درباره ما....  
 

کتابچه آموزش مقابله با خشونت خانگی


متن زیر مقدمه کتابچه «آموزش مقابله با خشونت خانوادگی» است که توسط «گروه مدرسه زنان» برای توزیع در میان شهروندان تهیه شده. متن کامل این کتابچه را به صورت فایل پی دی اف می توانید در انتهای این متن پیدا کنید. در صورتی که بتوانید از این کتابچه کپی تهیه کنید و آن را پس از تکثیر، بین دوستان و آشنایان توزیع کنید مسلما در این امر انسان دوستانه یعنی یاری هرچند ناچیز و کوچک به قربانیان خشونت، شریک خواهید شد.

«محیط خانه» می تواند از محبت و حمایت، سرشار باشد

خانواده و محیط خانوادگی، در ذهن بسیاری از ما، یادآور فضایی امن، صمیمی و همدلانه است. کانون خانواده می تواند و باید فضایی لبریز از عشق و دوستی و حمایت باشد تا همه اعضای خانواده فرصت یابند از پرتو چنین آسایش و امنیت خاطری، استعدادهای خدادادی و نهفته خود را شکوفا و بارور سازند.

با این همه، فضای برخی خانواده ها به واسطه عوامل و دلایل خاص، چهره ای خشن به خود می گیرد و پیش می آید که تحت تاثیر ادامه خشونت ورزی، و بر اثر ندانم کاری و نیافتن راه حل منطقی، متاسفانه انواع و اقسام فجایع ـ از جمله قتل و خودکشی و دیگرکشی ـ به وقوع می پیوندد.

قتل های خانوادگی اعم از خودکشی، قتل نفس، خودسوزی زنان، همسرکشی، والدین کشی و نظایر این حوادث غم بار، نتیجه ناگزیر خشونت هایی است که اگر از همان ابتدا، جلوی آنها گرفته می شد به احتمال زیاد، کار به چنین فجایعی نمی کشید.

زنانی که بر اثر شدت تحقیر، و تداوم ضرب و شتم در محیط خانه، و به واسطه تحمل طولانی مدت این همه رنج و حقارت به مرز جنون می رسند یا سرانجام به قتل شوهر خود دست می زنند اگر از همان آغاز که معمولا خشونت ها از طریق « خشونت کلامی» (فحاشی) و غیره شروع می شود و به ضرب و شتم های کوچک و بزرگ می انجامد، نسبت به آن حساسیت نشان می دادند و برای تغییر شرایط زندگی خود، به جای «سوختن و ساختن» و دست روی دست گذاشتن، به دنبال راه حل های منطقی می رفتند و به جای «پنهانکاری» و سکوت، به کمک گرفتن از دیگران می اندیشیدند (حتا به دادگاه و مراجع قانونی متوسل می شدند) شاید می توانستند از خشونت و گسترش آن در زندگی خانوادگی خود جلوگیری کنند تا خشونت هایی که به آنان اعمال می شود چنان گسترش نیابد که کل زندگی خانوادگی به جهنم تبدیل شود و فجایعی همچون قتل در آن رخ دهد.

هرچند ما قوانینی برای حمایت از قربانیان خشونت نداریم و با وجود آن که مراجع قانونی به جای آن که سعی در تغییر شرایط زندگی زنان خشونت دیده بکنند، آنان را به «سوختن و ساختن» ترغیب می کنند، ولی مطمئنا با مراجعه مکرر به دادگاه ها و مراجع قانونی و مشاوره گرفتن از مراکز و افرادی که در این زمینه کار می کنند می تواند در برخی از موارد، راه حل هایی برای تغییر وضعیت ایجاد کند. از طرفی وقتی همه ما بیاموزیم که در صورتی که با خشونت مواجه می شویم، این جزو «حقوق شهروندی ماست» که قانون و مسئولان و مراجع قضایی از ما حمایت کنند، یعنی اگر این مطالبه را پیوسته از مراجع قضایی داشته باشیم، مطمئنا به تدریج مسئولان را متوجه ضرورت تغییر قوانین و حمایت از قربانیان خشونت خواهیم کرد و این کار نه تنها به زندگی خود ما احتمالا کمک خواهد کرد، بلکه سبب می شود در آینده لااقل برای دختران مان شرایطی فراهم شود که دادگاه ها و مراجع قضایی و مشاوره ای به راستی از تم
بازگشت به سایت مدرسه فمینیستی

    تماس با ما    درباره ما    مدرسه فمینیستی    اخبار کمپین    اسناد کمپین    مقالات کمپین    پرونده هاي مدافعان حقوق برابر    کمپین یک میلیون امضا چیست؟