صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

فاطمه آلیا: زنان شروط ضمن عقد بگذارند

3 مهر 1389

جرس: فاطمه آلیا در تازه ترین موضع گیری‌های خود تاکید کرده که رسانه‌ها باید شروط ضمن عقد و به ویژه حق طلاق برای زن را ترویج کنند.

به گزارش جرس، گفته های او مبنی بر تاکید بر ترویج حق طلاق و دیگر شروط ضمن عقد در حالی مطرح می شود که بسیاری از فعالان حقوق زنان در سال های پیش به دلیل کار روی شروط ضمن عقد و یا فعالیت در کمپین یک میلیون امضا برای ترویج حقوق اندک برابر میان زن و مرد به زندان رفته بودند.

آلیا که برای ارایه گزارش سفر خود به پاکستان در نشست مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری حاضر شده بود در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اینکه وضعیت لایحه حمایت از خانواده در مجلس به شکل است، گفت: در بحث حمايت از كودكان، درباره موضوعات حقوق زنان در طلاق، حمايت از زنان در بحث نفقه و ساير موارد مربوط به اين لايحه، اقدامات قابل توجهي صورت گرفته اما هنوز موارد مورد اختلاف قابل توجهي وجود دارد كه بايد مورد بررسي بيشتر قرار گيرد.

او همچنین درباره اینکه چرا نمایندگان مجلس به جای پرداختن به مسائل و نیازهای واقعی زنان از جمله نیاز حقوقی به حق طلاق به مسائلی به نفع مردان از جمله چندهمسری و ازدواج موقت می پردازند تاکید کرد: چند سالي است در عقدنامه‌ها امكان گذاشته شدن شرط حق طلاق براي زنان فراهم است اما بسياري از زنان اين حق را براي خود قائل نمي‌شوند و هنوز برخي مسائل عرفي در اين زمينه وجود دارد.

او همچنین درباره اینکه زناني كه در حال حاضر به دنبال طلاق خود هستند و از اين شرايط بي‌اطلاع بوده‌اند چه امكاني فراهم است، به امکان استفاده زنان از وكلاي معاضدتي اشاره کرد.

سخنان آلیا در شرایطی با تاکید بر ترویج شروط ضمن عقد در نشست علنی مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری عنوان می‌شود که درست در همان روز نوشین احمدی خراسانی از فعالان حقوق زنان به جرم نوشتن در سایت مدرسه فمنیستی و تلاش برای آشنایی زنان با شروط ضمن عقد چند ساعتی بازجویی می شود و در نهایت با ایجاد پرونده ای تازه علیه او در دادسرا با قرار کفالت آزاد می شود.

فاطمه آلیا از جمله زنان مدافع طرح چندهمسری و ازدواج موقت در مجلس هشتم به شمار می آید که در چهاردهم شهریور سال 87 مخالفت با لايحه حمايت از خانواده را "لجن پراكني مشتي لائيك" دانسته بود و تاکید داشت که نمايندگان اصولگرا و به ویژه نمايندگان مجلس بيشتر از آنكه نسبت به وضعيت لايحه حمايت از خانواده نگران باشند نگران اين بودند كه ارجاع اين لايحه براي بررسي بيشتر به كميسيون حقوقي و قضايي به نام زنان اصلاح طلب و چهره هايي چون شيرين عبادي و سيمين بهبهاني و... تمام شده است.

لايحه حمايت از خانواده قرار است هفته آينده و پس از تعطيلات مجلس در صحن علني بررسي شود.

دختران رشیده به اذن پدر نیازی ندارند

آلیا همچنین با تاكيد بر اينكه احكام اسلامي همانند داروهايي هستند كه براي هر فرد در شرايط خاصي لازم است و نبايد بدون ضرورت و در جايي كه لازم نيست استفاده شود، افزود: براي موضوع ازدواج موقت دختران و نيز تعدد زوجات به صورت مشروط پيشنهادهايي مطرح شده است كه با اين حساب دختران جوان براي ازدواج موقت نياز به اذن پدر خود دارند مگر اينكه "رشيده" بوده يعني به سن 30 يا 40 سالگي و بلوغ كامل رسيده باشند. همچنين در مورد تعدد زوجات نيز شرايط متفاوتي را پيشنهاد كرده
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان