صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

با تغيير و تسهيل ماده چند همسري در مجلس: اعتراض فعالان جنبش زنان همچنان ادامه دارد

4 آذر 1387

كانون زنان ايراني: تغييراتي كه كميسيون فرهنگي مجلس در ماده23 لايحه حمايت از خانواده انجام داده ؛ هم چنان با انتقادهاي فعالان حقوق زنان و حقوق دانان مواجه است. آنها معتقدند اصلاحات انجام شده نه تنها مشكلات قانوني ماده چندهمسري را حل نمي كند كه نسبت به گذشته نيز شرايط آسان تري را براي اين موضوع فراهم مي كند.

روز گذشته فاطمه رهبر،عضو فراكسيون زنان مجلس هشتم درباره آخرين تغييرات ماده 23 لايحه حمايت از خانواده خبر داد. تغییراتی صوری كه در كميسيون فرهنگي مجلس تصویب شده است.

در اصلاحیه پیشنهادی کمیسیون فرهنگی آمده اختیار همسر دائمی بعدی منوط به اجازه همسر اول یا احراز دادگاه از توان مالی و عدم خوف از اجرای عدالت بین همسران یا اثبات شروط هشت گانه ای مبنی بر عدم قدرت همسر اول به ایفای زناشویی، عدم تمکین زن از شوهر، ابتلای زن به جنون یا امراض صعب العلاج، محکومیت زن، ابتلا زن به مواد مخدر و مواد اعتیار آور مضر، ترک زندگی خانوادگی از طرف زن، عقیم بودن زن و غایب و مفقوده الاثر شدن زن است.

چندی پیش به دلیل اعتراضات گسترده زنان به ماده 23 (چندهمسری) این ماده در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس حذف و ماده 16 قانون سال 1353 جایگزین شد . در ماده 16 آمده اصل بر تک همسری است مگر در موارد هشت گانه که آن هم با اجازه زن اول و با اجازه دادگاه مرد می تواند همسر دوم اختیار کند.

ماده 23 لايحه حمايت از خانواده كه چندي پيش حذف شد تنها به مردان متمکن با اجازه دادگاه و اجراي عدالت بين همسران مجوز چند همسري را می داد. شادي صدر ، حقوق دان معتقد است:" در اصلاحیه جديد كميسيون فرهنگي مردان غیر متمکن نیز اگر بتوانند به ضرب و زور دگنگ، رضایت همسر اول خود را جلب کنند یا اینکه یکی از شروط هشت گانه را ثابت کنند، می توانند جواز ازدواج مجدد را از دادگاه بگیرند. که البته مثلا ثابت کردن "عدم تمکین زن" بسیار ساده است؛ آنقدر ساده که هر عریضه نویس دم دادگستری می تواند راه و چاهش را به هر مردی نشان دهد. و تازه بدتر از آن، حتی حق زن برای مطالبه مهریه خود در صورت ازدواج مجدد مرد هم در این اصلاحیه حذف شده است."

فاطمه رهبر اصلاحيه جديد ماده چند همسري را برای رفع خلا قانونی عنوان مي كند :" ماده 23 فعلی همان ماده 16 سابق لایحه حمایت خانواده است."

در ماده 16 قانون سال 1353 کلمه ازدواج با زن دوم مطرح شده است؛ اما در اصلاحیه پیشنهادی کمیسیون فرهنگی کلمه ازدواج بعدی مطرح شده که به جای دو همسری چندهمسری را جایگزین کرده است. به اعتقاد حقوق دانان اگر ماده 23 به این صورت به تصویب برسد نه تنها با ماده 23 قبلی فرقي نمی کند که دست مرد را براي ازدواج هاي مجدد بازتر گذاشته و گزینه های او را برای انتخاب دلیل ازدواج مجدد بیشتر کرده است.

ماده اصلاح شده 23 چندهمسری را تسهیل مي کند. با این اصلاحیه و کلمه «یا» که در آن به کار رفته باز هم تاکید می کند که برای ازدواج مجدد نیازی به رضایت زن اول نیست و تمکن مالی کافی است."

زنان مخالف لايحه بيكار نمي نشينند

شهين دخت مولاوردي، حقوق دان اقدام كميسيون فرهنگي براي اصلاح ماده 23 را جدي تلقي نمي كند:"كمسيون فرهنگي به عنوان يكي از كميسيون هاي فرعي اين اصلاحيه را پيشنهاد داده است در حالي كه علاوه بر بررسي اين لايحه در كميسيون اجتماعي و امنيت ملي در نهايت اين كميسيون قضايي ا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان