صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

بازخوانی پرونده بهاره هدایت، سنگین‌ترین حکم برای یک فعال دانشجویی زن

14 آذر 1389

کلمه_گروه سیاسی :بهاره هدایت در عرصه فعالیت‌های سیاسی در ایران، نامی آشناست. دختری که پس از سال‌ها، ترکیب مردانه‌ی شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت را بر هم زد و به عضویت شورای مرکزی بزرگترین تشکل دانشجویی در ایران درآمد. صراحت و شجاعت وی از او یک فرد بی‌نظیر ساخت که برای دو دوره متوالی با وجود سرکوب‌ها و فشارهای امنیتی در شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت باقی ماند. در طول سال‌های گذشته بهاره هدایت چندین‌بار به بازداشت نهادهای امنیتی در آمد.

اولین بازداشت وی مربوط به حضورش در تجمع اعتراضی زنان در میدان هفت‌تیر بود.

۲۲ خردادماه ۱۳۸۵

فعالان جنبش زنان در اولین سالگرد از تجمع اعتراضی بزرگشان در ۲۲ خردادماه ۱۳۸۴، همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری که منجر به انتخاب محمود احمدی‌نژاد برای اولین بار شد، در میدان هفت تیر تهران اقدام به برگزاری یک تجمع اعتراضی کردند که با سرکوب شدید نیروهای امنیتی همراه بود. این تجمع که به بازداشت صدها تن از فعالان حقوق زنان انجامید، احکام سنگین حبس تعلیقی و تعزیری را برای فعالان زن در پی داشت. بهاره هدایت برای نخستین بار در این تجمع بازداشت و پس از یک هفته از زندان اوین آزاد شد. وی در دادگاه به اتهام شرکت در اجتماعات غیرقانونی به قصد برهم زدن امنیت ملی به دو سال حبس تعلیقی به مدت پنج سال محکوم شد.

دومین بازداشت، ۱۸ تیر ۸۶

جعل نشریات دانشجویی دانشگاه امیرکبیر و انتشار مطالبی که به زعم مسئولان قضایی موهن نامیده شد، آغازی بود بر بازداشت‌های گسترده دانشجویی. مجید توکلی،احسان منصوری و احمد قصابان، سه دانشجویی بودند که در خصوص مطالب درج شده در این نشریات مورد بازداشت قرار گرفته و بیش از یکسال در زندان به سر بردند.
اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، در ۱۸ تیرماه ۸۷ در اعتراض به ادامه بازداشت این دانشجویان، تحصنی را در برابر سردر دانشگاه امیرکبیر آغاز کردند که در کمتر از چند ساعت، موجب بازداشت آنان را فراهم آورد. بهاره هدایت به همراه سایر اعضای شورای مرکزی به دلیل این اعتراض آرام و مدنی، حدود یک ماه در زندان به سر برد.

سومین بازداشت، ۲۳ تیر ۸۷

خبر بازداشت بهاره هدایت در این روز بار دیگر خبر اول بسیاری از خبرگزاری‌ها را تشکیل داد. وی صبح روز ۲۳ تیرماه به دلایلی نامعلوم از سوی مأموران امنیتی بازداشت شد. چند روز پس از این بازداشت، معاونت امنیتی دادستان تهران، اتهام وی را ارتباط با گروه‌های معاند با نظام عنوان کرد و این مساله نگرانی‌ها در مورد وضعیت وی را شدت بخشید.

هدایت به مدت ۳۵ روز در سلول انفرادی نگه‌داری شد و پس از آن با سپردن روثیقه از زندان ‌آزاد شد.

چهارمین بازداشت، اول فروردین ۸۸

خانواده‌های زندانیان سیاسی و برخی از فعالان دانشجویی زندانی که قصد داشتند هفت‌سین خود را در برابر زندان اوین برپا کنند، با برخورد خشونت‌بار نیروهای امنیتی مواجه شدند. دراین میان؛ بهاره هدایت که به همراه شمار دیگری از فعالان دانشجویی و اجتماعی در همبستگی با خانواده زندانیان، در برابر زندان اوین حاضر شده بود، از سوی مأموران، بازداشت و به مدت ۳ روز در بازداشتگاه وزرا نگه‌داری شد تا بدین ترتیب سال نو خود را به مانند دیگر دوستانش در زندان ، تحویل کند.

پس از انتخابات پرمناقشه ریاست جمهوری در خردادماه ۸۸، و با
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان