صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

آمارهایی در مورد زنان: آزار جنسی کودکان، در دختران بیش از پسران است / سهم زنان تحصيلکرده در بازار کار / سن جرم در زنان كاهش يافته است‌ / تولد 106 پسر در ازای 100 دختر

18 اسفند 1388

آزار جنسی کودکان، در دختران بیش از پسران است

ایسنا: یافته های یک مطالعه نشان داد: آزار جنسی کودکان در دختران بیش از پسران اتفاق می افتد؛ همچنین شیوع آن در مناطق روستایی از مناطق شهری بیشتر است و دختران بیشتر در خانواده و پسران در محیط خارج از خانه مورد سوء استفاده قرار می گیرند.

پژوهش حاضر یک مطالعه مروری است که نشان داد موقعیت اجتماعی پایین، فقر، پایین بودن سطح تحصیلات والدین، اعتیاد، الکلیسم، بزرگ شدن کودک در خانواده تک والدی و استفاده طولانی مدت از اینترنت از ریسک فاکتورهای کودک آزاری جنسی است.

همچنین نتایج نشان داد شیوع افسردگی، اعتماد به نفس پایین، اعتیاد به الکل و سیگار، شروع زودرس فعالیت جنسی، تمایل شدید به خودکشی، اقدام به خودکشی، رفتارهای ضداجتماعی پرخاشگری و عدم پذیرش جنسی در افرادی که در کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفته اند بیشتر است.

کودک آزاری عبارت از انجام هر عملی در مورد کودک و یا غفلت از کودک توسط یک فرد است که می تواند منجر به صدمه قابل ملاحظه جسمی و یا روانی گردد و یا باعث شود آسیب جدی کودک را تهدید کند. گفتنی است ضرورت شناسایی افراد در معرض خطر، ارائه راهکارهایی جهت پیشگیری و در صورت وقوع تشخیص به موقع و درمان از وظایف مهم افرادی است که به نوعی با کودکان در تماس هستند مانند مربیان بهداشت مدارس، پرستاران معلمان و … است.

این پژوهش توسط لیلا وفایی نژاد کارشناس مامایی انجام شده است و در بیستمین همایش بین المللی بیماری های کودکان نیز ارائه شده است.

سهم زنان در بازار کار

سهم زنان و به خصوص زنان داراي تحصيلات عالي در نيروي شاغل کشوربراساس آمار اندک است . به عبارت ديگر علي رغم افزايش تعداد زنان و دختران داراي تحصيلات عالي در سالهاي اخير و گسترش حضور زنان در عرصه هاي اجتماعي و اقتصادي، هنوز سهم اندکي از بازار کار را در اختيار دارند .

به گزارش سرويس زنان جهان نيوز؛ مطابق با بررسي هايي که يک کارشناس ارشد توسعه اقتصادي و برناه ريزي انجام داده است تنها ۶/۲۹ درصد از کل شاغلان زن را متخصصان و ۱/۲۰ درصد نيز به گروه صنعتگران و کارکنان مشاغل مرتبط اختصاص دارد . هرچند به نظر مي رسد که عمده نيروي کار شاغل در گروه صنعتگران و کارکنان مشاغل مرتبط فاقد تحصيلات عالي باشند .

بررسي دقيقتر درباره رابطه فارغ التحصيلان دختر آموزش عالي و وضعيت اشتغال در بازار کار ايران و تاثيرات نابرابري هاي جنسي در آموزش بر رشد و توسعه اقتصادي کشور نيازمند استفاده از مدل هاي اقتصادي و ابزارهاي اقتصاد سنجي است .

مقايسه نسبت دانش آموختگان دختر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي کشور به کل دانش آموختگان (۸/۴۹درصد) با نسبت زنان متخصص شاغل به کل متخصصان شاغل (۸/۴۲ درصد) نشان دهنده اين است که بيشتر زنان داراي تحصيلات عالي جذب بازار کار شده اند و بخش کمي از آنان بنا به دلايلي مانند عدم تمايل فرد براي ورود به بازار کار و يا مرتبط نبودن تخصص فرد با نيازهاي بازار کار در بازار کار جذب نشده اند .

به همين دليل در حالي که سهم گروههاي شغلي قانونگذاران ، مقامات عالي رتبه ومديران ، متخصصان و تکنسين ها از کل شاغلين در حدود ۱۸ درصد و سهم مردان شاغل در همين گروهها از کل شاغلين مرد حدود ۱۴ درصد است اما سهم زنان شاغل در اين سه گروه از کل شاغلين زن به ۴۰ درصد افزايش مي يا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان