صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

محکومیت ژیلا بنی‌یعقوب به ۳۰ سال محرومیت از روزنامه‌‌نگاری و یک‌سال حبس

18 خرداد 1389

سایت خبری تحلیلی کلمه : ژیلا بنی یعقوب ، روزنامه نگار و فعال جنبش زنان به یک سال حبس تعزیری و ۳۰ سال محرومیت از حرفه روزنامه نگاری محکوم شد.

به گزارش خبرنگار«تا آزادی روزنامه نگاران زندانی» این حکم امروز سه شنبه از طرف شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیر عباس به وی ابلاغ شد .طبق این حکم این روزنامه نگار علاوه بر تحمل یک سال حبس قطعی،سی سال هم باید از حرفه ای که مدتهای طولانی است در آن مشغول به کار بوده، دور بماند .

این در حالی است که این روزنامه نگار مستقل طی سالهای اخیر چند جایزه بین المللی در حوزه روزنامه نگاری را از آن خود کرده است که آخرین آن ها جایزه شجاعت در روزنامه نگاری ، جایزه بین المللی آزادی بیان و جایزه بهترین وبلاگ نویس (جایزه ویژه گزارشگران بدون مرز) بوده است .

در بیانیه بنیاد بین المللی روزنامه نگاران زن که جایزه شجاعت در روزنامه نگاری را به ژیلا بنی یعقوب اهدا کرده ،آمده است: ژیلا بنی یعقوب بارها به کشورهای منطقه خاورمیانه از جمله عراق و افغانستان ولبنان سفر کرده است و در مورد زندگی زنان و پناهندگان در زمان جنگ گزارشاتی نوشته است.

سارمانهای اهدا کننده ،علت اهدای این جایزه ها را ” شجاعت فوق العاده این روزنامه نگار برای تهیه گزارش ها در شرایط دشوار اعلام کرده بودند. یکی از دلایل اعطای جایزه شجاعت در روزنامه نگاری که از سوی بنیاد بین‌المللی رسانه‌های زنان به وی داده شد ،تهیه گزارش های میدانی این روزنامه نگار زن در هنگام جنگ افغانستان و عراق از این کشورها بوده است.

اتهام بنی یعقوب در این دادگاه که دو هفته پیش و درست زمانی که همسرش قصد بازگشت به زندان را پس ازاتمام دوره مرخصی اش داشت،فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی عنوان شده است و مصادیق این اتهام فعالیت های روزنامه نگاری وی بویژه تهیه گزارش از تظاهرات های اعتراضی مردم درنخستین روزهای پس از انتخابات پرمناقشه ۲۲ خردادماه سال گذشته عنوان شده است .

تهیه گزارش از زنجیره انسانی حامیان سبز پوش میرحسین موسوی از میدان تجریش در شمال تهران تا میدان راه آهن در جنوب شهر در هجدهم خرداد و همچنین نوشتن مقالاتی در باره مبارزات انتخاباتی هواداران کاندیداها از جمله بحث و گفت و گوهای مردم در خیابان های تهران در روزها و شب های قبل از انتخابات نیز ار دیگر مصداق های فعالیت تبلیغی وی علیه نظام جمهوری اسلامی ذکر شده است.

بنی یعقوب درست یک هفته پس از انتخابات به همراه همسرش در خانه مسکونی شان بازداشت شد. وی نیز امروز با حکم محکومیت ۳۰ ساله از حرفه اش و یک سال حبس روبرو است .

این روزنامه نگار در تاریخ ۳۰ مرداد ماه با سپردن وثیقه آزاد اما بهمن احمدی امویی همسرش اکنون با حکم پنج سال حبس قطعی در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر میبرد. او نیز یک روزنامه نگار مستقل در حوزه اقتصادی محسوب می شود .

ژیلا بنی یعقوب سابقه همکاری با بسیاری از روزنا مه های کشور از جمله روزنامه های اصلاح طلب نوروز و یاس نو را در کارنامه خود دارد .روزنامه هایی که هر کدام پس از مدت زمانی کوتاه از انتشارشان توقیف شدند .دبیری سرویس اجتماعی و زنان روزنامه سرمایه نیز آخرین سابقه کار ی وی در روزنامه های کشور محسوب می شود.

همچنین مسعود نورمحمدی بر اساس حکم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد.

اتهام وی موضوع
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان