صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

شهلا همچنان می گوید بیگناهم / شهلا جاهد؛ پایان جنجالی‌ترین پرونده قضایی دهه ۱۳۸۰

9 آذر 1389

خبرآنلاین: وکیل شهلا(خدیجه) جاهد، می گوید این زن که با دلیل قتل همسر اول شوهرش به قصاص توسط دار محکوم شده بود، سحرگاه چهارشنبه در اوین اعدام می شود.

در کمتر از 20 ساعت دیگر، شهلا جاهد، قاتلی که بر اثر مسایل خانوادگی، دست به قتل همسر اول شوهرش ناصر محمد خانی زده بود، در زندان اوین، به دار آویخته شود. این در حالی است که طبق آخرین اظهارات وکیل این متهم، "وی همچنان خود را بیگناه می داند و می گوید قاتل نیست." با این حال، حکم اعدام قرار است در صبحگاه روز چهارشنبه، دهم آذر اجرا شود.

بسیاری از جرم شناسان و فعالان رسانه ای در حوزه حوادث، پرونده این زن را یکی از پرجنجال ترین پرونده های قتل در دهه 80 شمسی می دانند. پرونده ای که چند بار حکم قضایی برای آن صادر شده و اکنون با تایید حکم قصاص از سوی عالی ترین مقام قضایی ایران، متهم به دار آویخته می شود تا مجازات، کامل شود.

عبدالصمدخرمشاهی وکیل مدافع شهلا جاهد از ابلاغ حکم اعدام در واحد اجرای احکام دادگستری تهران به وی در صبح روز سه شنبه خبر داده و گفته زمان اجرای این حکم سحر گاه روز دهم آذر 89 است.

دو روز پیش از این اعلام، خرمشاهی به رسانه ها گفته بود تماسی از طرف واحد اجرای احکام دادسرای امور جنایی تهران با او گرفته شده و کارکنان دادگستری به وی اعلام کرده بودند فعلا خبری از اجرای حکم نیست. وی اظهار امیدواری کرده بود اجرای مجازات در دهم آذرماه صحت ندارد و برخی از افراد بتوانند با گرفتن رضایت از مقتول "لاله سحرخیزان" این پرونده را به بخشش ختم کنند، ولی با ابلاغ رسمی اجرای حکم اعدام (قصاص) در روز دهم آذر، دیگر باید پایان قابل تصوری را برای پرونده این محکوم، در نظر گرفت. هر چند طبق قوانین اسلامی که در ایران اجرا می شود، اولیاء دم می توانند تا لحظه آخر از خونخواهی بگذرند و با عفو متهمه، وی تنها به جنبه عمومی جرم قتل، محکوم خواهد شد. فرضی که بعید به نظر می رسد با توجه به اظهارات خانواده مقتول، محقق شود. آنها پیش از این، بارها تاکید کرده بودند حاضر نیستند به قتل فرزندشان، رضایت بدهند و تنها، خواستار قصانند. گفته می شود تلاشهای بشردوستانه جمعی از چهره های مشهور و محبوب برای میانجی گری و گرفتن رضایت از اولیاء دم تاکنون به نتیجه نرسیده و احتمال گذشتن از خون جاهد، وجود ندارد. با این حال برخی از فعالان این پرونده همچنان امیدوارند در ساعتهای آخر زندگی محکوم به مرگ، پرونده جنجالی ترین قتل سالهای اخیر به بخشش ختم شود.

ده روز قبل از این، وکیل جاهد از ملاقات طولانی با موکل خود در زندان خبر داده بود و گفته بود: " شهلا هم‌چنان محور حرف‌هایش این است که قاتل نیست و بی‌گناه پای چوبه‌ی دار خواهد رفت."

روند پرونده شهلا جاهد نشان می دهد این زن، 11 ماه در بازداشت به سر برد و پس از آن، به قتل لاله سحرخیزان، همسر محمدخانی اعتراف کرد، ولی در دادگاه ابتدایی خود، اعترافاتش را انکار کرد و مدعی شد که بیگناه است. وی در اولین دادگاه گفته بود: "چند روز قبل از اینکه به قتل اعتراف کنم ناصر به سراغ من آمد و گفت اگر به قتل لاله اعتراف نکنم باز برای او دردسر درست می‌شود و من هم برای اینکه عاشق ناصر بودم خواسته او را پذیرفتم و به دروغ قتل لاله را گردن گرفتم"

پس از آن، بارها این پرونده در دادگاه های جنایی تهران بررسی و بالاترین رده های قضایی کشور
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان