صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

در آستانه هشتم مارس روز جهانی زن: اندیشه گران برابری خواه ایرانی از آرزوهای خود سخن می گویند / فرزانه طاهری، پرتو نوری علاء، نیره توحیدی، مهناز افخمی، نوشابه امیری، شهلا شفیق، هایده مغیثی، سهیلا وحدتی، شهلا عبقری، ژاله گوهری، ناهید توسلی، فرنگیس حبیبی، رضوان مقدم، شیرین فامیلی، ایراندخت امیدوار، فریبا داودی مهاجر، صبریه نجفی، رویا صحرایی، کاظم علمداری، مهرداد مشایخی، مهرداد درویش پور، اکبر مهدی، رضا معینی، محمد برقعی، نریمان رحیمی، کریم پورحمزاوی
8 مارس، روز جهانی ما هم بود
8 مارس و زنان آذربايجانی
زنان ایرانی در روز جهانی زن: گزارش مراسم و برنامه های مختلف در ایران و جهان
کاشتن نهال در کوهستان برای تحقق خواسته هایمان: مراسم 8 مارس در مهاباد
«روز جهانی زن» با زنانی از کمپین شهرستان ها، تلاشگرانی از جنس کارآفرینان، و همراه با نغمه های زنان افغان
گزارش مراسم بزرگداشت هشت مارس در مشهد
8 مارس در اصفهان
روز جهانی زن: فرصتی برای بازنگری / چالش ماه مدرسه فمینیستی درباره 8 مارس
مروری بر برنامه های هشت مارس در کردستان

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     8 مارس : روز جهانی زن....  
 

به مناسبت 8 مارس برگزار شد: همایش مطالبات حقوقی زنان و قانون گذاری

مریم رحمانی - معصومه لقمانی-13 اسفند 1386

یک شنبه 12 اسفند 86 به همت دانشجویان فعال دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، به مناسبت روز جهانی زن، همایشی با عنوان همایش مطالبات حقوقی زنان و قانون گذاری در ایران در سه پنل با موضوعات مختلف برگزار شد که گزارش آن را می خوانید.

سهیلا جلو دار زاده نماینده مجلس هفتم: مخالفتی با کمپین ندارم اما کمپین واقعی شرکت در انتخابات اخیر مجلس است!

پنل اول با عنوان کارنامه مجلس هفتم را آمنه شیر افکن از برگزار کنندگان همایش، پنل گردانی کرد، خانم سهیلا جلودار زاده در غیاب خانم آجر لو دیگرنماینده مجلس هفتم به سخنرانی پرداخت. شاید نیامدن ایشان را بتوان با کارنامه بسیار ضعیف نمایندگان زن مجلس هفتم در ارتباط دانست.

خانم سهیلا جلودارزاده نماینده مردم تهران درمجلس هفتم (در همایش مطالبات حقوقی زنان) در اعتراض به سهمیه بندی جنسیتی در دانشگاه ها گفت تحصیل حق هر کسی است که شایستگی دارد وسهمیه بندی جنسیتی در این زمینه مخالف با حقوق بشر است و مجلس می تواند مانع این عمل شود. دولت باید هزینه هایش را برای بهترین ها برنامه ریزی و سرمایه گذاری کند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی در جهان و ایران امروز نباید مانعی برای تحصیل دختران در رشته هایی مانند مهندسی معدن و رشته هایی از این دست بوجود آورد.

ایشان در بخشی دیگر از سخنانش گفت: قانون باید فرهنگ را اصلاح کند. قانون فرهنگ بوجود می آورد وی افزود بدترین قانون در مجلس هفتم ماده 23 لایحه حمایت از خانواده است که متاسفانه این ماده زن را حتی در مرتبه پایین تر از حیوان در نظر گرفته و حق اطلاع دادن به همسر اول را برای ازدواج مجدد از او سلب کرده است. جلودارزاده افزود رهبری هم با تعدد زوجات مخالفت کرده اند و معتقدند قوانین قران ظرافت های خاص خودش را دارد وی همچنین اظهار امیدواری کرد ماده 23 از لایحه حمایت از خانواده خارج شود. همچنین در ادامه گفت تلاش برخی از نمایندگان مجلس هفتم مانع از ارجاع مستقیم این لایحه به کمسیون قضایی شد چرا که اگر این لایحه به کمسیون مذکور ارجاع داده می شد بلافاصله و بی سرو صدا تصویب می شد.

ایشان در بخش دیگر از صحبتهایشان به قانون سهم ارث زنان اشاره کردند و گفت با وجود انکه با آقای خامنه ای در این زمینه صحبت شده بود و ایشان موافق اصلاح این قانون بودند اما برخی از آقایان معتقدند این کار خلاف شرع است و خواستار نظر کتبی اقای خامنه ای شده اند که خانم فیاض بخش نظر کتبی ایشان را گرفته اند و انشاءالله در زمان باقی مانده از دوره هفتم امیدواریم این قانون را به تصویب برسانیم.

در مورد دیه و قصاص نیز معتقد بودند که با بهره گیری از قران می توانیم این وضعیت را تغییر دهیم.

ایشان در پاسخ به سوال یکی از حاضرین که پرسیده بود با کمپین یک میلیون امضا موافقید گفتند مخالفتی با این حرکت و حرکات اصلاحی ندارم. وی گفت من در دیدار با خانم طهماسبی از ایشان خواهش کردم هر اصلاح قانونی را که لازم است در اختیار ما قرار دهند تا به صورت طرح در مجلس مطرح شود. همچنین در پاسخ به این سوال که برای زنانی که در ارتباط با کمپین دستگیر شده اند چه اقدامی کردید گفت من نماینده مجلس هستم و باید هر اقدامی که انجام می دهم صورت قانونی داشته باشد من در صحن مجلس نسبت به دستگیری ها اعتراض کردم.

از ایشان درباره کنوانسیون رفع تبعی
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان