صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء....  
 

کمپین یک میلیون امضا و گسترش گفتمان برابر خواهي در آستانه 3 سالگی (2)

زارا امجدیان-7 شهریور 1387

بسیاری از شخصیت های هنری و اساتید دانشگاه هم در طول 2 سال فعالیت کمپین با اعلام حمایت از خواسته های کمپین و یا موضع گیری در باره حقوق زنان عملا به گسترده شدن کمپین یک میلیون امضا کمک کردند. در ادامه نگاهی داریم به اخبار و نوشته های هر کدام از این گروه ها در طول دو سال فعالیت کمپین یک میلیون امضا .

اساتید دانشگاه و هنرمندان

بهشید ارفع نیا : تاوان قانون نامناسب تابعیت را زن ایرانی می پردازد

یکی از مهم ترین بحث های مطرح شده حوزه زنان در سالهای اخیر، بحث ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی و به ویژه افغانی و مشکلات بسیاری که این زنان و فرزندان آنها به آن دچار شده اند بوده است. دامنه و شدت این مسایل تا به آن جایی شدت یافت که مجلس شورای اسلامی را وا داشت تا ماده 976 قانون مدنی را بار دیگر مورد بررسی قرار دهد. سرانجام چندی پیش مجلس اعلام کرد که در این ماده، تغییراتی صورت داده است تا شرایط اخذ تابعیت برای کودکان زنان ایرانی تسهیل شود.اما تامل بیشتر بر تغییرات اعمال شده، حاکی از تضادها و شرایطی به مراتب دشوارتر است.

ثريا شيباني، انسان شناس:قوانين مربوط به زنان در ایران با واقعيت جامعه همخوان نيست

كمپين يك ميليون امضا مبارزه صلح آميز جنبش زنان در ايران است و نبايد اين حركت ها به خاطر برخوردهاي قهري متوقف شود
اين را "ثريا شيباني تريمين" مردم شناس و عضو هيئت علمي دانشگاه اكسفورد مي گويد.او مي گويد من خارج از ايران زندگي مي كنم وبرايم راحت است كه درباره جنبش زنان ايران صحبت كنم اما همه زناني را كه به زندان رفته اند و امنيت اشان به خطر افتاده را تحسين مي كنم.

مجيد تولايي: "كمپين" بزرگ ترين الگو براي جنبش دموكراسي خواهي است

تغییر برای برابری : سردبير ماهنامه توقيف شده "نامه" كمپين 1 ميليون امضا را نشانه بلوغ سياسي اجتماعي جنبش صد ساله زنان ايران عنوان كرد و با تاكيد بر ارتباط چهره به چهره ، اين كمپين را الگوي حركت هاي ديگر سياسي اجتماعي در ايران دانست. او كمپين 1ميليون امضا را بزرگترين دست آورد و الگو براي جنبش دموكراسي خواهي ايران برشمرد و با تاكيد بر روش هاي ارتباط با مردم گفت:« روش كمپين براي تاثير گذاردن و نه تنها مطرح شدن، به قدري مهم است كه فعالان عرصه هاي مختلف همگي بايد از اين حركت درس بگيريم».

فریده ماشینی: به نظر مي‌رسد درقرآن اصل برتك‌همسري است

یک پژوهشگر علوم ديني معتقد است تحقق مسايل مطرح شده در قرآن در مورد زنان بر عهده دولت تأمين اجتماعي است؛ اما به دليل برداشت مردانه از خطاب‌هاي قرآن، اين وظيفه در طول تاريخ بر عهده مردان بوده است.

ماشيني با تأكيد بر اين كه به نظر مي‌رسد تصميم‌گيري راجع به طلاق در دست حكومت و مرجع قضايي است، گفت: خطاب‌هاي عام در آيات قرآن بر اساس دستور زبان عرب به مردان نسبت داده شده است، در حالي كه جاري شدن صيغه طلاق صرفا بايد توسط نهاد قضايي باشد نه مرد.

پوران درخشنده: تغيير قوانين خواست همه زنان است

پوران درخشنده، كمپين يك ميليون امضا را برخواسته از نيازهاي واقعي زنان ايران خواند و با تاكيد بر پايگاه اجتماعي مطالبات حقوقي جنبش زنان از اين حركت به عنوان حركتي اجتماعي تاثير گ
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان