صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

خبرهایی از گوشه و کنار جهان درباره پیشروی «بیماری ایدز»

11 آذر 1387

مدرسه فمینیستی: سازمان ملل متحد روز اول دسامبر را "روز جهانی مبارزه با ایدز" خوانده است. امسال این روز با شعار "همه باهم علیه ایدز، ما برای خود و دیگران مسئولیت می‌پذیریم" برگزار می‌شود. این شعار نه تنها نمایانگر برنامه‌ی دولت‌ها، بلکه تعیین‌کننده‌ی وظایف نهادها و مؤسسات غیر انتفاعی جهانی نیز هست.

بنا به گزارشصدای آلمان در آستانه‌ی برگزاری "روز جهانی مبارزه با ایدز"، کارشناسان اعلام کردند که "اهداف هزاره‌" سازمان ملل متحد برای متوقف ساختن شیوع بیماری ایدز در جهان، تا سال ۲۰۱۵ ناممکن است. آنان یادآوری می‌کنند که از سرعت گسترش این بیماری در جهان هنوز کاسته نشده است. امروزه شمار مبتلایان به ایدز در اروپای شرقی و آسیای مرکزی، حدود ۱۵۰ درصد نسبت به سال ۲۰۰۱ افزایش یافته است. در ویتنام تعداد مبتلایان دوبرابر شده است. سرعت شیوع این بیماری در اندونزی بی‌سابقه است. در قاره‌ی آفریقا شمار انسان‌هایی که در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند، هم‌چنان افزایش می‌یابد.

بنا به گزارش رادیو فردا در ايران نيز که نخستين فرد مبتلا به ايدز در سال ۱۳۶۵ خورشيدی، شناسايی شد، هر سال، مراسمی به مناسبت روز جهانی ايدز برگزار می‌شود.

موج سوم اید با گسترش روابط نامشروع

بنابه گزارش خبرگزاری فارس کامران باقری لنکرانی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، در آستانه‌ی روز جهانی ایدز اعلام کرد، موج سوم ایدز با گسترش روابط نامشروع و نابهنجار در میان ایرانیان در حال گسترش است.
به گفته‌ی وی، موج اول گسترش ایدز در ایران از زمان ورود خون‌های آلوده به کشور آغاز شد. لنکرانی موج دوم گسترش ایدز را از طریق سرنگ آلوده و معتادان تزریقی عنوان کرد.

همچنین عباس صداقت، رییس اداره‌ی ایدز وزارت بهداشت، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، گسترش ایدز از طریق رابطه‌ی جنسی را تنها خطر کنونی ایدز درایران دانست و گفت: «انتقال ایدز از مادر به جنین در ایران ناچیز است، خون‌های مصرفی در کشور نیز ایمنی صددرصد دارند. انتقال از طریق سرنگ مشترک نیز با پوشش فراگیر معتادان، اجرای برنامه‌ی کاهش آسیب، توزیع سرنگ رایگان و آموزش این گروه، کنترل شده است. اکنون تنها خطری که نگرانی از شیوع این بیماری را دامن می‌زند، گسترش ایدز از طریق رابطه جنسی است.»

بنا به گزارش صدای آلمان دکتر محبوبه حاج عبدالباقی، متخصص بیماری‌های عفونی، تایید می‌کند که الگوی انتقال ایدز در ایران به سمت روابط جنسی حرکت کرده است: «بیماری در موارد جنسی‌اش الان بیشتر دارد خود را نشان می‌دهد. نه این که قبلا نبوده، ولی ما بیشترین آمارمان روی معتادان تزریقی بوده است. حالا که اینها تعدادشان مشخص شده، دیگر موارد معمول که از راه جنسی هم این بیماری به آنها انتقال پیدا کرده، جزو آمار می‌آیند».

بیشترین گستردگی ایدز در ایران در میان افراد 25 تا 29 سال

بر اساس آمار ثبت‌شده در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، بیشترین گستردگی ایدز در ایران در میان افراد ۲۵ تا ۲۹ ساله است. سازمان بهداشت جهانی نیز در آمار خود اعلام کرده است، سن مبتلایان به ایدز در ایران پایین‌تر از دیگر کشورهای آسیایی است.

د
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان