کمپین یک میلیون امضا چیست؟....     نمونه های واقعی....  
 

نمونه واقعی از تاثیر قوانین مربوط به قتل های ناموسی


 اعتماد- 28 بهمن 1386: «پرونده پدري که با انگيزه ناموسي دختر خود را با همدستي مردي ديگر سنگسار کرده است در دادسراي عمومي زاهدان به جريان افتاد. متهم در جريان بازجويي هاي فني - پليسي لب به اعتراف گشود و طي اظهارات تکان دهنده، نحوه قتل سميه را تشريح کرد. شريف گفت؛ من از چندي پيش متوجه شدم دختر 14 ساله ام رفتارهاي مشکوکي دارد. ابتدا سعي کردم با آرامش با موضوع برخورد کنم و با تحقيقاتي که انجام مي دهم بفهمم سميه چرا چنين کارهايي انجام مي دهد. او بي دليل از خانه بيرون مي رفت و وقتي ديرهنگام بازمي گشت توضيح قانع کننده يي نمي داد. بالاخره تاب نياوردم و با او دعوا کردم ولي اين کار نيز فايده نداشت چون فرزندم مرا متهم به بدبيني مي کرد و مي گفت هيچ کار خلافي انجام نداده است. پس از گذشت مدتي به تدريج به اين يقين رسيدم که سميه با مردي رابطه دارد. آبرويم را از دست رفته مي ديدم و تحمل چنين شرايطي و برگزيدن سکوت برايم مرگ آور بود. بنابراين تصميم گرفتم سميه را بکشم و خودم را از اين ننگ نجات دهم. در اين ميان بايد شيوه يي را براي کشتن دخترم انتخاب مي کردم که او به سزاي واقعي کاري که انجام داده بود برسد. بالاخره مصمم شدم وي را سنگسار کنم اما از آنجا که به تنهايي از عهده اين کار برنمي آمدم از يکي از دوستانم به نام غفور خواستم به من کمک کند و وقتي از مشکلم مطلع شد پذيرفت مرا در کشتن سميه که لکه ننگي در خانواده بود ياري دهد.»

 خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان، سنندج ، یکشنبه 8 اردیبهشت 1387: تنها ظرف یک هفته گذشته،دو دختر جوان به نامهای "هلاله" و "بهاره" بدست اعضای خانواده هایشان و به دلایل ناموسی به قتل رسیده اند. روز سه شنبه هفته گذشته،یک دختر 16 ساله بنام" هلاله"، در "شهرك نايسر" سنندج، بدست برادر بزرگش و به ضرب شش گلوله به قتل رسید.این قتل به این دلیل اتفاق افتاد که "هلاله" با مردی قصد ازدواج داشت که برادرش(برادر هلاله) وی را از ازدواج با آن مرد منع کرده بود. پس از به قتل رسیدن "هلاله" ،خانواده این دختر نوجوان حتی از برگزاری مراسم فاتحه خوانی برای دخترشان هم ممانعت کرده اند. همچنین در رویدادی دیگر، روز جمعه،26 اردیبهشت، یک دختر 24 ساله بنام "بهاره الف" در خیابان 25 سنندج، بدست پدرش به قتل رسید. این قتل نیز در پی بروز مشاجرات خانوادگی بر سر "ازدواج" اتفاق افتاده و پدر این دختر جوان،با وارد کردن ضربه چاقو به قلب دخترش به شدت به وی آسیب زده و در نهایت "بهاره " در "بیمارستان بعثت" سنندج جان می سپارد. پس از به قتل رسیدن "هلاله" ،خانواده این دختر نوجوان حتی از برگزاری مراسم فاتحه خوانی برای دخترشان هم ممانعت کرده اند.
همچنین در رویدادی دیگر،روز جمعه،26 اردیبهشت،یک دختر 24 ساله بنام "بهاره الف" در خیابان 25 سنندج،بدست پدرش به قتل رسید. این قتل نیز در پی بروز مشاجرات خانوادگی بر سر "ازدواج" اتفاق افتاده و پدر این دختر جوان،با وارد کردن ضربه چاقو به قلب دخترش به شدت به وی آسیب زده و در نهایت "بهاره " در "بیمارستان بعثت" سنندج جان می سپارد.

ایسکانیوز- 6 اردیبهشت 1385: «کیفرخواست پرونده مردی که دخترش را با پیچیدن روسری به دور گردنش قربانی کرد، صادر و به دادگاه کیفری تهران فرستاده شد. بامداد پنجم اردیبهشت 1385 جنایت در یکی از خیابان‌های نیروی هوایی تهران، پلیس تهران را به
بازگشت به سایت مدرسه فمینیستی

    تماس با ما    درباره ما    مدرسه فمینیستی    اخبار کمپین    اسناد کمپین    مقالات کمپین    پرونده هاي مدافعان حقوق برابر    کمپین یک میلیون امضا چیست؟