صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

بهمن کشاورز: مصاحبه و اظهار نظر وکلا در جایی منع نشده است

9 آذر 1389

جرس: بهمن كشاورز می گوید: آنچه كه وكلا در موضع دفاع در دادگاه گفته و يا مي‌نويسند مشمول بند 3 است و در مورد مصاحبه جايي نديده‌ام كه ممنوع باشد و اگر هم در مرجعي چنين منعي برقرار شده باشد،اعلام عمومي نشده است.

كشاورز درادامه نشست خبري درخصوص وضعيت وكلاي بازداشتي از جمله نسرين ستوده و كيان ارثي گفت: روز گذشته محاكمه خانم ستوده به صورت علني برگزار و بنده، جندقي و آقاي توسلي به عنوان تماشاچي در جلسه حضور داشتيم و محاكمه از نظر شكلي با رعايت آيين دادرسي كيفري برگزار شد و قرار شد ظرف يك هفته رئيس دادگاه حكم را صادر كند و دفاعياتي كه از سوي عبدالفتاح سلطاني وكيل پرونده صورت گرفت جامع و كامل بود.

رئيس اسكودا با بيان اينكه با توجه به بند چ ماده 3 اساس‌نامه، اسكودا وظيفه دفاع از حقوق وكلا را برعهده دارد، خاطرنشان كرد: از نظر حقوق و نظري در موارد بسياري تفسير برخي بنده و بسياري از همكاران از مواد قانون مجازات اسلامي با تفسيرهايي كه از سوي برخي مقامات قضايي و دادگاه صورت مي‌گيرد، تفاوت وجود دارد اما تصميم گيرنده در نهايت امر دادگاه‌ها هستند و اميدواريم در مورد همكاران ما چه از نظر شكلي و چه از نظر ماهيت قوانين به نحوي اجرا شود كه رفع مشكل شود.

كشاورز درخصوص انتقادات اخير رئيس قوه‌قضاييه از برخي وكلا و اينكه كانون وكلا بايد ذهنيت منفي كه براي مردم به وجود آمده را از بين ببرد،گفت: هر فردي 2 پرونده جداگانه دارد و وكيل عدليه نيز از اين امر مستثني نيست. پزشك مهندس، قاضي، روحاني و ديگر صنوف و اقشار يك اعتبار به اعتبار شغل خود داشته و جنبه ديگر وجودي آنها چيزي جدا از شغل آنها ست.

وي افزود: اگر مهندس يا پزشكي موضع‌گيري يا كاري كرد كه اين كار از نظر مقامات رسمي كشور واجد اشكالي بود به هيچ وجه نمي‌تواند آثار آن را به تمام آن صنف تسري داد. به موجب قانون اساسي افراد در داشتن عقايد و ابراز آن آزاد هستند و وكلا نيز از اين امر مستثني نيستند.

رئيس اسكودا ادامه داد: اگر احياناً با رسانه‌ها مصاحبه كرده و گفته آنها در بردارنده وصف مجرمانه‌اي بود شخصاً پاسخگو هستند. اما اين حركت و وصف مجرمانه را با فرض وجود نمي‌توان به آحاد آن صنف تسري داد و هر صنفي بايد از افراد و آحاد خود از جهت حقوق فردي و اجتماعي حمايت كند.
كشاورز تاكيد كرد: اتحاديه سراسري وكلا و كانون‌هاي وكلا وظيفه دارند از آحاد و صنف خود حمايت كرده و در حد توان موجباتي فراهم كرده كه اگر متهم به كاري هستند به اتهام آنها عادلانه و يا به عبارت بهتر منصفانه و با رعايت كليه ضوابط دادرسي و به ويژه حق دفاع رسيدگي شود.

وي اظهار داشت: در مورد وكلايي كه به لحاظ آنچه كه در موضع دفاع گفته و نوشته‌اند و مورد تعقيب كيفري قرار مي‌گيرند،كماكان تصريح به اين نكته را لازم مي‌دانم كه در رابطه با اين ماده قانون انتخاب وكيل از سوي اصحاب دعوا كه وكلا را در موضع دفاع، مشابه قضات از نظر امنيت و تصميمات قرار داده بايد اعمال شود و تعقيب آنها مسبوق به رسيدگي دادسرا و دادگاه انتظامي كانون متبوعشان باشد.
رئيس اسكودا تصريح كرد: كانون‌هاي وكلا نهايت دقت را در مورد رفتار صنفي و اخلاقي افراد و اعضاي خود دارند. اما بديهي است كه نه مي‌توانند نسبت به آنها تفتيش عقايد كنند و نه مي‌توانند با عقايد و افكار اجتماعي سياسي آنها معا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان