کمپین یک میلیون امضا چیست؟....     نمونه های واقعی....  
 

نمونه واقعی از تاثیر قوانین در ازدواج


 ازدواج اجباری

اعتماد ملی- 31 فروردین 1387 - اكرم مهدوي، زني كه در سال 82 به كمك يك مرد ديگر شوهر 74 ساله خود را كه نزديك به 50 سال از وي بزرگ تر بوده به قتل رسانده، با تاييد حكم صادره در ديوان عالي كشور و ارسال آن براي استيذان رئيس قوه قضاييه در معرض قصاص قرار دارد. اكرم دوبار ازدواج كرده بود و هر دو ازدواج در سنين پايين و ناخواسته انجام گرفته است و اقدام او به ارتكاب قتل ناشي از رشد خشم و خشونت در خانواده در پي يك ازدواج اجباري است. او تحت فشار خانواده در آغاز سنين بلوغ با مردي پيوند زناشويي بست كه 50 سال از او بزرگ تر بود و حاصل اين ازدواج يك دختر 17 ساله است.

روزنامه اعتماد 27بهمن 1386- به گزارش اعتماد مادر و دختري با همدستي يکديگر پدر خانواده را کشتند. مادر و دختر انگیزه شان را رفتارهاي خشونت آمیز اين مرد 45 ساله دانستند. دختر می گوید: پدرم پنج سال قبل به زور مرا به عقد مردي درآورد که هيچ علاقه ای به وي نداشتم. ازدواج اجباري باعث شد از پدرم کينه به دل بگيرم و اين نفرت زماني شدت گرفت که اختلافاتي بين من و شوهرم به وجود آمد و پدرم با اطلاع از اين مشکلات به جاي حمايت از من مرتب مرا به باد کتک مي گرفت تا به آن زندگي فلاکت بار ادامه دهم و سکوت کنم. به هر حال پس از سه سال از شوهرم طلاق گرفتم اما اين جدايي به رنج هايم پايان نداد چرا که پدرم اين بار مرا به زور به عقد مرد ديگري درآورد؛ مردي که نه تنها علاقه يي به وي نداشتم بلکه از لحاظ اخلاقي نيز مشکل داشت و جدايي از او تنها راه چاره من بود. من در تمام اين سال ها پدرم را عامل بدبختي هايم مي دانستم و از آنجا که مي دانستم خود او نيز به لحاظ اخلاقي مشکلاتي دارد بالاخره تصميم گرفتم وي را بکشم. این زن وشوهرچهار فرزند دارند که يکي از آنان به عنوان متهم به همراه مادرش به قصاص محکوم شده است و دو دختر ديگر او بزرگسال هستند اما کوچکترین دختر8 ساله است .

روزنامه ایران - 5 اسفند 1386- مأموران پليس و آتش نشانى مشهد از وقوع آتش سوزى در خانه اى باخبر شدند. آنها پس از خاموش كردن شعله هاى آتش، با پيكرهاى سوخته مرد ۵۳ ساله، دختر ۱۰ ساله و پسر ۱۹ ساله مواجه شدند. كارشناسان سازمان آتش نشانى آتش سوزى راعمدى اعلام کردند. دختر بزرگ اين خانواده جزئيات حادثه را فاش كرد. زن جوان گفت: شوهر اولم چند سال قبل، بر اثر سقوط از بلندى جان سپرد. مدتى بعد پدرم مرا با زور و تهديد به عقد مردى كه ۱۶ سال از خودم بزرگتر بود درآورد. به دليل مشكلات فراوان خانوادگى چند بار از پدرم خواستم صيغه محرميت من و شوهرم را باطل كند اما او همراه شوهرم مرا كتك مى زد. به خاطر نجات از اين زندگى جهنمى نقشه قتل شوهر و پدرم را طراحى كردم. شب حادثه در غذاى پدر و همسرم مقدارى قرص خواب آور ريختم. نیمه شب رختخواب پدرم را آتش زدم. پدرم همراه برادر، خواهر و شوهرم در خواب بودند. دقايقى بعد هم شوهرم از خواب پريد و از اتاق خارج شد. اما پدر، خواهر و برادرم در آتش سوختند. حال آن كه متأسفانه سه عضو خانواده ام كه علاقه زيادى هم به آنها داشتم در آتش سوختند. اما شوهرم زنده ماند.

 سن ازدواج

رادیو زمانه - 5 اسفند 1386: « مرجان زنی است 26 ساله که در 16 سالگی ازدواج کرده است. او هیچ تصوری از ازدواج نداشته و می‌گوید شوهرش اولین مردی بوده که وارد زندگی او شده است. خودش معتقد
بازگشت به سایت مدرسه فمینیستی

    تماس با ما    درباره ما    مدرسه فمینیستی    اخبار کمپین    اسناد کمپین    مقالات کمپین    پرونده هاي مدافعان حقوق برابر    کمپین یک میلیون امضا چیست؟