صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

تلفن همراه و ازدواج پنهانی ممنوع!

7 آذر 1389

دویچه وله: ریش سفیدان روستایی در شمال هند، استفاده از تلفن همراه در میان زنان جوان دم بخت را ممنوع اعلام کرده‌اند. آنها قصد دارند که با این توقیف، مانع ارتباط دخترها و پسرهای جوان شوند و از ازدواج‌های پنهانی جلوگیری کنند.
«اوتار پرادش» یکی از استان‌های شمالی کشور هند است. شورای یکی از روستاهای این استان، استفاده از تلفن همراه را برای خانم‌هایی که هنوز ازدواج نکرده اند ممنوع کرده است، با این توجیه که در سال اخیر ۲۳ زوج جوان به طور پنهانی ازدواج کرده‌اند. دلیل پنهان بودن ازدواج آنها مرزهای طبقات اجتماعی کاستی و مخالفت بزرگان فامیل‌شان بوده است.

درست است که نظام کاستی و طبقات اجتماعی در کشور هند بیش از ۵۰ سال است که رسما لغو شده است، اما هنوز در بسیاری از روستاها و مناطق غیرشهری، سنت کاستی نمایانگر است. این نظام، ازدواج‌هایی را که فراتر از مرزهای کاست صورت می‌گیرند منع می‌کند.

بر اساس داده‌های مرکز تحقیقات اجتماعی، ۹۷ درصد ازدواج‌ها در کشور هند از جانب مادر و پدر ترتیب داده می‌شوند و در بسیاری موارد خود افراد نقش زیادی در انتخاب همسر آینده خود ندارند.

اعضای شورای این روستا بر این عقیده‌اند که زوج‌های جوان از طریق تلفن همراه فرار خود را برنامه ریزی می‌کنند. به نظر آنان، راه حل این مساله بسیار ساده است. یکی از اعضای این شورا می‌گوید: «پدرها و مادرها فقط باید مطمئن باشند که دخترهای جوانشان، که هنوز ازدواج نکرده‌اند، از تلفن همراه استفاده نکنند.» اما به نظر اعضای این شورا، پسرهای جوان می‌توانند از تلفن همراه استفاده کنند؛ البته با کنترل پدرها و مادرهایشان.

علاوه بر این ممنوعیت، شورای شهر لازم می‌بیند که خانم‌های جوان در آینده کمتر لباس‌های تنگ بپوشند و کمتر در جشن‌ها برقصند. در این میان نه تنها گروه‌های ملی مربوط به حقوق زنان شکایت خود را اعلام کرده‌اند، بلکه بسیاری از خانم‌های این روستا نیز این ممنوعیت‌ها را نمی‌پذیرند.

بر اساس قوانین هند، شوراهای روستایی اجازه ندارند در مسائل خصوصی اشخاص دخالت کنند. بنابراین این ممنوعیت الزام‌آور نیست. البته شوراهای سنتی در چنین مناطقی از نفوذ بالایی برخوردار هستند، به طوری که معمولا مردم از تصمیم‌های آنها اطاعت می‌کنند.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان