صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

خشونت مضاعف زنان ایرانی، زیر بار قوانین/شهلا شفيق در گفتگو با راديو زمانه

6 آذر 1387

<:voir_en_ligne:> : راديو زمانه

گفتگو از: ایرج ادیب‌زاده / [email protected]

بیست و پنجم نوامبر، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان است. این روز یادآور قتل فجیع خواهران میراول به دست دیکتاتور دومینیکن بوده که از سوی سازمان ملل به روز مبارزه با خشونت علیه زنان نامگذاری شده است.
سازمان بهداشت جهانی آماری داده که در جهان امروز، هر ۱۸ ثانیه، یک زن مورد بد‌رفتاری و خشونت قرار می‌گیرد. حتا زنان باردار هم از خشونت مردان در امان نیستند.

آمارهای دیگر ترس‌آورند: ۳۰ تا ۳۵ درصد زنان آمریکایی مورد آزار جسمی قرار می‌گیرند. در شیلی، ۶۳ درصد، در هند ۴۱ درصد زنان براثر آزار جسمی شوهران، دست به خودکشی می‌زنند.

در بنگلادش، ۵۰ درصد قتل‌های زنان، ناشی از خشونت مردان است. در روسیه فقط در سال ۹۹ بیش از ۱۴ هزار زن توسط شوهر یا اقوام خود به قتل رسیدند.

در ایران، هر روز در صفحه‌ی حوادث روزنامه‌ها می‌توان شاهد خشونت، حمله یا قتل زنان به دست شوهر یا اقوام‌شان بود. اما متأسفانه آمار درست و مشخصی در مورد خشونتی که بر زنان جاری می‌شود در دست نیست.
در همین رابطه با شهلا‌ شفیق، نویسنده و فعال حقوق زنان در فرانسه گفت و گو کرده‌ام.

خانم شفیق، این آمار واقعاً ترس‌آورند و فکر می‌کنم در خیلی از کشورهایی که به صورت مردسالاری اداره می‌شود، این مسایل هر روز تکرار می‌شود و می‌توان گفت هر روز باید روز جهانی خشونت علیه زنان باشد.

بله. مسأله‌ی خشونت علیه زنان که ریشه‌ی آن در مردسالاری است، مسأله‌ی بسیار عمیق اجتماعی، روانی و فرهنگی است که مبارزات دایمی و روزمره می‌طلبد.

مثلاً در کشورهایی مثل فرانسه، این مبارزه به طور دایمی و آشکار صورت می‌گیرد، موضوع مباحثات سیاسی و اجتماعی است. ولی متأسفانه در کشور ما، این خشونت به لحاظ قانونی حمایت می‌شود.

گفته می‌شود میان ماه من تا ماه گردون، تفاوت از زمین تا آسمان است. یعنی فمنیست‌ها در فرانسه به مناسبت این روز، بحث‌های متفاوت دارند.

در تمام ماه نوامبر تا ۲۵ نوامبر، تظاهرات، کنفرانس‌ها و گردهمایی‌های زیادی صورت می‌گیرد. گروه‌های فمنیستی راهکارهایی را برای مبارزه علیه خسونت زنان ارایه می‌دهند.

در فرانسه، آمار رسمی نشان می‌دهد خشونت، تمام گروه‌های اجتماعی زنان را دربرمی‌گیرد. چه زنانی را که از طبقات پایین اجتماعی هستند تا زنانی که در طبقات بالای اجتماعی قرار دارند.

همین چند روز پیش، در فرانسه ماجرای یک شهردار پیش آمد که اول معشوقه‌ی خود را کشت و بعد خودش را‌، که باعث شد دوباره بحث خشونت راه بیافتد.

به خصوص با روز جهانی مبارزه علیه خشونت مترادف شد و این بحث مطرح شد که این آقا که در عین حال دچار مشکلات روانی بوده، چه حقی دارد که قبل از خودکشی، زنی را که همراهش بوده می‌کشد. این به خاطر احساس مالکیت و تملکی است که به این زن دارد، بحث‌های متفاوت زیادی به راه افتاد.

چند روز قبل از آن، ماجرای یک دختر الجزایری پیش آمد که از پیشنهاد خانواده‌‌اش برای ازدواج اجباری با یکی از هم‌میهنانش که بسیار مسن‌تر از خودش بود و می‌خواستند او را مجبور به ازدواج کنند، سرباز زده بود.

او یک دوست‌پسر فرانسوی داشت، البته دختر فرانسوی الجزایری الاصل بود. مادر و خواهر این دختر جوان او را با چاقو آزار داده بودند تا حدی که صورتش از شکل افتاده بود.
مسایلی ا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان