صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

كاهش 10ساله سن ابتلا به سرطان پستان در ايران

28 مهر 1387

ایسنا: براساس آخرين آمار مركز ثبت سرطان مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت، در سال 84 موارد بروز سرطان پستان پنج هزار و 981 مورد، سرطان دهانه رحم (سرويكس) 469 مورد و سرطان رحم 561 مورد گزارش شده است.

دكتر مهران‌دخت عابديني، كارشناس اداره سلامت ميانسالان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) با بيان اين كه موارد سرطان به ثبت رسيده در كشور صرفا براساس نمونه‌هاي ارسالي به پاتولوژي بوده است، در ادامه اظهار كرد: اين در حالي است كه بسياري از افراد پس از اطلاع از وجود توده‌اي با نماي بدخيم به پاتولوژي مراجعه نمي‌كنند.

وي، سرطان پستان، رحم و دهانه رحم را از سرطان‌هاي مهم زنان برشمرد و افزود: خوشبختانه سرطان دهانه رحم در ايران به علت عدم تعدد زوجين و روابط جنسي تعريف شده از شيوع كمتري برخوردار است.

كارشناس اداره سلامت ميانسالان وزارت بهداشت با اشاره به كاهش 10 ساله سن ابتلا به سرطان پستان در ايران افزود: در حالي كه امكان تشخيص اين سرطان‌ در مراحل اوليه وجود دارد اما غالبا زماني ضايعات سرطاني تشخيص داده مي‌شود كه ناگزير به جراحي‌هاي وسيع به همراه كموتراپي براي درمان هستيم.

دكترعابديني، با اين توضيح كه براي تبديل يك سلول سرطاني در پستان به توده يك سانتي‌متري دست كم به 10 سال زمان نياز است، افزود: دراين فاصله مي‌توان با بهره گيري از روش‌هاي تشخيصي مناسب، توده زير يك سانتي‌متر را شناسايي و درمان سبك، كم هزينه و اثربخشي را ارايه كرد.

كارشناس اداره سلامت ميانسالان وزارت بهداشت با تاكيد براين كه بهترين راه مقابله با سرطان پستان تشخيص زودرس آن است و درمان اين سرطان در مراحل اوليه قطعي است به ايسنا گفت: تلاش مي شود با بهره گيري از شيوه‌هاي مختلف معاينه چون Self Examination (خود آزمايي باليني) در آخرين روز از قاعدگي و يا معاينه ساليانه افراد توسط پزشك و يا كاركنان بخش بهداشتي درماني و يا ماموگرافي (عكس‌برداري ساده از پستان) از سن 40 سالگي،‌ توده سرطاني (زير يك سانتي متر) زودهنگام تشخيص داده شود.

به گفته اين جراح و متخصص زنان و زايمان، معاينه پستان توسط فرد هزينه‌اي براي خانواده ندارد و فقط به اندكي حوصله و 10 دقيقه وقت نياز دارد.

وي، با بيان اين كه با انجام منظم معاينات فرد با خصوصيات بافت پستاني خود آشنا و در صورت بروز توده غيرطبيعي

سريع‌تر به وجود آن پي مي‌برد در ادامه وجود سابقه ابتلا به سرطان پستان در خانواده، مصرف برخي داروها و سابقه ابتلا به سرطان كولون و تخمدان و نيز نخستين زايمان پس از 30 سالگي و يائسگي پس از 55 سالگي را از عوامل خطر براي ابتلا به سرطان پستان برشمرد.

دكترعابديني، افزود: با اين كه سرطان دهانه رحم در ايران از ميزان شيوع بالايي برخوردار نيست؛ اما كاملا قابل پيشگيري است به طوري كه در مراحل پيش سرطاني با تست پاپ اسمير قابل شناسايي است.

كارشناس اداره سلامت ميانسالان وزارت بهداشت، در ادامه به زنان توصيه كرد كه تست پاپ اسمير ساليانه تا سه سال انجام شود و چنانچه براي سه سال متوالي نتايج پاپ اسمير طبيعي گزارش شود در آن صورت انجام هر سه سال يك ‌بار آن كافي است.

اين جراح و متخصص زنان و زايمان افزود: امروزه دقت اين روش با به كارگيري ابزار‌هاي نوين
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان