صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

یادی از صدیقه دولت‌آبادی؛ هم‌نسل زنان یک قرن

9 مرداد 1388

دویچه وله: امروز زنان ایران از پیشگامان مبارزات اجتماعی به شمار می‌روند. حدود نیم قرن پیش، در چنین روزهایی که این مبارزات یکی از نقاط اوج خود را تجربه می‌کند، صدیقه دولت آبادی درگذشت؛ او از بنیان‌گذاران جنبش زنان ایران بود.

جنبش زنان ایران، به ویژه در دو دهه‌ی گذشته اغلب مایه‌ی شگفتی بوده است. بسیاری از ایده‌ها و شیوه‌های تازه‌ی مبارزه برای آزادی و دموکراسی در سال‌های اخیر یا ابداع زنان است یا با حضور حداکثری آنها شکل می‌گیرد.

تاریخ فعالیت‌های اجتماعی زنان ایران در دوران معاصر نشان می‌دهد که این بخش از جامعه از دوران مشروطه نیز چهره‌های سرشناسی در میان مبارزان و آزادیخواهان داشته است. یکی از اینان صدیقه دولت آبادی است که به زعم عده‌ای یک قرن زودتر و به اعتقاد خودش یک قرن دیر به دنیا آمد.

قول‌های مختلف و یک اثر قابل اعتماد

منابع مختلف در مورد روزشمار وقایع زندگی صدیقه دولت آبادی در همه‌ی موارد اتفاق نظر ندارند. تاریخ ازدواج او را بین ۱۵ تا ۲۰ سالگی، متفاوت نوشته‌اند. روز مرگ او را نیز، پنجم، ششم و برخی منابع هفتم مرداد ماه سال ۱۳۴۰ ذکر کرده‌اند.

خانم مهدخت صنعتی، خواهر زاده‌ی صدیقه، برای ازدواج او سن ۲۰ سالگی را به حقیقت نزدیک‌تر می‌داند. او که خود از فعالان جنبش زنان است در تدوین جامع‌ترین و قابل اعتماد‌ترین کتابی که تاکنون درباره دولت آبادی منتشر شده، با افسانه نجم‌آبادی همکاری کرده است. بنابر آنچه در این کتاب آمده دولت‌آبادی نیمه شب ششم مرداد ماه بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت.

کتاب «صدیقه دولت‌آبادی: نامه‌ها، نوشته‌ها و یادها»، به ویراستاری مهدخت صنعتی و افسانه نجم آبادی در سال ۱۳۷۷ در آمریکا منتشر شد. این مجموعه‌ی سه جلدی را، که انتشارات «نگرش و نگارش زنان» در شیکاگو انتشار داد، می‌توان از گنجینه‌های ارزشمند و کم‌نظیر اسناد جنبش زنان ایران تلقی کرد. آذر ماه سال ۸۷ نوشین احمدی خراسانی برای معرفی این کتاب گفت‌وگویی با مهدخت صنعتی کرد که در سایت «مدرسه فمینیستی» منتشر شد.

پیشگام و جلوتر از زمانه‌ی خود

دولت آبادی، در سال ۱۳۰۵ خورشیدی، حدود یک دهه پیش از آنکه حکومت رضا شاه به فکر برداشتن اجباری حجاب زنان بیفتد، و نیم قرن قبل از آنکه جمهوری اسلامی تلاش برای باحجاب کردن زنان را آغاز کند، پوشش سنتی و اسلامی را کنار گذاشته بود. او پس از جدایی از همسرش برای ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه سوربن به فرانسه رفت. سال ۱۳۰۵، زمانی که به ایران بازگشت هنوز اعزام دانشجو به خارج فراگیر نشده بود.

صدیقه دولت‌ابادی نخستین نشریه زنان را در اصفهان در دورانی منتشر می‌کرد که در این زمینه دو نشریه بیشتر در تهران وجود نداشت. او همچنین سال ۱۲۹۶ خورشیدی هنگامی که ۳۵ سال بیشتر نداشت یک مدرسه دخترانه و سال بعد انجمنی برای زنان در اصفهان تاسیس کرد.

نوشته‌هایی از زنان برای زنان

انتشار نشریه «زبان زنان» و راه‌اندازی مدرسه و انجمن برای زنان در روزگاری که علمای پرنفوذ شهر درس خواندن را زمینه‌ساز فساد می‌دانستند کار کم دردسری نبود. فعالیت‌های اجتماعی و مقاله‌هایی که در نشریه «زبان زنان» منتشر شد گاهی برای صدیقه دولت‌آبادی مشکلاتی فراهم آورده است؛ گرچه او فعالیت‌های خود در تعارض با حکومت وقت نمی‌دانست، چندبار
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان