صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

مهریه پشتوانه اقتصادی زن نیست/ برای زنان حق همسری تعیین شود

14 آذر 1389

ایلنا : عضو هیئت علمی دانشگاه قم گفت: مطرح شدن مهریه به عنوان پشتوانه اقتصادی زن امری جعلی و خلاف شرع است و برای رفع این مشکل باید حق مادی شان همسری و مادری برای زنان تعیین شود.

ولی الله نقی پور در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: خانواده نهاد اساسی و موثر در سلامت جامعه است و تمامی انسانهای سالم باید خانواده رسمی داشته باشند و تاهل شرط حداقلی برای سلامت روانی و اجتماعی جامعه است.

وی با بیان اینکه در موضوع تشکیل خانواده باید به 6 شاخص برای اصلاح امور جوانان توجه کرد که سه مورد آنها مسائل فرهنگی و بقیه اقتصادی است ادامه داد: آموزش یکی از جمله مولفه های مهم در اصلاح تشکیل خانواده است. باید معیارهای شناخت شخصیت زن و مرد و معیارهای هم تایی و کفویت در همسری به طور کاربردی برای جوانان توضیح و آموزش داده شود و از نظر مصداقی نیز باید به جوانان در شناسایی همسر کمک کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه قم با اشاره به اینکه 11 معیار کفویت دختر و پسر برای ازدواج وجود دارد گفت: مسایل فرهنگی در موفقیت ازدواج به میزان 60 درصد تاثیر دارد به طوری که اگر از نظر اقتصادی بین زن و شوهر هم مشکلی وجود نداشته باشد ولی آنها هم کفو هم نباشند ازدواج آنها سامان مناسبی پیدا نمی کند.

امکانات مالی نقش اصلی در پایداری زندگی مشترک ندارد

وی اظهار داشت: آمار طلاق کشور این مسئله را اثبات می کند به طوری که میزان طلاق در کل کشور 20 درصد، در مراکز استانها 25 درصد و در منطقه شمیرانات تهران به 33 درصد می رسد و این نشان می دهد که امکانات مالی نقش اصلی در پایداری زندگی مشترک ندارد و 60 درصد تحکیم خانواده مبتنی بر معیارهای فرهنگی است.

مهریه پشتوانه اقتصادی زن نیست

وی با تاکید بر اینکه بر اساس معیار دینی مهریه پشتوانه اقتصادی زن نیست گفت: متاسفانه مهریه به عنوان پشتوانه اقتصادی زن در خانواده عنوان شده که امری جعلی و خلاف شرع است. در شرع مهریه به عنوان هدیه ازدواج مرد و نشان صداقت او تعریف شده است. نباید مهریه پشتوانه اقتصادی زن قرار گرفته و پایه کینه و کدورت در بین خانواده ها شود.

نقی پور تصریح کرد: باید در ازدواج این دید در جامعه ایجاد شود که زن با تشکیل خانواده دارای شغل و صاحب ثروت می شود چرا که از نظر اسلام زن باید بعد از ازدواج از نظر اقتصادی تامین شود که یکی از جنبه های آن نفقه است.

وی ادامه داد: همچنین باید شان همسری و مادری برای زن که واجب فقهی برای آنها نیست ولی اگر انجام ندهند کانون خانواده شان متلاشی می شود تعیین شود.

این استاد دانشگاه گفت: بر اساس نگاه دینی، زندگی نه شرکت سهامی است آنچنان که در کشورهای غربی دیده می شود و نه بیگاری زنان چرا که هیچیک از این دیدگاهها به نتیجه نرسیده است.

تعیین شان همسری و مادری زن

وی با بیان اینکه پیشنهاد تعیین شان همسری و مادری زن به دولت و مجلس ارایه شده گفت: باید میزان حداقلی در این زمینه تعیین شود و میزان دقیق آن قابل توافق بین زن و مرد باشد. تعیین چنین مبلغی باعث می شود تا زنها برای کسب درآمد به برخی مشاغل مانند کار سخت در صنایع تن ندهند و از طرفی فرصتهای شغلی برای مردان در برخی عرصه ها افزایش یابد.

وی با انتقاد از اینکه این نگاه در جامعه وجود ندارد که زن باید پس از ازدواج دارای پشتوانه اقتصادی شود گفت: به دولت، مجلس و شورایعالی انقلاب فرهنگی گو
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان