صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

فریبا سوری معاون اجتماعی مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری : مرکز پیشنهاد الحاق یک ماده به قانون کار را در جهت تقلیل ساعت کار بانوان ارائه داده

26 اسفند 1388

به گزارش سرویس اجتماعی خبرگزاری زنان ایران ، فریبا سوری معاون اجتماعی مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در خصوص طرح کاهش ساعت کاری زنان گفت : در جامعه امروزی که با پیشرفت علم و توسعه زندگی شهری ، صنعتی و تحولات اقتصادی و اجتماعی نیاز روز افزون جامعه به نیروی انسانی دو چندان شده است عوامل مختلفی بر اشتغال و انگیزه زنان تأثیر گذار است .

وی ادامه داد : از سوی دیگر دگرگونی های بنیادین ایجاد شده در جامعه و تحولات اجتماعی هنوز نتوانسته موقعیت نابرابر زنان و مردان را در خانواده دگرگون سازد تا جایی که زنان فشار مضاعفی را به دلیل ایفای نقش های چندگانه متحمل می شوند. بخش اعظمی از مشکلات و مسائل زنان اختصاص به عرف نادرست در مورد وظایف و مسئولیت خانوادگی است که زن را صرفاً مسئول رسیدگی به امور منزل می داند و از طرفی ارزش، کار خانگی نیز محاسبه نمی شود .

سوری اضافه کرد: لذا انجام مسئولیت اجتماعی، حضور مؤثر و فعال زنان در جامعه و انجام وظائف خانه موجب می شود زنان استرس بیشتری را در تعارض این دو نقش ایفا نمایند. این اضطراب و فشار روحی قطعاً بر خانواده تأثیر گذار خواهد بود .

دولت موظف به تضمین حقوق زنان در تمام جهات گردیده است

وی افزود : در قانون اساسی تأکید شده است همه قوانین و مقررات باید در جهت پاسداری و قداست خانواده و استواری روابط خانوادگی تنظیم گردد و از طرفی دولت موظف به تضمین حقوق زنان در تمام جهات گردیده است. در واقع اصلاح و وضع قوانین حمایتی برای زنان شاغل موجب می گردد با افزایش میزان تحصیلات و کسب مهارت ها، حتی در زمینه های مختلف شغلی زنان در رشد و توسعه اقتصادی کشور نقش مهمی را ایفا کنند .

سوری ضمن اشاره به این مطلب اظهار داشت: بهتر است الگویی شایسته، از حضور کیفی و تأثیر گذار زن ایرانی در خانه و اجتماع ارائه گردد و ضمن برطرف شدن دغدغه های آنان و برداشتن بار مضاعف زمینه را برای برآوردن انتظارات جامعه از آنان فراهم نمود. بدیهی است این حمایت های شغلی بایستی به گونه ای وضع گردند که نتایج منفی بر مقوله اشتغال و استخدام زنان و یا میزان پرداختی آنان نداشته باشد .

معاون اجتماعی مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تصریح کرد : موضوع تقلیل ساعت کار بانوان از جمله مسائلی ست که به دلیل تقاضای زنان شاغل برای بهتر ایفا کردن نقش اجتماعی آنها در جامعه و انجام وظائف مادری آنها و همچنین مسئولیت های خانوادگی بر حسب دستور هیئت دولت مورخ 6/7/84 جهت بررسی و ارائه پیشنهاد و تهیه لایحه به این مرکز محول شد .

وی ادامه داد : پس از تهیه پیش نویس لایحه با بررسی معایب و محاسن این طرح، لایحه تقلیل ساعت کار به دولت تقدیم شد. پیشنهاد اولیه تقلیل ساعت کار از 24 ساعت به 36 ساعت در هفته و شامل کلیه دستگاههای دولتی بود به نحوی که کسر کار موضوع این لایحه بر حقوق و مزایا و تسهیلات نیز تأثیری نداشته باشد و بانوانی که نتوانند از کسر ساعت کار بهره مند شوند ساعت مذکور به عنوان مرخصی ذخیره لحاظ گردد .

مقرر شد به دلیل بروز مشکلاتی مثل از دست دادن تدریجی فرصتهای شغلی مهم برای زنان و یا عدم تمایل مدیران برای جذب نیروی زن ، موضوع مجدداً بررسی گردد

سوری اضافه کرد : پس از طرح موضوع در کمیته تخصصی هیئت دولت، مقرر شد از آنجا که تقلیل روزانه ساعت کاری مشکلاتی را جهت استفاده از سرویس ایاب
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان