صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

اعطای جایزه الکساندر لانگر به نرگس محمدی / عکس صبریه نجفی

12 تیر 1388

دویچه وله: جایزه بین‌المللی سال ۲۰۰۹ «بنیاد الکساندر لانگر» شامگاه پنجشنبه ۲ ژوئیه طی مراسمی به خانم نرگس محمدی اعطا شد. دولت ایران از سفر خانم محمدی به ایتالیا برای دریافت جایزه‌‌ جلوگیری کرد. این جایزه را شیرین عبادی دریافت کرد.

در مراسم اعطای جایزه، اعضای بنیاد الکساندر لانگر و نیز مقام‌های شهر "بولزانو" و نیز میهمانان زیادی حضور داشتند. کریستیان توماسینی، معاون شورای شهر بولزانو، آنا ماریا گنتیلی، رئیس کمیته‌ی عملی بنیاد الکساندر لانگر و خانم تیسیانا والیپینا معرف خانم محمدی برای دریافت حایزه، از سخنرانان این مراسم بودند.

خانم صبری نجفی، از حامیان کمپین یک میلیون امضا در ایتالیا که از حاضران در مراسم اعطای جایزه به نرگس محمدی بود، به دویچه وله گفت، موضوع صحبت اکثر سخنرانان حوادث هفته‌های اخیر ایران بود. خانم تیسیانا والیپینا در سخنرانی خود علت معرفی نرگس محمدی برای دریافت جایزه را شجاعت این فعال مدنی در فعالیت‌هایش در دفاع از حقوق مردم خواند؛ فعالیت‌هایی که خانم محمدی از دوران دانشجویی آغاز کرده است.

به گفته‌ی خانم صبری نجفی، تماس تلفنی نرگس محمدی از تهران به هنگام اعطای جایزه‌ی وی به شیرین عبادی، شور و هیجان خاصی به مراسم بخشید. نرگس محمدی از طریق تلفن از بنیاد الکساندر لانگر به خاطر اعطای جایزه به وی قدردانی کرد. خانم محمدی تعلق چنین جایزه‌ای به خودش را نویدی برای شناخته‌شدن راه فعالان حقوق بشر در تمام دنیا دانست.

نرگس محمدی در ادامه‌ی سخنانش جامعه‌ی بشری را یک خانواده‌ی بزرگ خواند که افراد آن وظیفه‌ دارند دردهای یکدیگر را به گوش همگان برسانند.

شیرین عبادی به هنگام دریافت جایزه نرگس محمدی شیرین عبادی پس از دریافت جایزه‌ی خانم محمدی، از بنیاد الکساندر لانگر تشکر کرد. او گفت، همبستگی شهروندان ایتالیا با مردم ایران بسیار مهم است. خانم عبادی سپس شرایط سخت و دشوار فعالان حقوق بشر در ایران را تشریح و از وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرد.

خانم عبادی با اشاره به بحران پیش‌آمده پس از انتخابات ۲۲ خرداد در ایران، خواستار تجدید انتخابات ریاست جمهوری در ایران شد. شیرین عبادی هم‌چنین از دولت خواست از خشونت علیه شهروندان دست بردارد.

بنیاد الکساندر لانگر که مرکز آن در شهر "بولزانو"ی ایتالیاست، در سال ۱۹۹۹ تاسیس شده و به عنوان سازمانی مردم‌نهاد، فعالیت‌های اجتماعی و صلح‌جویانه دارد.

نرگس محمدی برنده‌ی سال ۲۰۰۹ جایزه بنیاد الکساند لانگر، متولد ۱۳۵۱ و فارغ التحصیل رشته فیزیک کاربردی است. خانم محمدی روزنامه‌نگار و فعال مدنی است. وی نایب ‌رئیس کانون مدافعان حقوق بشر است که ریاست آن را خانم شیرین عبادی، برنده‌ی جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳ بر عهده دارد.

تصویر (از چپ به راست): تیزیانا والپیانا از سازمان زنان ملوگرانو، کریستین استافرین، رئیس بنیاد الکساندر لانگر، آنا ماریا جنتیلی، رئیس کمیته علمی و استاد دانشگاه بلوگنیا دانشکده علوم سیاسی تاریخ کشورهای آفریقا و آسیا، صبریه نجفی و شیرین عبادی
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان