صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

محمدعلی دادخواه در نشست به مناسبت روز جهانی کودک: وقتی قانون مفید به فایده نیست، باید در آن تجدید نظر کرد

18 مهر 1387

رادیو آلمان (مهیندخت مصباح): انجمن حمایت از حقوق کودکان، به مناسبت روز جهانی کودک مراسمی در حسینیه ارشاد برگزار کرد. تنی چند از پژوهشگران مسائل اجتماعی در این نشست به مسائلی چون فقر، نابرابری، خشونت و آثار سوء آن بر کودکان پرداختند.

در این جلسه از تلاش‌های علی‌اشرف درویشیان به عنوان یکی از اثرگذارترین نویسندگان در حوزه مسائل کودکان نیز تقدیر شد. محمدعلی دادخواه یکی از سخنرانان نشست روز چهارشنبه ۸ اکتبر - ۱۷ مهر در گفتگو با دویچه‌وله، شاخص‌های مسائل کودکان در جامعه ایران را برشمرد.

دویچه‌وله: موضوع صحبت شما در جلسه امروز چه خواهد بود؟

محمدعلی دادخواه: من در مورد عدم توجه به کودک و فرایندهای رشد او صحبت خواهم کرد که یک آسیب اجتماعی است. خسارت‌هایی که در طول این آسیب‌ها به خود کودکان و جامعه وارد خواهد شد، موضوع حرف‌های من خواهد بود. نظر من اینست که کاری کنیم تا از دامنه این آسیب‌ها کاسته شود. باید نابرابری‌های اجتماعی که خاستگاه اصلی بزهکاری و انحراف‌ها و آسیب‌های اجتماعی هستند، کاسته شوند. این به هیچوجه امکان پذیرنیست مگر آنکه نهادهایی وجود داشته باشند که به فقر و نابرابری و شکاف طبقاتی پایان دهند.

شما برای پیشبرد شعارهایی که می‌دهید، پیشنهاد همکاری با چه تشکل‌هایی را می‌دهید؟ الان مشغول چه کاری در این عرصه هستید؟

نخستین کار ما اینست که بازنگری در روال قانون داشته باشیم. این جای نگرانی است که پنجاه سال قبل در این کشور دادگاه ویژه اطفال بوده و اینک نیست. قوانین بین‌المللی سن طفل را زیر ۱۸ تعیین کرده است. اما در یک اقدام واپس‌گرایانه ما این دادگاه‌ها را منحل کرده ایم و اهلیت صغر را برای دختر به هشت سال و نیم و برای پسر به چهارده سال و نیم تقلیل داده‌ایم. در اینها باید تجدید نظر شود. اگر چنین شود، ما می‌توانیم امیدوار باشیم که شاید با تجدید نظر در فرایندهای فعلی، نرخ آسیب‌های اجتماعی پایین بیاید.

اولویت نرخ‌هایی که از آنها یاد می‌کنید، چیست؟

متاسفانه اکنون نرخ اعتیاد در ایران از نرخ زاد و ولد بیشتر است. ما برای رسیدن به تعادل در این جامعه، با چالش‌های بسیار سختی روبرو هستیم. اعتیاد، مهاجرت به شهرها، طلاق، فحشا و بزهکاری همه و همه نشان‌دهنده این هستند که ما به کودکان توجه کافی نداشته ایم و آنها رشد منطقی نکرده‌اند.

با این مختصات، فکر می‌کنید چه باید کرد؟

ما باید برگشتی داشته باشیم و نخبگان و دولتمردان سیاسی باید در اقدامات خود تجدید نظر کنند. برخی گروه‌های متنفذ در جامعه باید در سیاست‌های خود تجدید نظر کنند. در باره رشد فزاینده تورم باید فکری شود. شاید پس از کاسته شدن از فساد اداری، بتوانیم فردای بهتری در جامعه ایران ترسیم کنیم.

در صحبت‌هایتان از مشکلات قانونی و نوع برخورد با کودکان در سنین پایین صحبت کردید. برای از بین بردن این موانع قانونی چه پیشنهادهایی دارید؟

اصلاح قانون! وقتی قانون مفید به فایده نیست، باید در آن تجدید نظر کرد.

به این ترتیب، آیا شما تماس یا رایزنی‌هایی با نمایندگان مجلس دارید؟

بحث‌های ما به‌گونه‌ای هستند که آن‌ها درگیر این مسائل شوند. ما برنامه مستقلی برای نمایندگان نداریم. بیانیه‌ها، قطعنامه‌ها، اظهارنظرها و اشاره‌های ما به عدم کارایی قوانین، باید مورد توجه آن‌ها
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان