صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

گزارشی از آخرین روز کنفرانس سالانه بنیاد پژوهش های زنان ایران

28 تیر 1389

جرس (آید قجر - پاریس): در سومین و آخرین روز از "کنفرانس سالانه بنیاد پژوهش های زنان" در دانشگاه سوربن پاریس، بر "هماهنگی گفتمان جنبش زنان با گفتمان مردم ایران" تأکید شد.

محبوبه عباسقلی زاده پژوهشگر و فعال حقوق زنان در این کنفرانس گفت: "اگر جنس گفتمان ها با مردم هماهنگ نباشد راه به جایی نخواهد برد".

وی که بعد از انتخابات سال گذشته و جنبش اعتراضی مردم ایران به دو سال و شش ماه حبس تعزیری و سی ضربه شلاق محکوم شده بود و اخیرا از ایران خارج شده است به "بررسی استراتژی های برون رفت از بحران در جنبش زنان" پرداخت.

به گزارش خبرنگار جرس، عباسقلی زادگان در خصوص بحران بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته گفت: "جنبش زنان به رغم هر توفیقی بعد از انتخابات کم رنگ و دچار بحران شد. وی عامل بحران را در دو بخش سرکوب و جنبش سبز تحلیل کرد.

این فعال جنبش زنان افزود: سرکوب، تاثیر مستقیم بر ساختار شبکه ای آن زمان جنبش زنان داشت؛ ارتباط های شبکه ای بلافاصله بعد از فضای سرکوب و ایجاد فضای امنیتی دچار مشکل شدند و در واقع سرکوب، نقشه ی سازمانی جنبش زنان را دچار یک انفجار هسته ای کرد.

از سوی دیگر جنبش سبز نیز به دلیل این که یک جنبش خیلی وسیع بود و مردم و طیف های مختلف را در بر می گرفت باعث شد نورافکن هایی که به سمت جنبش زنان بود، به سمت دیگری تغییر جهت دهد".

این فعال حقوق زنان، در ادامه بررسی علل آنچه که آن را "گیجی و رکود جنبش زنان" نامید گفت: "ما در اعتراض به قوانین واپس گرا تنها اقدام به صدور بیانیه کردیم به طوری که بعد از اعدام شیرین علم هولی می توانستیم بیش از مقاله و چند حرکت جزئی اقدام کرده و به یک خواست عمومی تبدیلش کنیم. شکنجه ها و فشارهای ناموسی که در سطح بیانیه عفو بین الملل ماند و در برابر خشونت سیاسی حکومتی هم که به لحاظ گفتمانی معلوم نیست خواستیم چه گوارایی یا گاندی وار برخورد کنیم؟ و این نشانه آن است که ما باید از دور هم نشستن ها دست بکشیم و به فکر چاره باشیم".

وی با تأکید بر ضرورت درمان این بحران، سخنان خود را چنین به پایان برد که : "باید قبول کنیم که گفتمان های قبلی کار نمی کند و دچار انسداد گفتمانی شده ایم که اگر جنس گفتمان ها با مردم هماهنگ نباشد راه به جایی نخواهد برد. از سوی دیگر باید بدانیم که در مورد شکنجه و خشونت های دهه ی 60 تا الان، سرانجام چه می خواهیم کنیم.

و ی در خاتمه بر ضرورت تقویت سایتها و شبکه های اجتماعی تاکید کرد.

ادامه سومین روز کنفرانس

برنامه های روز سوم با سخنرانی علی عبدی (عضو کمیته ی مردان کمپین یک میلیون امضا و دانشجوی مطالعات جنسیت دانشگاه اروپای مرکزی) آغاز شد. موضوع سخنرانی وی "مردان برای برابری جنسیتی" بود.

وی با اشاره به چگونگی شکلی گیری کمپین مردان و کارگاه های آموزشی آن در ایران، وجود این حرکت به شکل سازمانی را گامی مثبت در همراه شدن آنان با جنبش زنان و بالا بردن سطح آگاهی شان دانست.

سخنران دوم بخش صبحگاهی ژاله احمدی (فعال حقوق زنان، آموزش فمینیسم در مرکز "شوکوفابریک" بر ضرورت رسیدگی به شکنجه، فشارها و تجاوز به زنان در زندان های دهه ی 60 تاکید کرد.

به اعتقاد وی در ایران جنبشی تحت عنوان جنبش زنان نداریم و فمینیسم اسلامی نیز اصلا وجود ندارد".

هایده درآگاهی (فعال حقوق زنان قبل و بعد از انقلاب) آخر
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان