صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

گزارش کامل از پرونده نوجوانان محکوم به اعدام(بخش دوم)

16 آذر 1387

کمیته گزارشگران حقوق بشر: علی رغم اعلام دستگاه قضایی مبنی بر عدم صدور حکم اعدام، برای افراد زیر 18 سال سخنگوی قوه قضائیه در روزهای گذشته اعلام کرد که افراد دارای حکم قصاص که پیش تر محکوم به اعدام شده اند، به منوال سابق حکمشان اجرا خواهد شد.

طبق آخرین بررسی های انجام یافته، هم اکنون حداقل 110 نفر در زندان های ایران به دلیل جرایمی که پیش از 18 سالگی مرتکب شده اند، زیر حکم اعدام به سر می برند.

گزارش زیر، که در 3 بخش تنظیم شده است، به بررسی پرونده های تعدادی از نوجوانان محکوم به اعدام می پردازد.

با سپاس فراوان از آقای محمد مصطفایی وکیل تعدادی از نوجوانان محکوم به اعدام

5- رحیم احمدی کمال آباد

رحیم احمدی کمال آبادی متولد 13/8/1368؛ در سن 15 سالگی مرتکب قتل مرحوم رضا زارع گردید.وی در تاریخ 18/5/1384 خود را به کلانتری جام جم شیراز معرفی کرد و صراحتآ اظهار داشت:« از قبل با متوفی دوست بودم . شب قبل از حادثه مقتول به همراه سه نفر به هویت حسین، ایوب و ابراهیم در حالیکه سوار دو دستگاه موتور سیکلت بودند مرا تعقیب کردند و مورد ضرب و شتم قرار دادند. روز حادثه من اتفاقی با موتور سیکلت به محله ای به نام قلعه نو رفته بودم که با آنها برخورد کردم و در کوچه با یکدیگر درگیر شدیم، آن سه نفر مرا داخل خانه حسین بردند؛ حسین چاقو و رضا چوب داشت، من چاقو را در درگیری از حسین گرفتم. رضا گردش کرد و پرید به طرف من و تیغه چاقو به سینه او فرو رفت.»

پزشکی قانونی پس از معاینه جسد و کالبد شکافی، علت فوت را شوک ناشی از خونریزی شدید داخلی به دلیل اصابت جسم برنده به ریه چپ متوفی اعلام کرد. این احتمال وجود دارد که خونریزی شدید، به دلیل تأخیردر رساندن مصدوم به بیمارستان بوده باشد که در این مورد تاکنون تحقیقی صورت نگرفته است و بازپرس رسیدگی کننده به پرونده، صرف اقرار رحیم به تسبیب در مرگ متوفی و وارد نمودن ضربه چاقو به بدن وی را کافی برای احراز مجرمیت رحیم و درخواست مجازات قصاص نفس، فرض نموده است.

رحیم در دادگاه اتهام قتل را می پذیرد، با این حال صراحتا عنوان نمود که "به هیچ عنوان قصد کشتن مقتول را نداشته، و تنها در جریان درگیری و بطور ناخواسته مرتکب عمل قتل شده است." لیکن قضات شعبه پنجم دادگاه کیفری استان فارس بدون توجه به اظهارات اولیه متهم و محتویات پرونده به استناد بند ب ماده 206 قانون مجازات اسلامی حکم به قصاص نفس رحیم صادر نمودند. به عبارت دیگر قضات دادگاه کیفری استان فارس به این برداشت می رسند که رحیم عمدی درعمل قتل نداشته اما از آنجا که عمل وی نوعا کشنده بوده و از جمله مصادیق قتل عمد محسوب می شود،وی را به قصاص نفس محکوم کردند .

قضات شعبه 37 دیوانعالی کشور در مقام رسیدگی به تجدید نظر خواهی رحیم از دادنامه صادره، طی دادنامه شماره 3670 در پرونده کلاسه 1/37/452 در تاریخ 16/8/1386 رای دادگاه بدوی مبنی بر قصاص نفس رحیم احمدی را با بند ب ماده 206 قانون مجازات اسلامی منطبق دانسته و اعلام کردند که اگر هم متهم قصد قتل نداشته باشد چون عمل نوعآ کشنده است لذا قتل عمدی و موجب قصاص است هر چند به اعتقاد حقوقدانان و فعالان حقوق کودک این موارد را نمی توان از جمله موارد قصاص محسوب کرد چرا که در قصاص تساوی در عقیده مجرمانه نیز شرط است بدین نحو که اگر شخصی قصد کشتن دیگری را نداشت ولی عملی انجام دا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان