کمپین یک میلیون امضا چیست؟....     نمونه های واقعی....  
 

نمونه واقعی از تاثیر قوانین مربوط به طلاق


رادیو زمانه - 5 اسفند 1386: « مرجان زنی است 26 ساله که در 16 سالگی ازدواج کرده است. او هیچ تصوری از ازدواج نداشته و می‌گوید شوهرش اولین مردی بوده که وارد زندگی او شده است. شوهر او معتاد و بی کار است و دائم به مرجان خشونت می ورزد. او برای طلاق اقدام می کند اما با مانع جدی قانونی در این رابطه برخورد می کند. هیچ کس نیست که به نفع او شهادت بدهد چرا که برای اثبات کتک خوردن او توسط شوهرش نیاز به شهادت فردی دیگر دارد. پیش‌ همان قاضی می‌رود و جراحات سر و صورتش را به او نشان می‌دهد و برایش یادآوری می‌کند که این زخم‌ها نتیجه اصرار قاضی برای ادامه زندگی است و صادر نکردن حکم طلاق. اما پاسخ قاضی این است: «یا باید از همه حقوقت بگذری تا طلاق بگیری، یا دوباره آشتی کنی!!... ادامه مطلب»

رادیوزمانه-22فروردین 1378:« اکرم مهدوی، متولد الیگودرز، الان ۳۲ سالش است و دارد وارد ۳۳ سالگی‌اش می‌شود. در ۱۳ سالگی ازدواج می‌کند؛ ولی تا کلاس پنجم ابتدایی بیشتر امکان تحصیل برایش فراهم نمی‌شود. ازدواج اول او به خاطر این که شوهرش معتاد بوده، منجر به طلاق می‌شود؛ با یک دختربچه‌ی پنج ساله. در ۱۸ سالگی از شوهرش جدا می‌شود. بچه‌ی پنج ساله‌اش را هم به پدر تحویل می‌دهند و تا ۱۴ سالگی این بچه پیش پدرش می‌ماند. ازدواج دوم این خانم که با مقتول بوده، دو سال بعد در سن ۲۰ سالگی صورت می‌گیرد. حدود ۸-۷ سال با این آقا زندگی می‌کند. بعد از آشنایی یک هفته‌ای با آقایی که هم‌جرم ایشان بوده، مسأله‌ی قتل رخ می‌دهد. بنا به گفته‌های خانم مهدوی، او دو بار تقاضای طلاق می‌دهد. بار اول قاضی می‌گوید که تو دلایل‌ات برای جدایی کافی نیست. بار دوم هم شوهرش می‌گوید من طلاق‌ات نمی‌دهم و این خانم هم مثل خیلی از زن‌های ایرانی، دیگر پروسه‌ی طلاق را رها می‌کند.»
بازگشت به سایت مدرسه فمینیستی

    تماس با ما    درباره ما    مدرسه فمینیستی    اخبار کمپین    اسناد کمپین    مقالات کمپین    پرونده هاي مدافعان حقوق برابر    کمپین یک میلیون امضا چیست؟