صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

زنان ایرانی در یازدهمین نشست زنان جهان در کیپ تاون آفریقای جنوبی

25 آبان 1387

مدرسه فمینیستی: یازدهمین نشست زنان جهان با موضوع «حقوق زنان و توسعه» از بیست و چهارم آبان ماه 1387 برابر با چهاردهم نوامبر در «كپ تاون» افریقای جنوبی آغاز به کار کرد.در این نشست كه تا هفدهم نوامبر ادامه خواهد داشت حدود 1500 نفر از سازمان های زنان حضور دارند.

شیرین عبادی رییس كانون مدافعان حقوق بشر، مهناز پراكند و نرگس محمدی به دعوت مؤسسه زنان نوبلیست و آسیه امینی، شادی صدر، محبوبه عباسقلی‌زاده و ساناز الله‌بداشتی از فعالان حوزه زنان، ایرانیان شركت كننده در این نشست هستند. همچنین قرار بود سوسن طهماسبی نیز در این کنفرانس به سخنرانی بپردازد که از خروج او از کشور جلوگیری به عمل آمد. از دیگر سخنرانان ایرانی این همایش هما هودفر است.

به گزارش شهرزاد نیوز: شیرین عبادی در اولین روز همایش "حقوق زنان و توسعه" در جلسه ای که به معرفی کمپین یک میلیون امضا اختصاص داشت ، شرکت نمود و به همراه 4 سخنران دیگر از ایران، به ارائه توضیحاتی در مورد کمپین پرداخت.

این جلسه که به ابتکار هادی قائمی از گروه "حقوق بشر ایران" برگزار شده بود، با حضور حدود 50 تن آغاز گردید. شیرین عبادی نخست برای آشنائی حضار لیستی از قوانین تبعیض آمیز که پس از انقلاب 57 در ایران وضع شده اند، را ارائه کرد.

برای اولین بار در یکی از جلسات بین المللی تعداد شرکت کنندگان ایرانی بیش از غیر ایرانی های حاضر در جلسه بود.

موضوعات محوری که شیرین عبادی در طول سخنانش و در زمان پاسخ دهی به سوالات مورد توجه قرار داد، دربرگیرنده قوانین تبعیض آمیز در ایران، تلاش زنان برای مبارزه با این قوانین و ابتکار کمپین برای اتکا به آنچه وی "اسلام مدرن" نامید، بودند.

شیرین عبادی، کمپین یک میلیون امضا را موفق ترین جنبش زنان در خاورمیانه نامید و اظهار داشت که ایده برابری در خانه هر ایرانی نفوذ کرده است.

شبکه همبستگی با مبارزات زنان ایران نیز در مورد ین همایش به نقل از شهرزادنیوز نوشته است: «نخستین همایش "انجمن برای حقوق زنان در توسعه" در سال 1983 در واشنگتن برگزار شده و پس از آن هر دو سال یا سه سال یکبار، هم با انگیزۂ پژوهش یا گفت‌وگو و تجربه‌رسانی و هم به عنوان فراخوانی برای کنش و حرکت زنان، در کشورهای گوناگون سازماندهی یافته است. امسال در "کمیتۂ بین الملی برنامه‌ریزی" این نهاد، دهها زن کوشنده با پس‌زمینه‌های فرهنگی گوناگون از کشورهای عربی، آسیا، آمریکای لاتین، آمریکای شمالی و اروپا حضور دارند. درهای این انجمن به روی همۂ کسانی که به گونه‌ای علیه تبعیض جنسی زنان می‌کوشند، گشوده است. در حال حاضر 5000 نفر از بیش از 130 کشور جهان عضو این انجمن هستند و از این شمار 300 نفر عضو نهادهایی هستند که برای حقوق زنان تلاش می کنند. یک سوم اعضای "انجمن برای حقوق زنان در توسعه" را زنان جوان تشکیل می‌دهند.

همایش پیشین در سال 2005، در شهر بانکوک، یکی از مهم‌ترین مراکز صنعت سکس، بردگی جنسی و روسپیگری، انجام گشت و امسال نیز کیپ تاون با اهالی آمیخته‌تبارش ( حاصل آمیزش اروپائیان، بومیان آفریقایی و بردگان وارداتی از مالزی، ماداگاسکار و اندونزی) میزبان آن است.

شمار زیادی از میزگردها و سخنرانی‌ها دربارۂ موقعیت و مبارزۂ زنان در کشورهایی است که قوانین اسلامی بر آنها حاکم است
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان