صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

درخواست فوری برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر درباره نسرین ستوده

10 آذر 1389

سایت عصر نو: درخواست فوری برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر
 IRN 006 / 0910 / OBS 108.2

حبس خودسرانه/اذیت و آزار قضایی

 ۸ آذر ۱۳۸۹
 ۲۹ نوامبر ۲۰۱۰
 برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، به عنوان برنامه ای مشترک از "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر"(FIDH) و "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" (OMCT)، از شما درخواست می کند هرچه سریعتر در مورد وضعیت پیش آمده ذیل در جمهوری اسلامی اقدام کنید.

اطلاعات جدید:
 برنامه نظارت از سوی جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران مطلع شده که محاکمه نسرین ستوده، وکیل برجسته حقوق بشر و مدافع نوجوانان محکوم به اعدام، زندانیان عقیدتی، فعالان حقوق بشر و کودکان قربانی آزار جنسی، در دادگاه انقلاب تهران برگذار شده است.

با توجه به اطلاعات به دست آمده، خانم نسرین ستوده در تاریخ ۷ آذر ۱۳۸۹ (۲۸ نوامبر ۲۰۱۰) به اتهام "تبلیغ برضد نظام"، "تبانی و تجمع به هدف اقدام برضد امنیت ملی"، مصاحبه با رسانه های خارجی (به اطلاعات اولیه مراجعه کنید) و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر (DHRC)، در برابر دادگاه انقلاب تهران حاضر شد. در جلسه دادرسی، وکلای خانم ستوده خواستار آزادی او به قرار وثیقه شدند. دادگاه متعاقباً تصمیم خود را در این رابطه صادر خواهد کرد.
خانم ستوده از تاریخ ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ (۴ سپتامبر ۲۰۱۰) در زندان اوین بسر می برد (به اطلاعات اولیه مراجعه
کنید).

برنامه نظارت مراتب نگرانی عمیق خود را نسبت به اذیت و آزارهای قضایی او اعلام می دارد و حبس خودسرانه وی را که به نظر می رسد صرفاً به دلیل فعالیت های حقوق بشری او صورت گرفته، به شدت محکوم می کند.
برنامه نظارت همچنین خاطرنشان می سازد که این پرونده بخشی از موج دستگیری ها و اذیت و آزارهاست که در قبال بسیاری از وکلای حقوق بشر ایرانی، که برخی مانند آقای محمد اولیایی فر، خانم سارا (هاجر) صباغیان، خانم مریم کیانسری و آقای محمدحسین نیری همچنان درزندان بسر می برند، صورت گرفته است. آنان از زمان دستگیری در تاریخ ۲۲ آبان (۱۳ نوامبر) همچنان زندانی هستند و آقای محمد حسین نیری، دیگر وکیل حقوق بشر نیز همان روز بازداشت شد.

برنامه نظارت خواستار آزادی سریع و بی قید و شرط تمامی وکلا و مدافعان حقوق بشر در ایران است که درحال حاضر در ارتباط با فعالیت های انسان دوستانه خود در جمهوری اسلامی پشت میله های زندان بسر می برند.

اطلاعات اولیه:
 دفتر و منزل خانم ستوده روز ۶ شهریور ۱۳۸۹ (۲۸ اوت ۲۰۱۰) از سوی عوامل وزارت اطلاعات تفتیش و لوازم کار وی توقیف گردید.

خانم ستوده در ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ (۴ سپتامبر ۲۰۱۰) پس از دریافت احضاریه از سوی دفتر دادستان انقلاب به جرم "تبلیغ برضد نظام" و "تبانی و تجمع به هدف اغتشاش برضد امنیت ملی" به دادگاه زندان اوین فراخوانده شد. خانم ستوده پس از بازپرسی دستگیر شد. این درحالی است که وکیل او در زمان بازپرسی امکان حضور نیافته بود.
خانم ستوده چند روز قبل از دستگیری به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گزارش داده بود که چگونه دولتمردان جمهوری اسلامی با وضع مالیات برای وکلا شرایط کاری را برای آنها محدود و دشوار می سازند. او مورد خانم شیرین عبادی را مثال زد که متحمل پرداخت صدها هزار دلار مالیات به دلیل دریافت جایزه صلح نوبل شده است.
در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۸۹ (۴ نوامبر ۲۰۱۰) دو فرزند کوچک او، ۳ ساله
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان