صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

آشپزخانه مدرن و استقلال زنانه / فروغ ن. تمیمی

8 تیر 1389

رادیو زمانه: مبارزه زنان در جهان غرب برای کسب حقوق برابر در قرن گذشته زمینه پیشرفت فردی و اجتماعی آنان را فراهم کرد. زنان به تدریج به حقوق برابر شهروندی دست یافتند و بسیاری از درهای همیشه بسته بر روی آنان گشوده شد. جنبش‌های فمینیستی در غرب موفقیت خود را هم مدیون مبارزه زنان و هم مبارزه عام مدنی برای گسترش فرهنگ دموکراتیک هستند.
در این میان علم و تکنولوژی هم در خدمت چالش‌های زنان برای آزادی و رهایی قرار گرفتند. مثال معروف در این مورد ورود قرص ضد حاملگی به بازار است، که هم استقلال و خودمختاری زنان در کنترل زاد و ولد ناخواسته فراهم و هم زمینه‌ساز آزادی جنسی برای زن‌ها در غرب شد.

اما چه رابطه‌ای میان صنایع مدرن خانگی و آزادی زنان وجود دارد؟ آیا ما امروزه می‌توانیم خانه‌داری را بدون استفاده از انواع دستگاه‌های برقی خانگی تصور کنیم؟

این سوالاتی است که با دیدن نمایشگاه انواع ماشین‌ها و وسائل برقی خانگی در موزه علم و تکنیک Nemo آمستردام به ذهن هر بیننده می‌آید. موزه تکنیک در پنج طبقه و به شکل یک کشتی سبزرنگ پهلو به ساحل داده و هرساله نزدیک به نیم میلیون نفر بازدید کننده دارد. نمایش‌گاه جدید شامل ابزار مدرنی است که در صد و پنجاه سال اخیر به تدریج به بازار آمده‌اند و راه و رسم خانه‌داری را در سراسر جهان را دگرگون کرده‌اند.

امروزه استفاده از دستگاه‌های کوچک و بزرگ برقی در خانه و یا محل کار امری بدیهی و عادی است. و نمی‌توان زندگی روزانه را بدون به‌کارگیری انواع وسائلی که بخشی از کار یدی و بدنی را به عهده گرفته‌اند، تصور کرد. اگرچه هنوز میلیون‌ها نفر در دنیا از دست‌رسی به همه انواع وسائل مدرن خانگی محرومند، اما بازار فروش تکنولوژی خانگی روز به روز گسترده‌تر و متنوع‌تر می‌شود.

خانم خانه‌دار امروزی نمی‌تواند آشپزخانه‌ای را بدون یخچال، و خانه‌ای را بدون ماشین لباس‌شویی و جاروبرقی تصور کند. وسائلی که زندگی او و خانواده‌اش را آسان‌تر و راحت‌تر کرده‌اند. یک آشپزخانه مدرن، اتاقی شیک، با دکور و مملو از انواع دستگاه‌هایی است که هم آماده کردن مواد خوراکی، هم پخت و پز و شستن ظروف را در مدتی کوتاه تضمین می‌کنند.
استفاده وسیع از تکنولوژی در آشپزخانه، خانه و باغچه، چه معایب و مزایایی دارند، و یا چه تاثیری بر روابط زن و مرد و دگرگونی موقعیت اجتماعی زنان داشته‌اند؟ آیا رابطه‌ای مستقیم میان استقلال فردی و رهایی زنان از مشقت کار خانگی و تکنولوژی خانگی و جود دارد؟
رشد تکنولوژی مدرن خانگی در اواخر قرن نوزدهم بستر مناسبی برای رهایی تدریجی زنان از کار تمام وقت و شاق خانگی شد. از آن پس تکنولوژی مستقیم و غیر مستیقم در خدمت استقلال و خودگردانی زنانه قرار گرفت و هم باعث افزایش مسئولیت‌پذیری مردان درکارهای خانگی شد.
در وهله اول استفاده از انواع ماشین‌ها کاهش قابل توجه کار یدی و بدنی آدم‌ها را در پی دارد. یکی از دلایل ذخیره شدن کالری در بدن و چاق شدن تدریجی افراد استفاده از وسائل برقی برای کارهای روزمره معمولی است. از مسواک زدن گرفته تا شستن لباس، ظرف، جارو کردن و غیره، زیرا که ماشین به جای دست ما کار می‌کند.

مثلا در اروپای شمالی با وجود توجه مردم به ورزش و استفاده بیشتر از غدای سالم و کم کالری، درصد افراد فربه هم چنان رو به افزایش است. مت
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان