صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کافه مونث....  
 

ششمین دوره اهدای جایزه کتاب صدیقه دولت آبادی به مناسبت روزجهانی زن برگزار شد

16 اسفند 1388

مدرسه فمینیستی (گزارش از مریم رحمانی): ششمین دوره اهدای جایزه کتاب صدیقه دولت آبادی در حالی روز شنبه 15 اسفند برگزار شد که به دلایل رخدادهای پس از انتخابات خرداد گذشته بسیاری از فعالان جنبش زنان در بزرگداشت روز جهانی زن به دلایل مختلف درکنار دوستان خود دیده نمی شوند. از آنجا که این غیبت خودخواسته نیست و به نوعی برزنان ایرانی تحمیل شده ،در آستانه 8 مارس صمیمانه و ته قلب آرزو می کنیم تا 8مارس سال آینده همه فعالان جنبش زنان در کنار هم مراسم روزجهانی زن را در فضایی امن وشاد برگزار کنند چنین باد.

در ابندای مراسم شهلا لاهیجی از اعضای هیئت امنای کتابخانه صدیقه دولت آبادی ضمن خیرمقدم به حضار و تبریک روزجهانی زن اظهار کرد: از تصادف روزگار است که روز زن در تقویم ایرانی با روز جهانی زن یکی شده است. همه خسته هستیم و خوشحال از جریانی شروع شده و همه دنیا آن را نظاره می کنند واذعان دارند زنان ایرانی پیشقدم مبارزه مسالمت جویانه هستند که نتیجه زحمات 30ساله همه کسانی است که چه امروز اینجا هستند ، چه کسانی که در خارج از کشور به سر می برند، چه کسانی که در بندند و چه کسانی که الان نیمه پنهان در ایران زندگی می کنند.
مدیر انتشارات مطالعات زنان و روشنگران ادامه داد: نسل من این شانس را دارد که قبل از مرگ، این دوران پرشور را تجربه می کند و امیدوارم بخت با من سازگار باشد تا توفیق را هم ببینم. امروز هم براساس روال سال گذشته در کتابخانه -خانه خودمابرپاشد چرا که جایی جر اینجا برای برپایی مراسم نداشتیم. ودعوت از افراد هم بسیار بسیار محدود و بیشتر درحوزه داوری و هیئت امنابوده است. بهرحال مطمئنا این دوران بد هم می گذرد و همانگونه که ما تاریخ3000ساله مان را حفظ کردیم ،زبان فارسی را حفظ کردیم، هستیم و خواهیم بود و زنان سربلندایران همچنان سربلند خواهند بود .

پس از سخنان خانم لاهیجی ، نظرات هیئت داوران مطالعات زنان توسط منیژه نجم عراقی ارائه شد. وی گفت از بین 15 اثر که بررسی کردیم متاسفانه هیچ کتابی شایسته انتخاب به عنوان اثر برگزیده نبود چرا که با افت کیفیت کتاب ها روبرو بودیم.تقریبا یک سوم این کتابها پایان نامه دانشجویی بودند یا نوشته اساتید دانشگاه که به لحاظ ارجاع منابع،انسجام مطالب و آماردهی علمی نبودند. مسئله دیگر نداشتن رویکرد جنسیتی بود.بیشتر مطالب در صدد رد کردن رویکرد جنسی بودند،تحلیل در این کتاب ها جایی نداشت، حتی نظریه های استفاده شده هم برای تحلیل استفاده نشده بودند. همچنین پرداخت به موضوع بسیار بسیار سطحی بود. عراقی ادامه داد:رشته مطالعات زنان اصلا تبدیل به رشته ای برای رد کردن رویکردهای جنسیتی شده است . کتابهای خوب هم که اجازه انتشار پیدا نمی کنند ودر حال حاضر حتی اگر مقاله خوب هم داشته باشیم جایی برای چاپ پیدا نمی کند. هیئت داوران امسال مطالعات زنان شهلا اعزازی، منیژه نجم عراقی، فرخ قره داغی ، فیروزه مهاجر بودند و نسترن موسوی نیز مشاور گروه بوده است.

سپس منصوره شجاعی بیانیه هیئت داوران گروه ادبیات داستاتی را قرائت کرد. این بیانیه با طرح چندین سوال دلایل تشکیل گروه داوری ادبیات داستانی زنان و ضرروت نقد فمینیستی در ادبیات زنان را به اجمال برشمرد و سپس با اشاره به وقایع و رخدادهای پس ازانتخابات و ادامه آن تا فصل
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان