صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

دیده‌بان حقوق بشر: در مذاکره با طالبان حقوق زنان را قربانی نکنید!

23 تیر 1389

دویچه وله: سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارش مفصلی وضعیت زنان در مناطق تحت نفوذ طالبان در افغانستان را تشریح کرده است. این سازمان از دولت افغانستان و حامیان آن می‌خواهد، در مذاکرات صلح با طالبان حقوق زنان را در الویت قرار دهند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر پس از تحقیق در مورد وضعیت زنان در چند منطقه‌ی تحت نفوذ طالبان در افغانستان یک گزارش ۶۵ صفحه‌ای منتشر کرد. در این گزارش آمده که وضعیت زنان در این مناطق نابهنجار است و به‌ویژه زنانی که خارج از خانه کار می‌کنند، تحت فشار زیادی هستند.

دیده‌بان حقوق بشر نمونه‌هایی از حمله به زنان و ضرب شتم آنها آورده و به قتل زنی به نام "حسای" اشاره کرده است. از قرار معلوم "حسای" که در یک شرکت آمریکایی کار می‌کرده، چند روز پیش از آنکه ترور شود، از طریق تلفن تهدید شده ‌بود. طالبان از او خواسته بودند که در آن شرکت کار نکند.

در گزارش دیده‌بان حقوق بشر نمونه‌های دیگری هم ذکر شده‌اند که زنان تهدیدها را جدی گرفته‌اند و از کار خود دست کشید‌ه‌اند. این تهدیدها معمولا به شکل "شب‌نامه" برای قربانیان فرستاده می‌شوند.

واکنش دولت به تضییق حقوق زنان

تا کنون دولت حامد کرزای در رابطه با سرکوب زنان در مناطق تحت نفوذ طالبان واکنشی نشان نداده است. دولت در برنامه‌هایی هم که برای بازگرداندن شورشیان به جامعه و نیز مذاکرات صلح با طالبان می‌ریزد، هیچ گونه اشاره‌ای به حقوق و جایگاه اجتماعی زنان نمی‌کند. دولت تنها یک بار تاکید کرده بود که تلاش خواهد کرد تا حقوقی را که زنان پس از سقوط طالبان به‌دست آورده‌اند، حفظ کنند. اما در این زمینه‌ تاکنون اقدامات عملی چشمگیری صورت نگرفته است.

گزارش دیده‌بان حقوق بشر یاد‌آور شده است که حامد کرزای در سال‌های گذشته در رابطه با حقوق زنان برای حفط منافع خودش حتی سهل‌انگاری نیز کرده است. به عنوان مثال، در مارس سال گذشته قانون تبعیض‌‌آمیز "حمایت از منزلت شخصی شیعیان" را امضا کرد که حقوق زنان را پایمال می‌کند.

کشورهای خارجی و حقوق زنان افغانستان

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود ضمن اشاره به اینکه کشورهای پشتیبان دولت مرکزی افغانستان تضمین کرده‌اند از حقوق زنان پشتیبانی کنند، می‌نویسد، این نگرانی وجود دارد که در مذاکرات صلح با شورشیان، بار دیگر زنان قربانی مصلحت‌های سیاسی شوند.

دولت افغانستان تلاش می‌کند، با وعده‌ی عفو عمومی، گروه‌های افراطی را به صلح ترغیب کند. دیده‌بان حقوق بشر در این رابطه خواستار آن است که در مذاکرات صلح همواره بر این نکته تاکید شود که جنایتکاران جنگی و کسانی که مردم را سرکوب کرده‌اند، باید در یک دادگاه صالح محاکمه شوند.

این سازمان همچنین تاکید می‌کند که در این مذاکرات باید حقوق زنان، به ویژه حق اشتغال، حق تحصیل و حق دخالت در امور سیاسی برای زنان تضمین شوند.

دیده‌بان حقوق بشر برای رسیدن به این هدف پیشنهاد می‌کند که زنان در هیئت‌های مذاکرات حضور چشمگیری داشته باشند، «زیرا آنها به خوبی می‌دانند که برای دفاع از حقوقشان در آینده چه اقداماتی باید صورت گیرد».
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان