صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

قانون و زنان؛ ایران و کشورهای همسایه

30 شهریور 1389

رادیو فردا (رویا کریمی): بحث بر سر لایحه حمایت خانواده در ایران همچنان ادامه دارد. در برنامه این هفته صدای دیگر مقایسه ای تطبیقی داریم بین حقوق زنان در ایران و کشورهای همسایه تا بتوانیم تصویری داشته باشیم از آنچه زنان ایرانی در بین همسایگان به دست آورده اند یا از دست داده اند.

لادن سلامی، روزنامه نگار ساکن پراگ میهمان برنامه این هفته صدای دیگر است.

خانم سلامی! وضعیت حقوقی و اجتماعی زنان در افغانستان چگونه است؟

لادن سلامی: مشکلات حقوقی و قانونی که زنان افغانی با آنها رو به رو هستند، بیشتر ریشه در بافت اجتماعی این کشور دارد. به عنوان مثال بعد از سقوط طالبان حکومت تلاش کرد با تصویب قوانینی آن ضعف و عقب ماندگی تاریخی و اجتماعی را که در حقوق زنان این کشور وجود داشت، جبران کند. برای مثال افغانستان درصدی از کرسی های پارلمان را به زنان اختصاص داده اما موانع اجتماعی در سر راه حقوق زنان افغانستان، نیرومند است.

سال گذشته قانونی تحت عنوان قانون احوال شخصیه اهل تشیع در افغانستان به تصویب رسید. این قانون توسط رئیس شورای علمای شیعه افغانستان در سال ۲۰۰۹ پیشنهاد شد و به امضای حامد کرزای رسید. بعد از گذشت چند ماه بندهایی از این قانون تحت فشار های جوامع بین المللی و مدافعان حقوق بشر و اعتراض های زنان افغانستان تعدیل شد، اما در مجموع عرصه را برای فعالیت های اجتماعی زنان تنگ می کرد. برای مثال در ماده ۱۳۲ این قانون آمده بود که زن موظف است در هر زمان نیازهای جنسی شوهرش را برآورده کند و اگر مرد در سفر نباشد حق دارد حداقل چهار بار در هفته با همسرش رابطه جنسی داشته باشد و زن فقط در صورت بیماری می تواند مخالفت کند.

به نظر می رسد قانون احوال شخصیه افغانستان شبیه لایحه مشهور به حمایت از خانواده در خصوصی ترین بخش روابط زن و مرد دخالت کرده است. آیا این قانون بقیه جوانب زندگی زنان را هم پوشش می داده؟

نه. این قانون شامل موارد دیگر هم می شده. به طور مثال ماده های دیگری از این قانون زنان افغان را از حقوق شهروندی محروم می کردند. مثلاً زن مجاز نیست که بدون اجازه همسرش خانه را ترک کند، مگر اینکه نیاز به درمان داشته باشد. این قانون هم با اعتراض زیاد زنان افغان مواجه شد و بعد از تعدیل به این شکل تغییر کرد که خروج زوجه از منزل به منظور مقاصد مشروع و متعارف آزاد است.

خانم سلامی با اشاره به واکنش های متفاوت در جریان تصویب این قانون، می گوید فعالان حقوق بشر در افغانستان و فعالان غربی این قانون را ناقض حقوق زنان دانستند. در پی این اعتراض ها آصف محسنی از نمایندگان لویه جرگه زنان شیعه را به خیابان ها ریخت و آنها خواهان اجرای این قانون شدند؛ «برخی معتقدند که در مقابل بنیادگرایان سنی طالبان، آصف محسنی پرچمدار بنیادگرایی شیعی در افغانستان است و وجه مشترک هر دو ضدیت با ارزش های مدرن است.»

خانم سلامی می افزاید: «جالب اینجاست که گروه طالبان که مخالف دولت افغانستان است، در مورد این قانون خوشنودی خودش را از امضای این قانون توسط کرزای ابراز کرد.»

لادن سلامی به اقدامات خشونت آمیز طالبان در برخورد با زنان اشاره می کند که با اقداماتی مانند آتش زدن مدارس دخترانه، پاشیدن اسید به روی زنان و اذیت و آزارهای گوناگون، مخالفت خود را با تحصیل دختران ابراز کرده است.

ایلیا جزایری، همکار ر
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان