صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

کمپین‌های اینترنتی برای مبارزه با خشونت علیه زنان / فرناز سیفی

3 آذر 1389

دویچه وله : بیست و پنجم نوامبر «روز جهانی منع خشونت علیه زنان»، روزی برای ترویج آگاهی و نهی خشونت است. این روزها کمپین‌های فعالان حقوق زنان در جهان، حضور اینترنتی چشم‌گیری دارند.

پنجاه سال قبل روز ۲۵ نوامبر، سازمان امنیت جمهوری دومینیکن، پاتریا و ماریا آرجانتینا میرابل را بعد از ماه‌ها شکنجه به قتل رساند. جرم پاتریا و ماریا آرجانتینا، فعالیت‌های سیاسی برضد دیکتاتوری رافائل تروخیلو بود. قتل خواهران میرابل بعد از خشونت‌ها و شکنجه‌های فراوانی که تحمل کردند، سروصدای بسیاری برپا کرد. دیگر خواهر آنها، آدلا، از سوء قصد جان سالم به در برد و داستان دردناک قتل و خشونت علیه خواهرانش را برای جهانیان بازگو کرد.

رژیم دیکتاتوری رافائل تروخیلو یک‌سال بعد این جنایت سقوط کرد. در سال ۱۹۸۱، مدافعان حقوق زنان در امریکای لاتین در نشستی در کلمبیا پیشنهاد دادند که روز قتل خواهران میرابل به عنوان "روز جهانی منع خشونت علیه زنان" انتخاب شود تا هم ادای احترامی به مبارزه و مقاومت زنان باشد و هم مناسبتی برای نهی خشونت و جلب توجه افکار عمومی جهان برای مبارزه با خشونت علیه زنان.

هجده سال بعد، سازمان ملل متحد نیز روز پیشنهادی فعالان حقوق زنان در امریکای جنوبی را به عنوان "روز جهانی منع خشونت علیه زنان" برگزید و حالا هرسال برنامه‌ها، تبلیغات، راهپیمایی‌ها و نشست‌های متعددی در سراسر دنیا برگزار می‌شود تا افکار عمومی جهان را متوجه خشونت علیه زنان کرده و راهکارهای تازه‌ای برای مبارزه با خشونت تبیین شود.

جنبش بین‌المللی زنان از معدود جنبش‌های اجتماعی است که خیلی زود به اهمیت استفاده از فن‌آوری و ابزارهای دیجیتال برای ترویج خواسته‌ها و بسیج نیروهای خود پی برد. البته دلیل دیگر این روی آوردن به استفاده از اینترنت و فن‌آوری، شاید سهم اندک اخبار جنبش‌های زنان در رسانه‌های جریان اصلی بیشتر کشورهای جهان است. حالا نه تنها تعداد و تنوع وب‌سایت‌های اخبار و مطالبات جنبش زنان در دنیای سایبر چشم‌گیر است، جنبش بین‌المللی زنان و سازمان‌های حقوق بشر از دنیای سایبر برای اعلان، عضوگیری، آموزش و تبلیغ خواسته‌ها و مطالبات زنان استفاده می‌کنند. منع خشونت علیه زنان از مهم‌ترین خواسته‌های جنبش زنان از دیرهنگام تا امروز بوده و هست و فعالان زن از اینترنت برای بسیاری از کمپین‌های خود بهره می‌برند. اصطلاح «کمپین اینترنتی» حالا اصطلاح آشنایی میان کاربران اینترنت و علاقه‌مندان جنبش زنان است.

نه به خشونت

«در میان هر سه زن، یک نفر درطول زندگی خود مورد خشونت قرار گرفته است. این یک نقض حقوق بشر جدی است، با این‌حال این حجم بالای خشونت علیه زنان همچنان زیرپوستی باقی مانده و در بسیاری موارد عیان نمی‌شود.» این جمله‌ها را نیکول کیدمن، هنرپیشه‌ی معروف و برنده‌ی جایزه‌ی اسکار سینما، وقتی کمپین "منع خشونت علیه زنان" سازمان ملل متحد را اعلام کرد در یک ویدیوی کوتاه منتشر شده در یوتیوب گفت.

کمپین اینترنتی سازمان ملل متحد برای حذف خشونت علیه زنان با عنوان «نه به خشونت» از نمونه‌های معروف کمپین‌های اینترنتی است که حالا هرساله به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان و روز جهانی زن، امضاهای تازه‌ای در نهی خشونت جمع‌آوری می‌کند و سعی دارد" نه به خشونت" را به خوا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان