صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

نامه شیرین عبادی به رئیس جدید قوه قضائیه

11 شهریور 1388

سایت کانون مدافعان حقوق بشر: شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر نامه سرگشاده ای را به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه ارسال کرد که این نامه را می توانید در زیر بخوانید:

 جناب آقاي صادق لاريجاني
 رياست محترم قوه قضائيه

با سلام و احترام و تبريك و خير مقدم به مناسبت تصدي رياست قوه قضائيه، اين مرقومه اولين نامه كانون مدافعان حقوق بشر به جنابعالي است و در آغازين كلام ، اميد داريم كه حضور حضرتعالي در پست مهم رياست قوه قضائيه راهي فراروي ملت بزرگ و شريف ايران جهت تحقق حقوق بشر و پايبندي مسئولين به رعايت قانون بگشايد كه خير ملت و نظام در اين راه است.

1. از دير باز اهل خرد گفته اند كه دستگاه قضائي هرگز نبايد آلوده به مسائل سياسي گردد كه چون شود عدالت پايمال گردد. متأسفانه سالهاست كه ما شاهد قرباني شدن عدالت در كشمكشهاي سياسي و جناحي شده ايم. آنچه جان كلام ماست اين است كه امنيتي شدن پرونده هاي قضائي، پروسه دادرسي عادلانه را به شدت تحت تأثير نگاه و عملكرد امنيتي قرار داده است كه به صراحت و جرأت مي توان گفت كه اصول مصرح قانون اساسي نيز به راحتي ناديده انگاشته مي شود و هر فريادي براي رعايت اصول مصرح قانون اساسي تنها به بهانه امنيتي بودن پرونده بي ثمر مي گردد. متأسفانه عليرغم تصويب اصل 168 قانون اساسي تا كنون به بهانه عدم تعريف جرم سياسي توسط قانوني خاص،‌ يكي از حقوق اساسي مردم يعني برخورداري منتقدان و دگرانديشلن از دادرسي عادلانه، عملاً ناديده گرفته شده است.

سوگمندانه بايد گفت در اين ده سال اخير با ايجاد معاونت امنيت در دادسراي تهران،‌ محملي براي سركوب منتقدين و دگر انديشان ايجاد گرديده است. به نحويكه با ناديده گرفتن قوانين جاري هر منتقدي را برانداز و مخالف نظام جلوه داده و به بهانه امنيتي بودن موضوع، او را از حقوق اوليه خود مانند داشتن وكيل در مرحله دادسرا محروم نموده اند. دردمندانه بايد گفت كار به جايي رسيده، كه در غالب پرونده هايي كه وكلاي همكار اين كانون در اجراي وظيفه وكالتي خود مطالعه كرده اند به صرف درخواست مأمورين امنيتي، برخي از قضات معاونت امنيت، بدون دليل اقدام به صدور قرار بازداشت موقت يا حكم جلب نموده و به سادگي مقررات قانون اساسي و آئين دادرسي كيفري و ساير قوانين ذيربط را ناديده گرفته اند. بدين لحاظ ضمن استقبال از بركناري آقاي سعيد مرتضوي اميدواريم با نظارت جدي و دقيق حضرتعالي و با حذف معاونت امنيت از تشكيلات دادسرا و تلاش جهت تسريع در تصويب لايحه جرم سياسي شاهد بهبود وضعيت قضا در كشور باشيم.

2. نيك مي دانيد كه نگهداري متهمين در سلولهاي انفرادي و اعمال فشارهاي روحي و بعضاً جسمي بر آنان از مصاديق شكنجه جسمي يا رواني تلقي مي گردد و هيأت عمومي ديوان محترم عدالت اداري در رأي شماره 435 مورخ 28/10/82 نگهداري متهمين در سلولهاي انفرادي را از مصاديق بارز شدت عمل و بر خلاف اصل 39 قانون اساسي و غير قانوني شناخته است. سالهاست كه زندانيان سياسي، عقيدتي، مطبوعاتي‌، دانشجويان، وبلاگ نويسان و ... مدتهاي طولاني از يكسال تا چند ماه را در سلولهاي انفرادي گذرانده اند كه همواره به عنوان مصداق بارز شكنجه از آن بايد ياد كرد. اميد است با برچيدن سلولهاي انفرادي- تحت هر عنواني كه باشند- و همچنين با بستن كليه بازداشتگاهها و زندانهاي غير قان
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان