صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

مشاور وزیر آموزش و پرورش از کاهش زمان تحصیل دختران خبر داد

3 آذر 1387

کارگزاران :تا اواخر مصاحبه فکر می‌کردم مهم‌ترین بخش گفت‌وگو بخش مربوط به تفکیک کتاب‌های درسی دختران و پسران است تا اینکه علی ذوالعلم، مشاور وزیر آموزش و پرورش و مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تالیف کتاب‌های درسی از بررسی طرح جنجال‌برانگیز دیگری خبر داد. طرح کم‌ کردن دوران تحصیل دختران. شوکی که این خبر به مصاحبه و من وارد کرد در حدی بود که مجبور شوم بخش‌های مهم دیگری از مصاحبه را برای گنجاندن سوالاتی در مورد این طرح حذف کنم. حجت‌الاسلام ذوالعلم اولین مشاور معمم وزیر آموزش و پرورش بعد از 30 سال است. معلوم است که از سه‌سال پیش که در اولین نشست خبری‌اش به ما معرفی شد بیش از پیش در سمتش جا افتاده، آنچنان که در مسیر تحولی که نظام آموزش و پرورش برای خود تعیین کرده از جست‌وجو برای طرح‌ها و برنامه‌های جنجال‌برانگیز فروگذار نمی‌کند. صبور و موقر به سوالات ما پاسخ می‌دهد و در دادن وقت مصاحبه نهایت همکاری را دارد.

چندی پیش در خبری آمده بود که حوزه علمیه قم طرحی را با عنوان طرح جامع نظارت و تدوین کتب درسی در دست دارد. آیا با فضای دینی اسلامی که بر کل جامعه حاکم است و در راستای همکاری مدرسه و حوزه این امکان وجود ندارد که حوزه به‌طور خاص و جدا از دستگاه‌های دیگر قصد نظارت خاص بر کتاب‌های درسی دارد؟

طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در مورد شورای‌عالی آموزش و پرورش وظیفه نظارت بر برنامه‌ها و کتاب‌های درسی به عهده شورای‌عالی آموزش و پرورش قرار دارد بنابراین تنها مرجع قانونی که می‌تواند بر کتاب‌های درسی نظارت قانونی کند شورای‌عالی آموزش و پرورش است. ولی ما از بقیه دستگاه‌ها کمک علمی و پژوهشی دریافت می‌کنیم. از حوزه، از پژوهشگاه‌ها نظرخواهی می‌کنیم. کمک آنها به معنی نظارت نیست. در این چند سال هیچگونه نظارتی از طرف حوزه علمیه بر کتاب‌های درسی اعمال نشده. ولی یک نوع همکاری بین ما و حوزه‌های علمیه وجود داشته که از زمان وزارت آقای مظفر شروع شده، در دوره آقای حاجی هم استمرار پیدا کرده و در دوره آقای فرشیدی تقویت شد و حالا هم ادامه دارد. بحث بر سر این است که حوزه علمیه با توانمندی تخصصی خود به‌خصوص در مورد کتاب‌های دینی می‌تواند به ما کمک کند و ما آماده هستیم این کمک را دریافت کنیم. آن مطلب به این صورت مطرح نبوده که حوزه علمیه نظارتی بر کتاب‌های درسی داشته باشد. قطعا خبر مخدوش است. یا ما چنین چیزی را اطلاع نداریم. حدسم این است که دوستان از یک پروژه پژوهشی خبر دادند.

سازمان برنامه‌ریزی و تالیف کتاب‌های درسی همواره به همکاری با اساتید تاکید می‌کند اما هرگز ندیدیم از اساتید بنام در حوزه‌های تاریخ، محیط‌زیست و ایران‌شناسی و ادبیات و... در این کار دعوت شود؟ چرا با اساتید بنام ارتباط نمی‌گیرید؟ آیا آنها به دلایلی تمایل به همکاری با شما را ندارند یا شما گزینشی عمل می‌کنید؟

ما بستر‌سازی‌های خوبی انجام دادیم و سعی کردیم این کار را در قالب یک فرآیند درآوریم. اعتقاد داریم شورای برنامه‌ریزی و تالیف ما یک شورای ملی است و باید بتواند در سطح کلان از همه توانمندی‌ها استفاده کند ولی خود همین شخصیت‌ها بعضا نمی‌توانند فرصت کافی برای ما قرار بدهند. چون جلسات شورای تالیف و برنامه‌ریزی گروه هر هفته جلسه دارند و افراد بای
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان