صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

علیرغم هشدار در مورد ممنوعیت مصاحبه خانواده‌های بازداشت‌شدگان کنفرانس مطبوعاتی برگزار کردند

13 مرداد 1388

روز سه‌شنبه سیزدهم مرداد کنفرانس مطبوعاتی برخی از خانواده‌های زندانیان سیاسی اخیر در محل انجمن دفاع از حقوق زندانیان برگزار شد. در این جلسه نمانیدگانی از مطبوعات و همچنین صدا و سیمای جمهوری اسلامی حضور داشتند.

دفتر انجمن دفاع از حقوق زندانیان، روز سه‌‌شنبه سیزدهم مرداد پذیرای خانواده‌های مصطفی تاج‌زاده، بهزاد نبوی، صفایی فراهانی، سعید شریعتی، سعید لیلاز، محمد قوچانی، ژیلا بنی‌یعقوب و تعداد دیگری از بازدشت‌شدگان حوادث اخیر بود.

هرچند در روزهای اخیر با خانواده برخی از این افراد تماس‌هایی گرفته شده و با تهدید، آنان را از انجام هرگونه مصاحبه منع کرده‌اند، اما به گفته‌ی فریده غیرت رئیس هیأت مدیره انجمن دفاع از حقوق زندانیان «این خانواده‌ها آمدند و اعلام کردند که می‌خواهند صدایشان را به گوش همه برسانند».

این جلسه در حالی برگزار شد که به برخی از خانواده‌ها اطلاع داده شده که زندانیان آنها ممنوع‌الملاقات هستند. روز دوشنبه دوازدهم مرداد، شهرزاد کریمان مادر شیوا نظرآهاری برای ملاقات با فرزندش به زندان اوین رفت، ولی مسئولان زندان به وی گفتند که نام دخترش در لیست ممنوع‌الملاقات‌هاست.

به مادر هنگامه شهیدی، عضو حزب اعتماد ملی و همچنین همسر جهانبخش خانجانی، عضو حزب کارگزاران سازندگی نیز همین پاسخ را داده‌اند. برخی از این زندانیان تا کنون حتی تماس تلفنی هم با خانواده‌های خود نداشته‌اند از جمله فیض‌الله عرب سرخی، عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی.

فریده غیرت، وکیل برخی از بازداشت‌شدگان می‌گوید: «چند نفر از خانم‌هایی که تشریف داشتند، اظهار کردند که همسرانشان یا فرزندانشان ممنو‌ع‌الملاقات بودند. البته واقعیت این است که علت آن برای ما آشکار نیست و این علت زمانی معلوم می‌شود که میزان اتهام آنها و نوع اتهامی که به آنها تفهیم شده معلوم شود و کیفرخواست خاصی اگر قرار است صادر بشود، برای آنها صادر شده باشد. الان واقعاً هیچ چیزی مشخص نیست».

تعدادی از بازداشت‌شدگان در تماس‌هایی که با خانواده‌های خود داشته‌اند از وضعیت نامناسب جسمی خود سخن گفته‌اند. همچنین برخی از این افراد از بیماری‌های مزمن رنج می‌برند ازجمله ژیلا بنی‌یعقوب، مدیر سایت کانون زنان ایرانی که دچار بیماری گوارشی و آسم است.

مهسا امرآبادی روزنامه‌نگار دیگری است که هفت ماهه باردار است و به همراه همسرش مسعود باستانی در بند ۲۰۹ اوین زندانی است. مجید نیری، عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نیز دوبار سکته قلبی کرده و در تماسی که روز دهم مرداد با همسرش داشته از وضعیت نامناسب جسمی‌اش گفته است.

فریده غیرت در مورد امکان رسیدگی خاص به وضعیت این گونه زندانیان چنین می‌گوید: «متأسفانه تا این لحظه ما نتوانستیم کار خاصی انجام بدهیم و امیدواریم که هرچه زودتر موفق بشویم با دستیابی به مقامات قضایی که مسئول پرونده‌ی این عزیزان هستند و با مذاکره‌ با آنها، ترتیبی بدهیم که انشاالله این عزیزان از امکانات رفاهی بیشتری برخوردار بشوند».

در عین حال اخبار تاییدنشده‌ای مبنی بر تصمیم زندانیان برای اعتصاب غذا در صورت ادامه روند کنونی وجود دارد. فریده غیرت عضو انجمن دفاع از زندانیان سیاسی ضمن رد این شیوه اعتراضی می‌گوید شاید این فشار باعث شود مقامات، سر
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان