صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

وکیل شیوا نظرآهاری: برای اتهام محاربه، هیچ مبنای قانونی قائل نیستم

6 شهریور 1389

جرس (آیدا قجر): محمد شریف وکیل مدافع "شیوا نظرآهاری" می گوید که برای اتهام وی به "محاربه" هیچگونه مبنای قانونی قائل نیست؛ در عین حال یادآوری می کند که شیوا هم از این اتهام خبر دارد اما با روحیه عالی خود به وکیلش روحیه می بخشد.

شیوا نظر آهاری، از اعضای کمیته گزارشگران حقوق بشر (CHRR) در 29 آذرماه سال گذشته و در راه شرکت در مراسم تشییع پیکر آیت الله منتظری دستگیر شد.

وی که پس از آغاز جنبش اعتراضی مردم، برای دومین بار بازداشت شده است، این بار به گفته دادستان تهران، بر اساس ماده 186 مجازات اسلامی به «محاربه» و همچنین «اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم» (ماده 610) و «تبلیغ علیه نظام» (ماده 500) متهم اش کرده اند.

در بهمن ماه 1388 عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در دیدار با خانواده شیوا گفته بود: «بنابر گزارش کارشناسان پرونده، سایت کمیته گزارشگران حقوق بشر وابسته به منافقین (سازمان مجاهدین خلق) است و هرگونه همکاری با این سایت جرم محسوب میشود.» اما کمیته گزارشگران حقوق بشر و شیوا نظر آهاری این اتهام را قاطعانه رد کرده اند.

شیوا نظرآهاری عضو هیات موسس، دبیر سابق و سخن گوی فعلی کمیته گزارشگران حقوق بشر است. عناوینی چون "فعال دفاع از زندانیان سیاسی، فعال حقوق کودکان کار، عضو انجمن زنان تارا، کمپین یک میلیون امضا، روزنامه‌نگار، وبلاگ نویس، و دانشجوی محروم از تحصیل (برای کارشناسی ارشد مهندسی عمران)" می تواند بیشتر او و انگیزه های سیاسی اجتماعی اش را نشان دهد.

وی که مدت زیادی را در سلول انفرادی سپری کرده بود، در بیست و دوم بهمن ماه سال گذشته، در تماسی تلفنی به خانواده اش گفت که وی در سلول انفرادی ای بسیار کوچک و قفس مانندی که وی در آن حتی توانایی حرکت دادن دست ها و پاهایش را ندارد نگهداری می شود. وی تاکنون تنها تماس محدودی با خانواده خود داشته است.

از حدود دو هفته پیش، محمد شریف، وکیل شیوا نظرآهاری نسبت به رای احتمالی دادگاه موکلش در 13 شهریور ماه جاری، با توجه به اتهام سنگین محاربه به شدت نگران است. وی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفته بود: «پرونده شیوا نظرآهاری در همان شعبه ای است که پرونده بدرالسادات مفیدی در جریان است و به نظر من رای صادره در رابطه با پرونده خانم مفیدی غیرقانونی است. لذا از آنجا که محاربه در وهله نخست اتهامات مطرح شده به شیوا نظرآهاری است، من به شدت درباره رای احتمالی دادگاه نگران هستم".

با این همه نگرانی اما در پاسخ به پرسش های خبرنگار جرس ترجیح می دهد بسیار گزیده و با احتیاط سخن بگوید و البته با توجه به فشاری که بر وکلای پرونده های زندانیان وجود دارد و خطری که موکلان شان را تهدید می کند این همه سکوت و احتیاط، دور از انتظار نیست.

آیا تغییری در وضعیت پرونده شیوا نظرآهاری تا این لحظه به وجود آمده است ؟

پرونده از شکل رسیدگی و استمرار بازداشت موکل من، کماکان در وضعیت پیشین به سر می برد و امیدوار هستم پس از جلسه رسیدگی و آخرین دفاع قرار وثیقه ی سابق اعاده شود و موکل از وضعیت بازداشت موقت رهایی پیدا کند.

با توجه به آنکه سایت رجانیوز (از وبسایت های نزدیک به دولت) شیوا را متهم کرده به همکاری با سازمان مجاهدین خلق؛ آیا چنین چیزی در پرونده ایشان وجود دارد؟

در خصوص اظهارات و ادعاهای برخی از رسان
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان