صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

درخواست فوری برنامه نظارت بر حمايت مدافعان حقوق بشر در باره دستگيری راحله عسگری زاده و نسيم خسروی

4 اسفند 1386

<:voir_en_ligne:> : گویا نیوز

متن نامه برنامه نظارت بر حمايت مدافعان حقوق بشر به مسئولان نظام:

برنامه نظارت بر حمايت مدافعان حقوق بشر، به عنوان برنامه ای مشترک از "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" (OMCT) و "فدراسيون بين المللی جامعه های حقوق بشر" (FIDH) اطلاعات جديدی را دريافت کرده است و از شما درخواست می کند که سريعا درخصوص وضعيت پيش آمده ذيل در جمهوری اسلامی ايران اقدام نماييد.

شرح مختصری از وضعيت پيش آمده:
برنامه نظارت از سوی جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران (LDDHI) مطلع شده که خانم راحله عسگری زاده و خانم نسيم خسروی، دو تن از اعضای کمپين "يک ميليون امضاء"، به شکلی خودسرانه دستگير و بازداشت شده اند. هدف اين کمپين، اعمال فشار بر دولتمردان جمهوری اسلامی به منظور تغيير قوانين تبعيض آميز در قبال حقوق زنان است.

با توجه به اطلاعات به دست آمده، خانم عسگری زاده و خانم خسروی روز ۱۴ فوريه ۲۰۰۸ (۲۵ بهمن ۱۳۸۶) در حين جمع آوری امضاء برای عريضه کمپين، در پارک دانشجو دستگير و به کلانتری ۱۲۹ تهران (جامی) منتقل شدند. اين دو سپس برای بازجويی به بند ۸ اداره آگاهی و پس از آن به منکرات وزرا منتقل شدند.

صبح روز ۱۵ فوريه ۲۰۰۸، خانم عسگری زاده و خانم خسروی به دادگاه انقلاب منتقل و به جرم "تبليغ برضد دولت" محکوم شدند. برای آزادی اين دو وثيقه ای به مبلغ ۲۲ هزار دلار تعيين گرديد، ولی با توجه به عدم توانايی آنان برای پرداخت اين مبلغ، هر دو را به زندان اوين منتقل کردند. خانم عسگری زاده و خانم خسروی در زمان انتشار اين درخواست فوری همچنان در زندان بسر می برند.

برنامه نظارت مراتب نگرانی شديد خود را نسبت به ادامه سرکوب های خشونت آميز دولتمردان جمهوری اسلامی در قبال مدافعان حقوق بشر، به ويژه فعالان حقوق زنان در کمپين "يک ميليون امضاء"، اعلام می دارد و مجدداً يادآوری می کند که بيش از ۱۰۰ تن از فعالان حقوق زنان دستگير شده، مورد بازجويی قرار گرفته يا طی دو سال گذشته محکوم شده اند و اينکه دولت با تعيين وثيقه برای آزادی زندانيان، تاکنون بيش از يک ميليون يورو دريافت کرده است.

به علاوه، برنامه نظارت مصرانه بر روی اين حقيقت تأکيد می کند که ايران با ارائه نامزدی خود در انتخابات شورای حقوق بشر سال ۲۰۰۶ متعهد شده "بالاترين سطح استانداردها را در ارتقاء و حمايت از مقوله حقوق بشر رعايت و حفظ کند" (۱). قابل ذکر است که ايران مصرانه روی اين نکته تأکيد نمود که "تلاش هايی را به طور مستمر در زمينه حفظ شئونات انسانی و ارتقاء و حمايت از مقوله حقوق بشر و آزادی های اصلی انجام خواهد داد".(۲) برنامه نظارت به منظور اطمينان بخشيدن به واقعيت ادامه اين تلاش ها، از جمهوری اسلامی ايران می خواهد تا براساس عهدنامه های بين المللی حقوق بشر عمل کند.

اقدامات مورد درخواست:
از شما خواهشمنديم که هر چه سريعتر دولتمردان جمهوری اسلامی را از درخواست های زير باخبر سازيد:

۱. تحت هر شرايطی، سلامت روحی و جسمانی خانم راحله عسگری زاده و خانم نسيم خسروی و همچنين ديگر فعالان کمپين "يک ميليون امضاء" را تضمين کنند.

۲. هر چه سريعتر و بدون هيچ گونه قيد و شرطی خانم راحله عسگری زاده و خانم نسيم خسروی را آزاد کنند، زيرا دستگيری و بازداشت آنان کاملا خودسرانه می باشد و مشخص است که اتهام وارده بر آنها صرفا به دليل فعاليت هايشان در زمينه حقوق زنان است.

۳. اطمينان ده
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان