صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

گفتگو با مادر مهسا امرآبادی: دنبال مسعود آمده بودند، نه دنبال مهسا، اما مهسا را با خود بردند

22 تیر 1388

دویچه وله (کیاندخت قهاری): در ایران نه تنها خود منتقدان به دولت و فعالان اجتماعی و مدنی، بلکه خانواده‌های آنان نیز زیر فشار قرار می‌گیرند. مواردی از شیوه‌های شبیه به "گروگان‌گیری" گزارش شده است.

پس از اعتراض‌های اخیر در ایران، بازداشت فعالان اجتماعی ادامه یافته است. اخباری که از ایران می‌رسد، نشانگر آن است که دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی برای فشار بر فعالان مدنی متوسل به روش‌هایی می‌شود که برخی از فعالان مدنی از آن به عنوان "گروگان‌گیری" یاد می‌کنند.

از جمله پیش آمده است که ‌برای گرفتن فعالی اجتماعی مراجعه کرده و یکی دیگر از افراد خانواده را با خود برده‌اند. چنین چیزی در مورد مهسا امرآبادی پیش آمده است. مهسا امرآبادی، روزنامه‌نگار است. در روز ۲۴ خرداد ماه ماموران امنیتی برای دستگیری همسر وی، مسعود باستانی که او هم خبرنگار است به خانه‌ی این زن و شوهر مراجعه می‌کنند. آنها در نبود آقای باستانی، مهسا امرآبادی را که باردار است، با خود می‌برند.

سپس در روز ۱۴ تیرماه مسعود باستانی خود را به دادگاه انقلاب معرفی می‌کند تا بلکه همسرش را آزاد کنند. قاضی حداد در دادگاه انقلاب به ماموران اطلاعاتی تلفن می‌کند و ماموران او را با خود می‌برند و مهسا امرآبادی هم آزاد نمی‌شود.

کسی که می‌خواهند نیست، دیگری را با خود می‌برند

خانم مریم امرآبادی، مادر مهسا امرآبادی، همراه با ابرازنگرانی در مورد وضعیت دختر و داماد خبرنگارش، در این مورد به دویچه وله چنین توضیح داد: «روزی اینها به خانه‌ی مهسا آمدند و دنبال مسعود همسرش بودند. مسعود فکر می‌کرد اگر خودش را معرفی کند، همسرش را آزاد می‌کنند. اما بعد که مسعود پیش همان آقای قاضی آمد، وی گفت که نه، این پرونده‌اش جداست و باید جداگانه به آن رسیدگی شود. در صورتی که آن روزی که به خانه‌ی آنها آمده بودند، دنبال مسعود آمده بودند، نه دنبال مهسا، اما مهسا را با خود بردند.»

هم اکنون مهسا امرآبادی حدود یک ماه است که در زندان و در بند ۲۰۹ اوین به سر می‌برد. خانواده تا کنون نتوانسته نه برای او و نه برای مسعود باستانی وکیلی بگیرد، زیرا برخلاف روند قانونی که اتهام متهم بایست پس از ۴۸ ساعت به او تفهیم شود، هنوز معلوم نیست اتهام او چیست و گفته‌اند که هنوز بازجویی از او تمام نشده است.

موارد دیگری از شیوه‌های شبیه به "گروگان‌گیری" به اطلاع دویچه وله رسیده است. از جمله فرزند نوجوان یکی از فعالان مدنی را که در خیابان دستگیر کرده بودند، برای مدتی طولانی در زندان نگاه داشته‌‌اند،‌بی‌آنکه خانواده را از محل حبس وی مطلع کنند. همراهان این نوجوان پس از یک هفته آزاد شده‌اند، اما او را چند روز بعدتر آزاد کرده‌اند. خانواده‌ی این جوان گمان می‌برند که بازداشت طولانی‌مدت‌تر وی احتمالاَ به دلیل آن بوده که پدرش یک فعال مدنی است.

نویسنده: کیواندخت قهاری

تحریریه: فرید وحیدی
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان