صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کلوپ نسوان....  
 

من 10 حکم سنگسار را لغو کردم

گفتگو با دکتر حسینقلی حسینی‎نژاد، قاضی دیوان عالی کشور-30 مرداد 1387

مدرسه فمینیستی: دکتر حسینقلی حسینی نژاد متولد سال 1302 در اراک تحصیلات خود را به پایان رساند و در تهران دوره دانشکده حقوق را دید و به خدمت دادگستری درآمد. وی دوره دکترای ادبیات فارسی و حقوق را خواند.
او از طرف وزارت دادگستری ماموریت یافت تا درباره سازمان قضایی کشورهای فرانسه، سوئیس، انگلستان و آمریکا گزارش تهیه کند. در این مدت به قاهره رفت و با آثار علمای حقوق و تفسیر نظیر محمد ابوذره و عبدالرحمان بدوی آشنا شده و تفسیرهای مختلف قرآن مخصوصا امام فخر رازی را به دقت خوانده و آن را با تفاسیر فارسی مقایسه کرد.
دکتر حسینی نژاد 35 سال به امر قضاوت پرداخت. وی بعد از انقلاب نیز تا سال 1363 در دیوان عالی کشور به سمت مستشار به قضاوت پرداخته است.

دکتر حسینی نژاد در سال 1327 با مهرانگیز منوچهریان، اولین زن حقوقدان در ایران و برنده جایزه صلح حقوق بشر سازمان ملل متحد، ازدواج کرد وی به زبان های فرانسه، انگلیسی و عربی تسلط کامل دارد.

مدرسه فمینیستی: جناب استاد حسینی‎نژاد، همان‎طور که مستحضر هستید فعالان کمپین یک‎میلیون امضاء به‎منظور اصلاح قوانین تبعیض‎آمیز، دو سال است که به تلاش و فعالیتی گسترده و خستگی‎ناپذیر همت گماشته‎اند. از سوی دیگر لایحه‎ای با نام «لایحه حمایت از خانواده» از سوی دولت نهم برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است. گروه‎های مختلف فعال در کمپین جمع‎آوری یک‎میلیون امضا در تهران و شهرهای کشور به همراه دیگر سازمان‎های زنانه، در ائتلافی همدلانه مصمم هستند تا از تصویب این لایحه جلوگیری به‎عمل آورند. یکی از مشکلات و گرفتاری های مهم فعالان جنبش زنان، این هست که از طرف مسئولان انتظامی، فعالیت مسالمت‎آمیزشان، مخالفت با اسلام و احکام شرع قلمداد می‎شود. آیا به نظر حضرتعالی، خواسته‎های کمپین با اصول اسلام واقعا مغایرت دارد؟

دکتر حسینی‎نژاد: من دفترچه توضیح قوانین را که قبلا به من داده بودید مطالعه کردم، خواسته‎های کمپین یک میلیون امضاء از لحاظ دینی مشکل شرعی ندارد. چرا که اگر اصل موضوع را قبول کنیم این مسائل حل می‎شود. قرآن می‎فرماید رابطه‎ای بین فکر بشر با خدا وجود دارد و مولوی این گفته را به شعر تبدیل کرده و می‎سراید: «چون چنین خواهی، خدا خواهد چنین/ می‎دهد حق، آرزوی متقین». یعنی خداوند می‎فرماید هر آیه و نعمتی را که می‎فرستیم اگر شما تصور کنید و قانع شوید که این فرستاده، مخالف وضع اجتماعی‎تان است می‎توانید اصلاح‎اش کنید. برای همین است که در این دوره و زمانه دیگر این قوانین فعلی خانواده مورد قبول نیست که مثلا دیه زن نصف مرد باشد، یا مثلا ارث زن نصف است. یا فرض بفرمایید که همه حقوق ازدواج به‎طور یکجانبه بدهند به‎اختیار مرد. ببینید اگر غیر از این باشد و ما نتوانیم مقتضای زمان را قبول کنیم پس اساسا «تفسیر به زمان» به چه کار می‎آید.

مدرسه فمینیستی: جناب استاد، در مقابل بحث شما این را مطرح می‎کنند که مثلا چون مسئله ارث در قرآن آمده است برای همین، حتا اگر شرایط هم اقتضا کند نمی‎توان آن را تغییر داد.

دکتر حسینی‎نژاد: ارث به‎طور مشخص در قرآن آمده است، ولی این آیه هم هست که: ان الله لایغیر ما یقوم حتی یغیروا ما بانفسهم. (سوره الرعد،آیه 12) یا در سوره انفال، آیه 55 آمده که: «ذلک بان الله لم بک مغییراّ نعمه
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان