صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

تجمع مادران صلح در برابر نمایندگی سازمان ملل در تهران

کانون زنان ایرانی-11 بهمن 1386

<:voir_en_ligne:> : کانون زنان ایرانی

به گزارش سایت کانون زنان ایرانی، روز سه شنبه تجمعی در اعتراض به جنایات اسرائیل در غزه در مقابل دفتر سازمان ملل برگزار شد.

مادران صلح پس از يك ساعت چانه‌زني براي برگزاري تجمع اعتراضي شان نسبت به كشتار فلسطينيان در غزه توانستند با موافقت نيروي انتظامي بيانيه‌شان را بخوانند و دقايقي بعد با دعوت پليس متفرق شدند. مادران صلح در قالب يك گروه مدني چندي پيش با هدف پيگيري جريان صلح‌طلبي و با عضويت گروهي از مادران تشكيل شد.

چند روزي است كه اعضاي اين گروه براي دريافت مجوز به سازمان‌ها و نهادهاي مربوط سر مي‌زنند اما در نهايت براي برپايي تجمع به اين گروه هيچ مجوزي ارايه نشد.

ماموران نيروي انتظامي بي‌سيم به دست مدام به زنان تذكر مي‌دهند كه پراكنده شوند. خديجه مقدم از فعالان زنان در عرصه محيط‌زيست و صلح با يكي از ماموران وارد گفت‌وگو مي‌شود: «خواست ما تنها خواندن پيام اعتراض نسبت به اقدام‌هايي است كه اسراييل در نوار غزه به وجود آورده است.»

ماموران موافقت نمي‌كنند و زنان پراكنده نمي‌شوند. «مگر خواست ما غيرقانوني است. براي دريافت مجوز هم كه آمديم گفتند شما يك گروه خودجوش هستيد و جايي ثبت نشده‌ايد حالا هم برويد و خودجوش تجمع كنيد. ما هم آمديم تا اعتراضمان را با خواندن بيانيه اعلام كنيم.»

چانه‌زني براي برگزاري تجمع مادران صلح، مدتي طول مي‌كشد. زنان پلاكارد به دست، عكس‌هاي فجايع اسراييل در نوار غزه را به دست دارند.

فاطمه فرهنگ‌خواه فعال حقوق زنان شعري در نقد حمله اسراييل و آن‌چه اين روز‌ها بر سر زنان و كودكان و مردان فلسطيني ساكن غزه آمده، مي‌خواند.

خديجه مقدم كه پس از رايزني با ماموران نيروي انتظامي در نهايت موفق شد، مجوز خواندن بيانيه را بگيرد، ميكروفون به دست كاغذ سفيدي را در دست مي‌گيرد: «جناب آقاي بان‌كي‌مون، دبيركل سازمان ملل متحد، همان‌طور كه شاهديد بمباران گسترده و محاصره غزه توسط نظاميان اسراييلي موجب كشته و مجروح شدن عده بي‌شماري غيرنظامي به ويژه زنان و كودكان شده و هزاران نفر از ساكنان فلسطيني نوار غزه را از ساده‌ترين و ابتدايي‌ترين امكانات زيست و زندگي محروم كرده است.»

مقابل سازمان ملل حدود 30 نفر از مادران صلح گرد هم آمده‌اند. ممانعت ابتدايي نيروي انتظامي كنجكاوي رهگذراني را كه از بلوار شهرزاد مي‌گذرند، برانگيخته است. مدام مي‌پرسند كه تجمع و اعتراض درباره چيست و وقتي مي‌شنوند كه اعتراض به كشتار اخير اسراييل در نوار غزه است با سوال‌هايي كه پشت چهره‌شان پيداست، مكان را ترك مي‌كنند.

لي‌لي فرهادپور، روزنامه‌نگار و فعال در عرصه زنان بعد از خديجه‌مقدم ميكروفون را به دست مي‌گيرد: «و شما شاهديد كه دولت اسراييل همه اين اقدامات سركوبگرانه را با دستاويز حفظ و تامين امنيت مردم اسراييل عليه مردم فلسطين انجام مي‌دهد. اما كشتار فلسطيني‌هاي غزه و يا تحريم آن‌ها به بهانه برقراري امنيت، به اندازه تحريم و كشتار ملت عراق به بهانه برقراري دموكراسي، دروغ آشكاري بيش نيست.»

كودكان مهدكودكي هم گروه‌گروه به مقابل در اصلي سازمان ملل مي‌آيند. هاله سحابي پژوهشگر قرآني نيز پلاكارد بزرگي به دست گرفته است كه روي آن اين جمله نوشته شده است: «اعمال غيرانساني اسراييل در نوار غزه را محكوم مي‌كنيم.»

صداي مادران صلح همچنان
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان