کار وبلاگ کمپین در مشهد، قبرس و کویت


      اخبار کمپین....  
 

جنبش یک میلیون امضا: (روایتی از درون)/ نوشین احمدی خراسانی


گشایش کتاب

آستانه پنحم شهریور، سالروز اعلان عمومی «کمپین یک میلیون امضاء برای تغییر قوانین تبعیض آمیز» قرار داریم. این کمپین، پس از برپایی تجمع صلح آمیز 22 خرداد 1385 (در سالگرد روز همبستگی زنان ایران) در میدان هفت تیر، به منظور پیگیری قطعنامه پایانی آن تجمع آغاز به کار کرد. در آن تجمع که گروه های مختلف و متنوع فکری زنان شرکت داشتند همچون سال گذشته، انگیزه شرکت شان در تجمع، بیان مشکلات و خواسته های حقوقی بود. اما مطالبات حقوقی آنان یعنی تغییر قوانین تبعیض آمیز (به ویژه تغییر قوانین مربوط به خانواده) خواسته هایی است که طی صد سال در جنبش زنان ایران با فراز و فرودهایی مطرح و به شکل های مختلف از سوی زنان ایرانی درخواست شده است. از این رو پس از برگزاری آن تجمع مسالمت آمیز در میدان هفت تیر، گروه های مختلفی از زنان دور هم گرد آمدند و برای پیگیری مفاد قطعنامه آن تجمع، در نشست های متعدد به تبادل نظر و مشورت پرداختند و سرانجام کمپین یک میلیون امضاء، از دل همین نشست ها و مشورت ها (که حدود سه ماه، از خرداد تا شهریور ماه به طول انجامید) پی ریزی شد و سرانجام در پنج شهریور 1385 این کارزار دسته جمعی، حرکت خود را رسما آغاز کرد: جمع آوری یک میلیون امضاء با روش «چهره به چهره»، به همراه پخش جزوه های آموزشی در مورد تاثیر قوانین موجود، و گفتگوی مستقیم و صمیمانه با مردم.

طی نزدیک به سه ماه نشست های مقدماتی (از خرداد تا شهریور 85) که بیش از پنجاه تن از فعالان جنبش زنان از گروه های مختلف و از برخی شهرستان ها در آن شرکت داشتند، سه سند نهایی تنظیم شد، اسنادی که «میثاق حداقلی» برای کار مشترکی که قرار است تا جمع آوری یک میلیون امضاء ادامه یابد.

اولین سند، «بیانیه» کمپین است که هنگام گفتگو با مردم، هر شهروندی که تمایل داشته باشد پای آن را امضاء میکند. دومین سند، «طرح» کمپین است که در آن، روش و اهداف این کمپین و چگونگی کار کمیته های اجرایی کمپین به اختصار مشخص و تعریف شده، و بالاخره سومین سند دفترچه هایی با نام «تاثیر قوانین در زندگی زنان» است که هنگام گفتگو با مردم برای جمع آوری امضاء توزیع می شود.

این سه سند که مجموعه تلاش های متفاوت اعضاء و همدلان و امضاء کنندگان بیانیه کمپین را با دیدگاه های گوناگون و هویت های مختلف «به مانند ریسمانی فکری _ عملی» به یکدیگر پیوند می دهد، اولین کارپایه و میثاق مشترکی است که در بخش بزرگی از جنبش کنونی زنان مورد وفاق قرار گرفته است، از این روست که در تاریخ جنبش معاصر زنان دارای اهمیت فراوان است.

***

امروز کمپین یک میلیون امضاء برای تغییر قوانین تبعیض آمیز، یاران و کنشگرانی پرشمار به خود جذب کرده و شبکه ای غیررسمی و شبه سازمانی برای پیشبرد فعالیت های خود، به وجود آورده است. در واقع این کوشش همدلانه و متحد، توانسته به افق های تازه و گشوده ی یک جنبش جدید مدنی ارتقاء یابد. این حرکت در مسیر رشد و بلوغ خود، و کشف «روش» های جدید و به کارگیری آن ها، از مرزهای مفهومی و عملی آن چه که در جامعه ما به عنوان «کمپین» نامیده میشود فراتر رفته است. جنبش یک میلیون امضاء، کمپینی نیست که به طور مرسوم حول یک «پتیشن اینترنتی» سازمان داده شده باشد یا با اعضایی محدود فعالیت کند، یا به دلیل برداشت نادرست از این واژه، فعالیتی محدود به «جمع آوری مطالب و اخبار از این
بازگشت به سایت مدرسه فمینیستی

    تماس با ما    درباره ما    مدرسه فمینیستی    اخبار کمپین    اسناد کمپین    مقالات کمپین    پرونده هاي مدافعان حقوق برابر    کمپین یک میلیون امضا چیست؟