صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

فوتبال با طعم مقنعه: گفت‌وگو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

22 تیر 1389

دویچه وله(حسین کرمانی): می‌گوید وقتی دختران فوتبالیست در دیگر کشورها با شورت و تی‌شرت فوتبال بازی می‌کنند و مقنعه سرشان نیست مسلما در روند بازی‌شان تاثیر دارد، اما ما به مقنعه عادت کرده‌ایم. بهناز خیاط از حال و هوای فوتبالیست دختر بودن می‌گوید.

فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) می‌گوید، زنان با مقنعه و شلوار نمی‌توانند فوتبال بازی کنند. فیفا استدلال می‌کند، داشتن روسری یا مقنعه هنگام بازی فوتبال خطرناک است، چون حین مسابقه و هنگام جدال بازیکنان دو تیم بر سر تصاحب توپ، امکان کشیده شدن روسری یا مقنعه توسط بازیکن تیم مقابل و خطر خفگی برای بازیکن باحجاب وجود دارد. مسئولین فدراسیون فوتبال ایران اما به دنبال طراحی لباس‌هایی برای دختران هستند تا علاوه بر رعایت پوشش "اسلامی" نظر فیفا را هم تامین کند.

«ما به مقنعه عادت کرده‌ایم»

بعد از محرومیت تیم ملی فوتبال دختران زیر پانزده سال ایران از شرکت در المپیک نوجوانان به دلیل داشتن حجاب، لباس‌های جدیدی برای بازی بانوان فوتبالیست طراحی شد که در آن از چیزی شبیه به کلاهک به جای مقنعه استفاده شده است. فیلم تمرین بانوان ملی‌پوش با لباس‌های جدید به مسئولان فیفا ارائه شد که نتیجه آن رفع محرومیت بانوان ملی‌پوش در مسابقات بین‌المللی بود. این‌بار مسئولان سازمان تربیت‌بدنی ایران لباس‌های طراحی شده توسط فدراسیون فوتبال ایران را تایید نکردند تا اینکه دوباره بحث عدم شرکت دختران فوتبالیست ایران در میادین بین‌المللی مطرح شده است.

در تازه‌ترین خبر، مرضیه اکبرآبادی، معاون بانوان سازمان تربیت بدنی ایران، در مراسم رونمایی از لباس‌های جدید، آن‌ها را تایید نکرد و گفت، اجازه نخواهد داد دختران فوتبالیست با این لباس‌ها در میادین ورزشی حاضر شوند. او گفت: « دختران با همان مقنعه تمرین کنند بهتر است.»

اما دختران فوتبالیست چه نظری دارند؟ بهناز خیاط، دروازه‌بان تیم ملی دختران فوتسال ایران، به دویچه‌وله می‌گوید: «ما به مقنعه عادت کرده‌ایم.»

فوتبال با شورت و تی‌شرت یا مقنعه و شلوار

بهناز خیاط سابقه عضویت پنج ساله در تیم ملی فوتسال بانوان ایران را دارد. این تیم قهرمان مسابقات فوتسال غرب آسیا شده است. خانم خیاط به همراه این تیم در مسابقات بین‌المللی زیادی در اردن، اسپانیا، اوکراین، پرتغال، روسیه، تایلند و... شرکت کرده است. او خاطرات سال گذشته را مرور می‌کند و با لحنی محکم می‌گوید: «سال گذشته در مسابقات آسیایی ویتنام، توقع مقامی بین اول تا سوم را از خودمان داشتیم. تیم ما با یک بدشانسی به مقام چهارمی رسید.»

خیاط درباره فرق بازی فوتسال در ایران و دیگر کشورها به دویچه‌وله می‌گوید: «اگر بخواهیم مقایسه کنیم، فرق‌زیادی هست. بازیکنان دیگر، آزادانه‌تر بازی می‌کنند. وقتی آن‌ها با تی‌شرت و شورت بازی می‌کنند و مقنعه سرشان نیست، مسلما اکسیژن‌رسانی به بازیکن خیلی بهتر است. این‌ها در روند بازی و سرعت بازیکن خیلی تاثیر دارد. در همه چیز تاثیر دارد، اما ما هم به این پوشش عادت کرده‌ایم.»

اسپانسرها از فوتبال دختران استقبال نمی‌کنند

دروازه‌بان تیم ملی فوتسال دختران ایران معتقد است فرق زیادی بین دختران فوتبالیست ایران و دیگر کشورها وجود دارد؛ همین‌طور فرق زیادی بین
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان