صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

دختران فوتبالیست بندرعباس: و مسابقات بین‌المللی فوتبال دختران در برلین

22 تیر 1389

دویچه وله (فرهاد پایار): مقامات ایرانی از خروج دختران فوتبالیست بندرعباس برای شرکت در مسابقات بین‌المللی فوتبال دختران در برلین جلوگیری کردند. در مورد این مسابقات و علت عدم حضور دختران فوتبالیست ایرانی در برلین با آیت نجفی گفت‌وگو کرده‌ایم.

در مسابقات بین‌المللی فوتبال دختران در برلین که از ۶ تا ۱۳ ژوئیه (۱۵ تا ۲۲ تیر) برگزار شد، قرار بود تیم "تجارتخانه‌جنوب" از بندرعباس هم شرکت کند. چند روز پیش از برگزاری مسابقات اعلام شد که اعضای تیم امکان خروج از ایران را ندارند.

در این رابطه دویچه وله گفت‌وگویی داشته با آیت نجفی*، فیلمساز و یکی از افرادی که در تماس پیوسته با زنان فوتبالیست ایران است.

دویچه وله: آقای نجفی این مسابقاتی که در برلین برگزار می‌شوند، چه نوع مسابقاتی هستند؟

آیت نجفی: این یک تورنمنت بین‌المللی فوتبال زنان است که به بهانه‌ی هفته‌ی آخر جام جهانی فوتبال برگزار می‌شود. در برابر آن فوتبال مردانه، که پر از تبلیغات است و جاذبه‌هایی که فوتبال بین‌المللی دارد، این‌ها نیز در کنار آن هستند و این تورنمنت را برگزار می‌کنند تا جلب توجهی هم به فوتبال زنان بشود.

برگزارکنندگان این مسابقات چه کسانی هستند؟

گروهی از دختران جوان هستند که همه‌شان یا یک زمانی فوتبال بازی می‌کردند یا هنوز هم بازی می‌کنند. آنها در باشگاه "ال درسیم اسپور" (Al Dersimspor) برلین بازی می‌کنند که چهار سال پیش هم به تهران سفر کردند و ما آنها را در فیلم "فوتبال آندرکاور" هم دیدیم. بعد که آن‌ها خواستند تیم ایران را به برلین دعوت کنند، یعنی درست یک سال بعدش که بازی برگشت آن باشد و متاسفانه آن بازی برگزار نشد، به این نتیجه رسیدند که باید این کار را ادامه دهند. این‌ها آمدند اسم خودشان را گذاشتند "دیسکاور فوتبال"، برعکس "فوتبال آندرکاور". این‌ها خیلی روی این ایده کار کرده‌اند و یکی دوسال است که درگیر آن هستند.

قرار بود یک تیم هم از ایران شرکت کند. اگر امکان دارد توضیحی در مورد این تیم بدهید.

باشگاهی از بندرعباس به اسم «تجارتخانه‌ی جنوب» درخواست ورود به تورنمنت را داد که با حضورش در اینجا موافقت شد و تا همین لحظه‌ی آخرهم قرار بود بیاید. متأسفانه یکی دو هفته قبل از برگزاری تورنمنت، مطلع شدیم که با سفرشان به آلمان مخالفت شده است.

چه کسی مخالفت کرده و علت مخالفت چه بوده؟

مثل دفعه‌های پیش نمی‌دانیم کی و چی. تنها خبری که به ما دادند این بود، یعنی یک ایمیل خیلی مختصر دادند که ما نمی‌‌آییم و بعد که من تلفن زدم و سعی کردم موضوع را پی‌گیری کنم، گفتند که به ما گفته‌اند اجازه ندارید برای ویزا اقدام کنید. هیچ علتی را هم به آنها نگفته‌اند.

شما فکر می‌کنید به چه علت به آنها چنین اجازه‌ای نداده‌اند؟

من خودم ۹۹ درصد مطمئن بودم که نمی‌آیند. حالا آن یک درصد هم به خاطر این بود که خیلی دوست داشتم این اتفاق بیفتد. ولی با توجه به این که دفعه‌ی پیش حتی ویزای‌شان را هم گرفته بودند، یعنی حتا توی اردو بودند، شب پرواز به آنها گفتند نروید. دفعه‌ی پیش گفته بودند که به علت مشکلات فنی ما نمی‌توانیم بیاییم. خب همه‌ی ما با این "مشکلات فنی" آشنا هستیم. "مشکلات فنی" یعنی این که نمی‌خواهیم بگوییم و نمی‌گذاریم. یعنی هیچ جای چانه‌زنی نمی‌گذارند. این در واقع علتش این است
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان