صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

گفت‌وگو با زهرا شجاعي: دولت‌هايي كه زنان را نديدند؛ دولت‌هايي كه زنان را براي مردان ديدند

15 خرداد 1389

ایلنا (ساناز الله‌بداشتي، مرضيه نوري)
زهرا شجاعي متولد 1335 است. او در تهران متولد شده و در سال 1356 با حجت‌الاسلام‌و‌المسلمين مرادعلي توانا كه نويسنده و صاحب تاليفاتي مانند «زن در تاريخ معاصر» است، ازدواج كرده و هم‌اكنون 2 فرزند دختر و يك نوه دارد. او فوق‌ليسانس علوم‌سياسي است و در حال حاضر نيز در حال تحصيل در دكتراي رشته مديريت استراتژيك است.

او در طول مدت فعاليت اجتماعي خود مشاور وزير آموزش و پرورش، مشاور وزير كشور، رئيس كميسيون‌هاي امور بانوان و از سال 1367 تا 1384 عضو شوراي فرهنگي اجتماعي زنان بوده است. شجاعي همچنين دو سال رياست اين شورا را نيز بر عهده داشته است.

شجاعي در سال 57 عضو ستاد استقبال از امام خميني(ره) بوده و در دوره اصلاحات نيز مشاور رئيس‌جمهور در امور بانوان محسوب مي‌شد. او در دوره رياست‌جمهوري سيدمحمد خاتمي، رئيس مركز امور مشاركت زنان شد و 8 سال در اين سمت باقي ماند. او به همراه معصومه ابتكار اولين زناني بودند كه به هيات دولت اصلاحات راه يافتند و فضاي مردانه آن را شكستند.
شجاعي تاليفاتي در حوزه زنان دارد كه از آن جمله «كتابي براي زنان فردا» و كتاب« زن در عصر خاتمي» را مي‌توان نام برد.

رئيس اسبق مركز امور مشاركت زنان از وضعيت كنوني جامعه در رابطه با زنان گلايه‌ها دارد و با خبرگزاري ايلنا از دردهاي خود سخن گفته است:

به نظر شما چه تفاوتي ميان نگاه مديران دولت اصلاحات و مديران امروزي دولتي‌ است كه مديران جديد همه تلاش خود را به‌كار گرفته‌اند تا برنامه‌هاي آنها با برنامه‌ها و اهداف گذشته زمين تا آسمان فرق داشته باشد؟

آنچه مبناي تصميم‌گيري، عملكرد و رفتار انساني را تشكيل مي‌دهد، انديشه و نگرش است. بنابراين تفاوت اصلي و اساسي دوره اصلاحات با ساير دوره‌ها به نگرش مسئولان و سياست‌گذاران و برنامه‌ريزان امور اجتماعي و فرهنگي اين دوره‌ها باز مي‌گردد.

نوع نگاه رئيس‌جمهور، وزراء و مشاوران دولت اصلاحات به زنان و جايگاه آنها در جامعه با آنچه قبل و بعد از دوره رياست جمهوري آقاي خاتمي وجود داشت، متفاوت بود. تا قبل از دوره اصلاحات و بعد از دوره اصلاحات، نگاه به جنس زن، نگاه حمايتي بود، آنها زن را يك موجود ضعيف‌ و ناتوان فرض مي‌كردند كه مشكل و كمبودي دارد، بنابراين بايد از آن حمايت كنند تا آسيب نبيند، نگاه آنها به زن، نگاه متعالي نبود.

اما در دوره اصلاحات نوع نگاه به زن تغيير كرد. اولين تغيير جدي در وضعيت زنان كشور را شايد بتوان در دوره اول تبليغات رياست جمهوري آقاي خاتمي جست‌و‌جو كرد.

آقاي خاتمي، اولين كانديد رياست جمهوري بود كه برنامه انتخاباتي ارائه كرد، تا قبل از انتخابات دوره هفتم رياست جمهوري، كانديداها برنامه‌اي براي معرفي خود به مردم ارائه نمي‌كردند، چون اصلا تا آن زمان رقابت جدي‌اي در انتخابات وجود نداشت، معمولا يك چهره سرشناس در انتخابات حضور داشت بنابراين رقابت جدي در انتخابات وجود نداشت. اما در هفتمين انتخابات رياست جمهوري كشور براي اولين بار شاهد رقابت بين‌ كانديداهاي رياست جمهوري بوديم.

آقاي خاتمي براي شركت در انتخابات رياست جمهوري، برنامه جامعي ارائه كرد. در اين برنامه كه «گام اول» نام داشت به طور مفصل به مسائل زنان پرداخته شده بود. زنان در جاي‌جاي برنامه آقاي خاتمي حضور داشتند.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان