صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کافه مونث....  
 

نشست «زن و ادبیات» گروه مطالعات زنان انجمن جامعه شناسی به مناسبت 8 مارس

گزارش از مریم رحمانی-17 اسفند 1388

مدرسه فمینیستی: نشست ماهانه گروه مطالعات زنان انجمن جامعه شناسی دوشنبه 17 اسفند مقارن با روز جهانی زن برگزار شد .این نشست با عنوان زن و ادبیات به بررسی آثار محمود دولت آبادی، رضا قاسمی، مهرنوش مزارعی و فتانه حاج سید جوادی در 2پانل پرداخت. همچنین در ابتدای پانل دوم شمس لنگرودی برای حضار شعرخوانی کرد .

در ابتدا شهلا اعزازی مدیر گروه مطالعات زنان انحمن جامعه شناسی ضمن تبریک روزجهانی زن گفت دولت امسال به ما عیدی داد انهم با کاهش ساعات کاری زنان که در نهایت باعث رانده شدن زنان از مشاغل می شود دولت و مجلس معتقدند زنان توانایی انجام کار را مانند مردان ندارند و البته می گویند زنان می توانند جذب بخش خصوصی شوند.

اولین سخنران صبا واصفی ضمن تبریک این روز به انسانهای عدالت خواه و برابری طلب خشونت علیه زنان را در آثار محمود دولت آبادی بررسی کرد.وی خشونت در آثار دولت آبادی را به دو نوع آشکار و پنهان تقسیم کرد. تعددزوجات، ازدواج هاي نامناسب، ازدواج اجباري، اختلاف سن زن و مرد، محروم ماندن زنان از ارث، دست مزد پايين کار زنان ،آزار جنسی نگاه اروتیک به زن از ویژگی های داستان های دولت آبادی است. واصفی گفت :جای نگاه آندروژنی در ادبیات خالی است و ما نیاز به ادبیاتی داریم که نگاه زنانه-مردانه داشته باشد.ادبیاتی که در آن زنان مقتدر و مردان باعاطفه تحقیر نشوند واصفی ادامه داد: ما نیازبه ادبیاتی با نگاه انسانی به دو جنس زن و مزد داریم. انسان معاصر نیازمند دیدگاه های فراجنسیتی و انسان مدار است ادبیاتی که واجد این شرایط نباشد و به تخریب چهره انسانها بپردازد، تنها خشونت را نهادینه می کند و الگوی مناسبی برای نسل آینده نخواهد بود.

پروانه زاهدی فر کتاب بامداد خمار فتانه حاج سید جوادی را نقد کرد. زاهدی فر گفت: در این کتاب که به چاپ45 رسیده و بسیار پرمخاطب بوده ،نقطه صفر نویسنده همسر گزینی دختر جوانی است که عاشق پسری می شود که از طبقه او نیست و خانواده او را برای انتخاب درست به عمه پیرش ارجاع می دهند که در زمان رضاشاه زندگی مشترکش را با مردی از طبقه پایین انتخاب کرده نویسنده هرگز به تفاوت جامعه در فاصله سال1300تا1373 که زمان همسرگزینی دختر جوان است اشاره نمی کند و نگاهش به ازدواج همان نگاه سنتی است که در آن عشق جایی ندارد و عقلانیت هم از نوع ابزاری است. برای او طبقه اجتماعی یکی از مباحث محوری است. زاهدی تاکید کرد: نویسنده با تقسیم کردن جامعه به طبقه بالا و طبقه پایین،همه خوبی ها را به طبقه بالا و بدی ها را به طبقه پایین نسبت داده است .بدتر اینکه نویسنده این مشخصات را ذاتی دو طبقه می داند.از طرف دیگر در این کتاب برای زنان صفاتی مانند انحصار طلبی،میل به تملک، تمایل زنان به اتکا به مردان و زیبایی زن به عنوان وجه لازم، مدام تکرار می شود. در این کتاب مرد روشنفکر رفتارش با مرد عامی فرقی ندارد او برای صاحب پسرشدن زنی را صیغه می کند. زاهدی فر ادامه داد: می شود گفت این اثر سعی در بازتولید مفاهیم ستنی و مردسالارانه و کنترل اجتماعی برروی ازدواج از سوی خانواده دارد.

در شروع پنل دوم ابتدا کلیپی درباره زنان از مشروطه تا دوران معاصر پخش شد و سپس دکتر اعزازی شمس لنگرودی را برای شعرخوانی دعوت کرد.

شمس لنگرودی به شوخی گفت: نمی دانستم قرار است اینجا پنبه نویسندگان را ب
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان