صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

معرفی اولین بانوی خلبان هواپیمای جت در ایران

28 شهریور 1389

جهان نیوز: به گزارش سرویس زنان جهان، شهلا ده بزرگی یکی از زنان موفق است که در هفته زن سال 85 از سوی رئیس جمهور کشورمان به عنوان اولین بانوی خلبان هواپیمایی جت در ایران لوح تقدیر گرفت.

وی که خواهر شهید غلامرضا ده بزرگی است، دارای گواهینامه خلبانی بازرگانی و خلبانی جت فالکن است و مسوولیت پرواز و بازرسی تمامی دستگاه های ناوبری فرودگاه های کل کشور را نیز بر دوش می کشد.

ده بزرگی هم اکنون خلبان سازمان هواپیمایی کشور است و در حال حاضر آموزش خلبانی به دانشجویان در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کمیته انقلاب اسلامی، نیروی دریایی، جهاد سازندگی و شرکتهای هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و خدمات هوایی آسمان و سایر ارگانهای مملکتی را بر عهده دارد.

ده بزرگی در دوران جنگ تحمیلی حضور فعالانه داشت و در بسیاری از پروازهای دیده بانی شرکت می کرد.

گفتنی است از نظر بسیایر از مردم پرواز در آسمان که همیشه به عنوان آرزوی بشر بوده است، یکی از مشاغل مردانه است که تنها بعد از گذشت شش سال از تولد ماشین پرنده «الیزه دلا روشه» خلبان زن فرانسوی با پشت سر گذاشتن مسافتی حدود ۳۰۰ متر، نام خود را به عنوان اولین زن خلبان در تاریخ پرواز ثبت کرد.

مدت کوتاهی بعد، در حالی که بیشتر از یک دهه از ساخت نخستین ماشین پرنده نگذشته بود، حضور زنان در پهنه آسمان تا جایی گسترده شد که نخستین زن خلبان ایرانی، عفت تجارت چی (۱۳۱۹ خورشیدی) هم به این عرصه پیوست.

عفت تجاری در سال 1318 در 22 سالگی برای اولین بار و به عنوان اولین زن در رشته خلبانی نام نویسی کرد و در همان سال اولین پرواز خود را با هواپیمای تایگرموس انجام داد.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان