کمپین یک میلیون امضا چیست؟....     گزارش های کمپین....     گزراش فعالیت های کمپین....  
 

یک سال پر امید با کمپین: گزارش عملکرد کمیته های کمپین در سال گذشته


کمپین یک میلیون امضا برای تغیر قوانین تبعیض آمیز، حرکتی که قرار بود خواسته های زنان این دیار را به خیابان ها و کوچه پس کوچه های آن ببرد، 5 شهریور 1385 از خیابان و روبروی درهای بسته موسسه رعد، با نویدی نو برای ساخت دنیایی بهتر، آغازید. این حرکت در ادامه تلاش خود، و در پیچ و خم کوچه ها، هر بار فضایی جدید را تجربه می کند و در کنار همه ی سختی هایی که در پیش رو دارد، راه های جدیدی را می آفریند.

در یکسال گذشته، مسیری که پیش روی کمپین قرار داشت مسیری پر دلهره، اما پر از امید بود چرا که هر روز شاهد گسترش کنشگران تازه نفسی بود که این جنبش را هرچه پویاتر و پرمعناتر می ساخت، جنبش حقوقی که از 22 خرداد سال 84 آغاز و در 22 خرداد سال 85 تثبیت شد و با برپایی کمپین یک میلیون امضاء استمراری روزمره یافت.

کمپین از دل تجربه های جنبش جهانی زنان سر برآورد و خود ابتکارات جدید و تجربه هایی نو را بر آنها افزود. طرح یک میلیون امضای مراکش با روشی نو، "چهره به چهره " در آمیخت و توانست در این مدت کوتاه جبران نداشتن دسترسی به امکاناتی چون رسانه های رسمی را بکند و هر فرد را از درون، به یک رسانه جمعی تبدیل کند؛ رسانه ای که تنها واگویه ی یک طرفه نیست بلکه می تواند به مخاطبان خود گوش سپارد. در این کمپین که با هدف رشد آگاهی، چه در مخاطبان و چه در کنشگران، گفتگوی چهره به چهره با زنان و ارائه دفترچه های "تاثير قوانين بر زندگي زنان" (دفترچه هایی که از 22 خرداد 85 پخش آن آغاز شد) ، به عنوان شیوه ای نو به کار می رود، با هر امضای مرد و زنی که بر پای بیانیه می نشیند، به تعهد کنشگران آن در رسیدن به خواسته ها، می افزاید و آنها را مصمم تر می سازد. اکنون در نخستین سال از تلاشمان برای جمع آوری امضا و عمومی کردن خواسته های مان، درمی یابیم که این حرکت جمعی، از آنچه می اندیشیدیم، بسیار فراتر رفته است.

ابتدا با 6 کمیته (رسانه، آموزش، مستندسازی، انتشارات، روابط عمومی، و مالی) کار خود را آغاز کردیم. اما ساختار منعطف و نامتعارف کمپین از یک سو، و سربرآوردن نیازهای جدید حین عمل از سوی دیگر، گسترش آن را به همراه داشت. با گسترش داوطلبان کمپین، نیاز به ایجاد گروه جدیدی برای هماهنگی آنها، احساس می شد. و این گروه، با نام داوطلبان شروع به کار کرد. در عین حال مشکلاتی که داوطلبان جوان حین کار با آن روبرو بودند، حمایت خانواده هایشان را طلب می کرد. به این ترتیب کمیته مادران کمپین متولد شد. در پی بالارفتن مشارکت مردان در کمپین، گروه پسران تشکیل شد و کمیته جمع آوری امضاء نیز با هدف سازمان دادن جمع آوری امضاء به صورت دسته جمعی شکل گرفت، اما گروه های کوچک تری نیز از آن سر بیرون آورد، مانند کمیته برگزاری کارگاه های آموزشی مختلف، کمیته خبرنامه ..

ایمیل کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز: [email protected]

کمیته آموزش

اساس کار کمپين بيش از هر چيز آموزش و ايجاد ارتباط با لايه هاي گوناگون اجتماعي بوده است. به همین دلیل از ابتدا کارگاه هایی برای آموزش داوطلبان کمپین به منظور جمع آوری امضا، طراحی شد. در کارگاه آموزشي، داوطلبان سه نوع آموزش می بینند: معرفي کليات طرح کمپين يک ميليون امضا براي تغيير قوانين تبعيض آميز، آموزش حقوقي( شامل توضيح مفاد مطرح شده در دفترچه هاي حقوقي و همچنين پاسخ به پرسش هاي شرکت کنندگان)، و سرانجا
بازگشت به سایت مدرسه فمینیستی

    تماس با ما    درباره ما    مدرسه فمینیستی    اخبار کمپین    اسناد کمپین    مقالات کمپین    پرونده هاي مدافعان حقوق برابر    کمپین یک میلیون امضا چیست؟