صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کافه مونث....  
 

«پروينِ شاکر» قرينه يِ‌ «فروغ فرخزاد» در ادبياتِ اردو...

محمد فلاح نیا و عالمگیر هاشمی-4 بهمن 1388

مدرسه فمینیستی: زندگی و آثارِ پروين شاکر ، شاعرِ پاکستانی ، قرينه ای از زندگیِ فروغ فرخزاد در ادبِ اردو است. پروين گام برداشتن در فضايِ ادبيات را در سنينِ‌ نوجواني با سرودنِ اشعارِ کلاسيک عاشقانه آغاز کرد و در آخرِ عمر از شاعرانِ پيش رو در ادبياتِ مدرن ِ زبان اردو محسوب می شد. پروين شاکر در 24 نوامبر سال1952 در شهر کراچی پاکستان متولد شد و در رشته های ادبيات انگليسی و زبان شناسی تحصيل کرد. شاکر در سال 1990 مدرس دانشگاه "ترينيتی" در هارفوردآمريکا و در سال 1991 مدرس دانشگاه هاروارد بود.

زندگیِ خصوصی او مشابهت هايی با زندگی خصوصی فروغ فرخزاد دارد . همسرِ او ناصر علی ، پزشک متخصصي بود که بعد ها از او جدا شد و حاصلِ ازدواجِ آن ها پسری به نام "سيد مراد علی" بود.

پروین شاکر در زمان حياتش با ادبياتِ ايران و شاعرانِ زن ايرانی آشنا بوده است و به ويژه آثار طاهره قرةالعين و فروغ فرخزاد را مطالعه کرده است . اشعار او هوایِ تازه ای در ادبيات اردو محسوب می شوند. همانند فروغ او از تاثير گذارترين افرادی بود که صدا و موضوعاتِ زنانه را در اشعار خود بازتاب داد که تا آن زمان در ادبيات اردو بی سابقه بود. موضوعاتی مانندِ عشق و مشکلاتِ اجتماعیِ زنان که خود با آن ها درگير بود.

فضایِ حاکم بر بيش ترِ اشعار پروین شاکر فضايی بی پيرايه و ساده است .کتاب اول او "خوشبو" جايزه ی "آدامجي" که از معتبرترين جوايز فرهنگی پاکستان است را به دست آورد. همچنين او در طول حياتش به دريافتِ جايزه یِ "افتخارات فرهنگی" نايل شد که سالانه از طرفِ رييس جمهور پاکستان به هنرمندانی اهدا مي شود که کارهایِ قابل قدردانی برای فرهنگِ کشورِ پاكستان انجام داده باشند. (به عنوانِ نمونه اين جايزه به "نصرت فاتح علي خان " ‌قوالِ معروفِ پاكستاني هم اهدا شده است.)(1)

زندگیِ کوتاه ومرگ زود هنگام و حتی شيوه یِ مرگِ پروين شاکر نيز از ديگر شباهت های زندگی او با فروغ فرخزاد است ، او به سال 1994 در سن 42 سالگی در سانحه یِ رانندگی در گذشت و پس از مرگش شايعاتي پيرامونِ عمدي بودنِ تصادف و مرگِ او بر سر زبان ها افتاد . دوست دارانش با توجه به سوابق و فعالييت هايِ سياسي اش احتمالِ به قتل رسيدنِ او را ضعيف نمي دانستند.

ميراثِ ادبیِ اين شاعر پاکستانی مانندِ فروغ 5 دفترِ شعر به نام هايِ خوشبو (1976) ، صد برگ (1980) ، کلامِ من (گفتگو با خود ) (1990) ، انکار (1990) ، ماهِ تمام (1994) است.

بعد از مرگِ ‌پروين مجموعه شعری از آثارِ او گرد آوري و با نامِ "كفِ آيينه " و مجموعه ای از مطالبي كه در زمانِ حياتش در روزنامه ها يِ مختلف نوشته بود با نامِ " گوشه يِ‌ چشم" منتشر شد .

اين آثار بار ها به زبان های زنده یِ دنيا از جمله فرانسه و انگليسی ترجمه شده اند. همچنين سازماني توسطِ دوستانش پايه گذاري شده كه هر ساله جايزه اي را با نامِ " تصويرِ خوشبو " با يادِ پروين به شاعران اهدا مي كند.

تعدادی از اشعار او را با هم می خوانيم :

"يک پيغام"

 هوای آشنايی است.
 درختان
 خنده ی باران را
 منعکس می کنند
 و شاخه های سبزشان ،
 شکوفه های طلايی به تن می کنند
 و بر افکار ِ آدمی
 لبخند می زنند.

 نسيم چون حجابی در برابر انوار صورتی است
 و مسير باغی که ما را می شناسد،
 به ما می نگرد.

 اينک لحظه ی طلوع ماه،
 که به انتظار ما نشسته است...

 
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان